Pokud jste se rozhodli ke stavbě zapuštěného bazénu, odborníci vám zahájení prací na podzim zcela určitě nebudou rozmlouvat. Jde o časově podstatně náročnější investici, než je například koupě nového automobilu. I když si vyberete bazény s monolitní konstrukcí, výkopové práce a obezdění bazénu nejsou záležitostí jednoho dne.

Navíc využití bagru a nákladního automobilu je samozřejmě spojeno se značnou devastací zahrady, která bude potřebovat ke vzpamatování se až několik měsíců. Přistoupíte-li ke stavbě bazénu na podzim, případně za vhodných klimatických podmínek na začátku roku, zem do jara slehne a než vypukne sezona, stačíte upravit i okolí bazénu. V každém případě chcete-li se již příští sezonu koupat ve vlastním, je nejvyšší čas přinejmenším přemýšlet o nejvhodnějším typu, proporcích, tvaru a umístění bazénu.

Je z čeho vybírat

Nabídka zapuštěných bazénů, které se liší konstrukcí, je dnes velmi bohatá. Můžete volit mezi bazény v monolitním či stavebnicovém provedení a betonovými bazény. Tak například laminátové, polypropylenové a akrylátové bazény jsou předhotoveny a osazují se vcelku. Šířka těchto bazénů je z důvodu přepravy maximálně 3,5 m. Tyto bazény mají poměrně dobré a stálé vlastnosti a jsou odolné proti většině chemikálií, které se používají na úpravu a dezinfekci vody. Čas a mechanická poškození na nich ale přece jen zanechávají své stopy.

Několikanásobně vyšší životností než zmíněné typy bazénů se vyznačují bazény sklolaminátové, neboť jsou díky skleněné výztuži rozměrově stálé, a to i za velmi rozdílných teplot, takže nekřehnou a nevytvářejí se v nich mikrotrhlinky zkracující jejich životnost. Mezi uvedenými typy bazénů představují nejvyšší kvalitu sklokeramické bazény. Jádro jejich stěn tvoří keramická vrstva, která kromě vysoké pevnosti a tvarové stálosti slouží také jako tepelná izolace bazénu.

Vyrábějí se i bazény, které představují kombinaci vícero materiálů. Na příklad plechové bazény se kombinují s betonovým dnem. Jejich výhodou je nízká cena, která s sebou ovšem nese několik omezení, a to především tvaru.

Téměř neomezenou životnost mají betonové bazény. Jelikož jejich výroba probíhá přímo na místě, výhodou je možnost volby tvaru, hloubky, sklonu dna, různých zálivů, podvodních posezení a osazení libovolné doplňkové technologie. Nevýhodou betonových bazénů je velká pracnost a delší doba výstavby. Zhotovují se vyléváním z takzvaného vodostavebního betonu do bednění, kde je osazena železná výztuž. Konstrukce takového bazénu vyžaduje povrchovou úpravu fóliováním nebo bazénovou keramikou s nízkým stupněm nasákavosti.

Velikost a tvar

Při pořizování bazénu se v prvé řadě musíte rozhodnout, jak bude velký a hluboký a jaký bude mít tvar. Na zahradách rodinných domů dnes vidíte zapuštěné bazény nejrůznějších „proporcí“, z nichž největší mají rozměr například až 10 x 5 m. Při určování velikosti je však směrodatná rozloha zahrady a vaše finanční možnosti. Pokud pořízení většího bazénu stojí v cestě pouze nedostatek metrů čtverečních a chcete-li ho využívat především k posílení kondice, postačí vám bazén i s rozměry například 2 x 3 m, ale vybavený protiproudem.

Stejně odpovědně jako o velikosti bazénu musíte přemýšlet i o jeho hloubce. Ta by měla jednoznačně vycházet z jeho poslání. Jste-li si jisti, že bazén budete využívat pouze vy k plavání, doporučuje se jednoúrovňový bazén s hloubkou okolo 1,3 m. Je si však třeba uvědomit, že zapuštěný bazén není jednogenerační investicí a někdy v budoucnosti by ho třeba rády využívaly i děti. Pro ně je jednoznačně vhodnější víceúrovňové dno. K zabránění přístupu do větších hloubek spolehlivě poslouží speciální síť, kterou lze v závislosti na plaveckých pokrocích malých plavců posunovat do větší hloubky.

Při rozhodování o všech třech rozměrech bazénu je rozumné mít na paměti i to, že každý centimetr navíc znamená navíc nejen x litrů vody, kterou je třeba chemicky čistit a vyhřívat…Mnohým lidem dělá značné problémy zvolit vhodný tvar bazénu. Ten by měl korespondovat s architekturou samotného rodinného domu. Například stavby přísně funkcionalistických tvarů si budou lépe rozumět s bazénem obdélníkového než oválného tvaru.

Kam s ním

Také při výběru vhodného stanoviště pro bazén je třeba striktně dodržovat určitá pravidla. Kolem bazénu musí být ponechány volné plochy umožňující nejen přístup do vody, ale sloužící i k odpočinku. Pro dokonalé využití slunečního svitu se doporučuje bazény situovat na jižní nebo jihovýchodní stranu.

Vzhledem k tomu, že největším nebezpečím bazénů je paradoxně voda, je třeba nechat prozkoumat podloží místa, kam hodláte bazén umístit, a ujistit se, že na pozemku není spodní voda, která by při vydatnějších deštích mohla bazén nadzvednout, čímž by došlo k jeho poškození. V těchto případech je pak třeba volit bazény s těžší konstrukcí nebo například sklokeramické, které jsou vybaveny ventilem. Bazén je vhodné situovat do větší vzdálenosti od listnatých stromů či keřů, aby nedocházelo k jeho zbytečnému znečišťování.

Na co je třeba myslet

Málokterý ze zákazníků má představu o tom, co vlastně stavba bazénu obnáší, na co se nesmí zapomenout. To se týká například osvětlení, jehož rozvody se instalují do betonu, kterým se bazén obezdívá. Také na protiproud by se mělo myslet již při výkopu a připravit mu dostatečně velkou šachtu. Pokud zapomenete nebo nemáte prostředky, můžete to ještě zachránit závěsným protiproudem, který však je pouhou náhražkou a negativně ovlivňuje vzhled bazénu a koneckonců celé zahrady.

Odborníci proto doporučují, abyste si v případě, že se vám při stavbě bazénu nedostává prostředků, nechali na protiproud vyhloubit šachtu. Samotný protiproud si pořídíte, až na něj budete mít. Zavčas je třeba i promyslet, kam uskladníte nezbytnou technologii. Nabízí se řada možností – šachta, kůlna, garáž… Při rozhodování berte zřetel na to, aby stanoviště bylo co nejblíže samotného bazénu a umožňovalo snadný přístup.

Jak si prodloužit léto

Vzhledem k tomu, že léto u nás bývá často velmi krátké a skoupé na skutečně teplé dny, většina majitelů bazénů tento problém řeší jejich vytápěním. Pak již stačí, aby si na termostatu navolili požadovanou teplotu, a mohou se koupat bez ohledu na počasí od jara do podzimu – až šest měsíců v roce. Podmínkou je však vybavit bazén vhodným zdrojem tepla. V současnosti se nabízí několik možností.

Stále větší oblibě se těší tepelná čerpadla voda – vzduch. Nevýhodou tohoto řešení jsou vyšší pořizovací náklady, které se však časem zaplatí velmi levným provozem. Další možností je výměník, který se umísťuje do blízkosti zdroje tepla s výjimkou kotlů na tuhá paliva. K vytápění bazénů je možné využít i elektrické průtokové ohřívače. Ty sice mají nízké pořizovací náklady, ale drahý provoz. Možnou alternativou jsou solární kolektory, které však kromě toho, že nejsou levné, v zamračeném létě nepřinesou žádoucí výsledky. Je lépe s nimi počítat pouze jako s doplňkovým médiem.

Koupací sezonu neprodlužuje pouze vytápění, ale i zastřešení bazénu (zvyšuje teplotu vody o šest až osm stupňů), které navíc usnadňuje údržbu a protože ho lze zamykat, je v rodinách s menšími dětmi i spolehlivým bezpečnostním prvkem. Cenově nejpřijatelnější je zastřešení tvořené hliníkovými profily s polykarbonátem. Lze však volit i plexisklo nebo sklo. Posláním atypického zastřešení bazénů je co nejméně narušovat celkový vzhled zahrady.

Jak zajistit čistotu

Žádný bazén se neobejde bez filtračního zařízení. Většinou se využívají různé systémy pískové filtrace, které jsou však poměrně náročné na technické zázemí. V poslední době stoupá obliba filtračních jednotek, které mohou být zapuštěné nebo instalované na povrchu. Jsou nenáročné na prostor, stačí jim půl metru místa, odpadá starost s vedením potrubí, nadzemní jednotku lze demontovat a na zimu uklidit. Nečistoty v tomto filtračním systému zachycuje vak, který stačí pouze propláchnout hadicí, případně vyprat v pračce na 30 stupňů.

Důležitá pro čistotu bazénu je propustnost – jemnost filtrace, to znamená velikost nečistot, které filtrace zachytí. Zmíněné textilní vaky umějí pohltit i částečky velké jen šest nebo 15 mikronů, což je přibližně třikrát až pětkrát lepší než u ostatních systémů.

Samotná filtrace však čistotu vody nezajistí, je třeba, aby jí při tom pomohla chemie. Jde především o úpravu pH, které se musí pohybovat v rozmezí 7 až 7,4, aby prováděná dezinfekce měla ten správný účinek. Nadstandardem jsou pak přípravky, které změkčují vodu a tak brání usazování vodního kamene.

Dezinfekci lze (s výjimkou fóliových bazénů) místo chlorem provádět i elektrolýzou soli, při níž se s pomocí generátoru rozkládá chlorid sodný na chlornan sodný, který vlivem slunečního záření dezinfikuje vodu a zpět se přetváří na chlorid sodný. Elektrolýza soli se doporučuje v případě kožních alergických reakcí.

Pozor na cenu

Bazén si samozřejmě nevybíráte pouze podle toho, aby maximálně splňoval vaše požadavky a optimálně doplňoval zahradu a dům. Důležitým kritériem při výběru bazénu je cena, do níž je třeba započítat kromě samotného bazénu i stavební práce, osvětlení, filtraci a v případě vyšších nároků i ohřev, protiproud a zastřešení. Cena se tak může oproti původním předpokladům až zněkolikanásobit.