Hlavní obsah
Hladké světlé záclony se hodí do klidové části domu – třeba do ložnice. Jednobarevnost záclon se skvěle kombinuje s jemným květinovým vzorkem na polštářku a svítidlech (stojací a stropní lampa). Foto: PETROŠ INTERIER

Záclony jsou šperkem okna

Záclony jsou krásnou dekorací a patří i do moderního interiéru. Zastiňovací panely ani žaluzie je nemohou ze své pozice vytlačit. Jemně nadýchaná tkanina na okně interiér zútulní a v kolekci s tapetou a polštářky vypadá naprosto skvěle.

Hladké světlé záclony se hodí do klidové části domu – třeba do ložnice. Jednobarevnost záclon se skvěle kombinuje s jemným květinovým vzorkem na polštářku a svítidlech (stojací a stropní lampa). Foto: PETROŠ INTERIER
Záclony jsou šperkem okna

Záclony nejsou ale jen dekorací, mají i svůj praktický smysl. Textil umí tlumit zvuk a dodat místnosti lepší akustiku pro poslech hudby. Stejně tak nás příjemně chrání před sluníčkem, aniž bychom přišli o výhled ven.

Hustě tkané záclony s pruhem vyniknou na velkém francouzském okně. Jemné světlé odstíny působí klidně a dobře se kombinují s ostatním nábytkem.

Foto: ORSEI

Trend velkých oken záclonám svědčí, protože na ploše vyniknou i velké abstraktní vzory, proužky, vlnky, květy nebo barevné odstíny, které se mění s intenzitou světla. Záclony mají viset po celé šířce oken a dosahovat zhruba 1 cm od podlahy.

V místnosti, kde jsou radiátory pod oknem, volíme krátké záclony, protože dlouhé by pohltily ohřívaný vzduch.

Foto: PETROŠ INTERIER

V případě radiátorů volíme pro zimní období záclony kratší, aby nepohlcovaly teplo. V létě si opět můžeme dovolit plnou délku. Některé záclony mají na spodním okraji všité po celé délce olůvko, které je pěkně vyvěsí, a záclony se pak nekrabatí.

Trendem jsou jemné odstíny

Slonová kost, smetanová barva, béžová a jemné pastely – to jsou odstíny, které si zákazníci vybírají nejvíce. Učí se ale kombinovat a ladit a nebojí se sáhnout po celé kolekci (stejný vzor a odstín na tapetě, zácloně i závěsu), která každý interiér vyšvihne do top sféry.

Bílá, hustě tkaná záclona prakticky nahrazuje závěs. Tlumí ostrost paprsků, ale propouští světlo. Vhodná do menších místností, kterým tmavé odstíny nevyhovují (opticky zmenšují prostor).

Foto: IKEA

Z materiálů je stále oblíbený voál, ale také organza, která je lesklá, průhledná a efektně nadýchaná. Mnoho zákazníků volí i propojení záclony, závěsu a roletky do okna. Podle slov Jany Drinkové ze studia Orsei je ale trochu škoda, že se stále neumíme tolik odvázat a volit více květované barevné záclony, které vyniknou zejména v čistých minimalistických interiérech.

Pásky všité v horní části záclony textilii rovnoměrně nařasí. Záclona má končit několik centimetrů nad podlahou, být nadýchaná, zvlněná.

Foto: DORIAN DEKOR

Kromě barvy a různých vzorů (tištěných, všívaných, zrcadlově propojených) jsou záclony zdobené i mačkáním a plisováním nebo „vyřezáváním“ do textilií, které se zvýrazní průchodem a různou intenzitou světla. Stále oblíbené jsou i hladké záclony, které patří zejména do klidové části bytu – do ložnice, pracovny.

Průhledné, lehké a hlavně kvalitní – to je trend, kterého je dobré se držet. Oblíbené jsou zdobné voály i nadýchaná luxusní organza.

Foto: ORSEI

Záclony jsou nenáročné na údržbu (čím dražší, tím snazší), lze je prát v pračce na teplotu 30 °C a pak prostě vyvěsit (bez žehlení). Uchycují se buď na tyče (kovové různě zdobné, dřevěné), nebo častěji do kolejnic, které jsou instalované ve stěně a pohledově neruší.

K šití záclon se používají řasicí pásky, které se našijí na vrchní část. Záclony se tím pravidelně a rovnoměrně nařasí.

Cena a spotřeba materiálu

Na záclonách se nevyplatí šetřit. V interiéru jsou nepřehlédnutelné a dobrá kvalita je na nich vidět, doslova se nese místností. S rychlou orientací nabídky nám pomůže internet, moudré je vydat se osobně do dekoratérského studia, látku si osahat, prohlédnout na denním světle, vyslechnout rady bytového designéra a teprve pak nakupovat.

Průhledná nadýchaná záclona může být páskou stažena ke straně. Zeleno-žlutý nádech textilie ladí s odstínem výmalby a dětský pokojík působí svěže, vesele.

Foto: PETROŠ INTERIER

Kvalitnější záclony začínají na částce cca 500 Kč/bm a končí i kolem 5000 Kč/bm. Aby vynikly, musí být bohaté a správně řasené (obecně platí: na metr šířky kupujeme dva metry záclony, u hladkých to může být více, i tři metry).

Jak vypočteme spotřebu materiálu

Vezmeme šířku okna s přesahem (celkovou šířku, kterou chceme zakrýt). Zjištěnou šířku vynásobíme řasením, které se pro záclony doporučuje: dvoj- nebo trojnásobné. K výšce, kterou potřebujeme, ještě připočítáme zahnutí od 2 do 10 cm podle typu ušití.

Zdobná kovová záclonová tyč a kolejnička, která je ukryta za řasicí páskou.

Foto: STYLTEX

Tip odborníka

Šikovnou službou, kterou nabízejí dekoratérská studia, je možnost zapůjčení vzorků záclon, tapet i závěsů přímo k nám domů. Tak se v klidu můžeme rozhodnout a sledovat, jak vypadá látka, její odstín a vzorování v reálném interiéru v různou denní dobu. Jinak platí: v místnosti, kde se potýkáme s nedostatkem světla, volíme propustné a světlé záclony.

Víte, čím se liší?

Voál

Jde o základní typ záclony. Voály jsou relativně husté tkané a hladké záclony, v porovnání s organzou mají hrubší strukturu. Bývají zpravidla méně průhledné než luxusní organza. Patří mezi nejpoužívanější druhy záclon.

 

Batistové záclony

Mají plátnovou vazbu a vyznačují se přírodním vzhledem, i když většinou jde o tkaninu ze 100% polyesteru. Jsou vhodné k rustikálnímu a klasickému vybavení interiéru.

 

Crashované záclony

Jsou už přímo z výroby mírně zvrásněné. Na údržbu jsou velmi praktické (nemusejí se žehlit, ztratily by svůj typicky pomačkaný vzhled).

 

Organza

Nejluxusnější typ záclon, je tkaná velmi hustě z jemných vláken, látka však zároveň zůstává průhledná, působí lehce, vzdušně. Jde o dražší typ záclony (začíná na částce 900 Kč/bm).

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků