Zděte ekologicky a úsporně
Nejpoužívanější jsou tradiční pálené cihly, pórobetonové stavební prvky i materiály na bázi lisované dřevotřísky doplněné polystyrenovou izolací. Jejich vlastnosti odpovídají ekologickým trendům i úsporám energie.
Rodinný dům postavený z Liaporbetonu je v podstatě stavebnice sestavená na základové desce zhruba za 3 týdny (podle typu domu). Zákazníci si nejčastěji vybírají variantu uzavřené stavby k dokončení.
Foto: Liapor
A protože náklady na hrubou stavbu jsou srovnatelné, zaměřte se na jejich užitné vlastnosti, které posléze ovlivňují náklady na bydlení i jeho kvalitu. V praxi se osvědčilo používat od jednoho výrobce nejen zdivo, ale i fasády a omítky. Přitom je vždy nutné dodržovat postupy doporučené výrobcem. Jedině tak za ně výrobce přebírá garanci.
Foto: Heluz
Systém vybírejte pečlivě
Klasická pálená cihla má u nás nejdelší tradici. Dnes už zdaleka nejde jen o plné klasické pálené cihly, ale také o broušené děrované, tenkostěnné tvarovky, některé s tepelnou izolací s dostatečně vysokým tepelným odporem.
Většina výrobců dodává komplexní stavební systém pro celou hrubou stavbu domu. Modulový systém zdicích tvarovek umožňuje postavit obvodové, vnitřní, nosné i dělicí stěny.
Výběr je i v keramických překladech s vyloučením tepelných mostů, v obvodových konstrukcích nebo v keramických montovaných stropech. Pálené cihly mají vysokou statickou nosnost, ustálenou hmotnostní vlhkost, jsou ohnivzdorné a mají dobré difúzní i akustické vlastnosti.
Broušené cihly Family mají výborné tepelně izolační vlastnosti v porovnání s ostatními materiály pro jednovrstvé zdivo bez vyplněných dutin. Cihly mají propracovanou geometrii cihelného bloku minimalizující prostup tepla při zachování vysoké pevnosti.
Foto: Heluz
Moderní pórobeton patří ke komplexním stavebním systémům, obsahujícím obvodové, vnitřní nosné i nenosné stěny, stropy, střešní konstrukce, schodišťové stupně, okenní a dveřní překlady.
Zdicí malta Ytong je určena k tenkovrstvému zdění přesných pórobetonových stejnojmenných tvárnic.
Foto: Ytong
Existují dva základní druhy pórobetonu. Bílý (z křemičitého písku, vápna a cementu) a šedý (ze směsi elektrárenského popela a vápna). Výrobci pórobeton odlehčují plynem a hydrotermálně ho zpracovávají. Také tento materiál má dobré tepelně technické vlastnosti díky vzduchu uzavřenému v makropórech. Ten působí jako přirozený izolant.
Výhodou pórobetonu je nízká hmotnost i tři pevnostní třídy, které zaručují dostatečnou únosnost. Pórobeton dýchá, takže spolehlivě vyrovnává vlhkost vnitřního a venkovního prostředí. Je zdravotně nezávadný a nehořlavý, ale ve srovnání s pálenou cihlou má nižší savost. Se vzrůstající vlhkostí se zvyšuje objemová hmotnost a zhoršují se tepelně izolační vlastnosti.
Materiál se dodává s vyšším obsahem vlhkosti (30 %), která se po zpracování usazuje na 6-9 %. Předností pórobetonu je jednoduché řezání tvarovek pilou, hoblování, vrtání či vysekávání drážek.
Kompletní stavební systém z bílého pórobetonu nabízí ucelené řešení pro ekonomicky i ekologicky šetrné stavění. Výrobce navíc poskytuje řadu odborných služeb, mezi něž patří poradenství při projektu i výstavbě.
Foto: Ytong
Vápenopískové zdivo je pokrokový stavební materiál, jehož obliba hlavně v posledních letech prudce stoupá. Důvodem je optimální kombinace vysoké objemové hmotnosti, mimořádné pevnosti a vynikajících tepelně a zvukově izolačních vlastností. To umožňuje navrhovat nosné stěny s menší tloušťkou.
Tím je dosaženo nejen úspory stavebních materiálů a práce při zdění, ale při stávající zastavěné ploše také úspory užitné plochy až ve výši 10 %. Nově získanou plochu lze využít třeba jako další pokoj navíc.
Zdicí systém z vápenopískových cihel Sendwix byl přímo navržen pro stavbu tepelně úsporných, nízkoenergetických a pasivních domů.
Foto: Sendwix
Dřevocementové tvárnice se skládají z přírodního materiálu na bázi dřeva (zhruba 90 %) a cementu. Z tepelně izolačního hlediska vylepšuje tvárnice polystyrenová vrstva na venkovní straně.
Tvárnice jsou duté, ukládají se na sebe nasucho vždy po několika řadách a zalévají se betonem. Vytváří se tak monolitická sendvičová stěna s betonovým jádrem, dřevocementovým obalem a se zatepleným polystyrenem. Zdivo zajišťuje dobrou nosnost stěn i tepelný odpor, nevýhodou je počáteční vlhkost, náročnost provedení a různost materiálů.
Nosný a zdicí systém dřevocementových tvárnic Izoblok je moderní technologie pro výstavbu levných a energeticky úsporných objektů.
Foto: Izoblok
Montované systémy, hlavně dřevostavby, používají sendvičový panel, který tvoří dřevěný rám vyplněný minerální izolací a opláštěný dřevotřískovými deskami.
Stavby se vyznačují malou objemovou hmotností, vysokou pevností v tahu i tlaku, snadnou opracovatelností a velkou flexibilitou. Předností montovaných staveb je suchá a rychlá montáž. Dřevostavby mají dobré tepelně izolační vlastnosti. Dřevo však není schopné akumulovat teplo.
Jeden z novějších stavebních systémů pro rodinné domy, Skeletsystem, umožňuje mít stavbu pod střechou již za 3 týdny.
Foto: Goldbeck
Sledujte užitné vlastnosti
Tepelný odpor konstrukce zabrání úniku tepla v zimě zevnitř a v létě udržuje v domě chlad. Při srovnatelných cenách materiálu by mělo být toto měřítko rozhodující. Čím vyšší je tepelný odpor, tím lepší jsou tepelně izolační vlastnosti zdiva. Tato položka je důležitá i z hlediska tepelných ztrát, nákladů na vytápění a tepelné pohody v místnosti.
Zabudovaná vlhkost je úměrná množství vody obsažené v použitém zdivu. Ovlivnit ji mohou i srážky a nedostatečná izolace proti vzlínání vlhkosti. Vlhkost pak zvyšuje náklady na vytápění a může vést i ke tvorbě plísní.
Tepelná akumulace zajišťuje rovnoměrné a přirozené klima ve vnitřním prostoru. Je neocenitelná zejména v létě, kdy vyrovnává teplotní rozdíly mezi dnem a nocí. Přes den se postará o příjemný chládek a v noci nahromaděné teplo vyzařuje.
Dům postavený z broušených cihel Porotherm 44 Profi a přední část z Porotherm 30 Profi, které jsou určené pro omítané jednovrstvé obvodové nosné i nenosné zdivo s vysokými nároky na tepelný odpor a tepelnou akumulaci stěny.
Foto: Porotherm
Zdravotní nezávadnost ovlivňuje struktura materiálu a množství chemických složek potřebných pro jeho úpravu nebo konzervaci.
Difúzní odpor je schopnost materiálu zajistit v bytě optimální vlhkost, tedy propouštět přebytečné páry ven a v případě potřeby je dodávat zpět. Tato vlastnost mírní dýchací potíže, zamezuje kondenzaci vody a vzniku plísní. Čím má nižší hodnotu, tím lépe stavba hospodaří s vlhkostí.
Trvanlivost stavby vyjadřuje způsobilost materiálu neměnit se v čase. Jde hlavně o změnu objemu vlhkosti, kdy může docházet k praskání omítek.
Komplexnost a flexibilita zdicích prvků ručí za jednoduchost a kvalitu stavby, sníženou pracnost, bohatou nabídku sortimentu a umožňuje i případné pozdější úpravy či rekonstrukce.
Bungalov z ekologického a ekonomicky úsporného pórobetonu je vhodný do rovinatého, ale i mírně svažitého terénu pro samostatný pozemek, ale i do zástavby s maximálně dvěma nadzemními podlažími.
Foto: Porfix
Zvukově izolační vlastnosti ovlivňují klid v místnostech. Ze všech u nás používaných zdicích materiálů splňují tyto požadavky nejlépe tradiční pálené cihlové systémy, jejichž kvalitu ověřil čas.
Kvalitní stavba vyžaduje:
- Cihly i tvárnice chránit proti dešti fólií,
- tvarovky s vlhkostí přesahující 10 % do stavby nepatří,
- teplota při stavbě nemá klesnout pod +5 °C,
- nepoužívat zmrzlé či zasněžené tvarovky,
- rozestavěnou či hotovou zeď chránit před provlhnutím,
- příčky s obvodovým zdivem spojit nerezovými sponami,
- tloušťka ložných spár má být 8-15 mm, u pórobetonu 1-3 mm,
- svislé spáry tvarovek na P+D se nedoporučuje maltovat,
- při zdění dodržovat pravidla vazby,
- vodorovná izolace proti vlhkosti musí přesahovat hranu zdi minimálně o 15 cm,
- pro spojení omítky s podkladem má být povrch suchý a drsný,
- při omítání zdiva používat omítkovou směs s objemovou hmotností vyšší (maximálně o 40 %) než mají tvarovky,
- každý milimetr omítky musí zrát jeden den.