Hlavní obsah
Bytové domy Na Vackově v Praze (UNIT architekti, Jiran Kohout architekti – Zdeněk Jiran, Michal Kohout, David Tichý) Foto: Filip Šlapal

Vybraná česká architektura získala nominace na Cenu Miese van der Roheho 2013

Česká komora architektů a někteří experti se stejně jako v předchozích letech podíleli na nominaci nejlepších současných českých staveb do prestižní mezinárodní přehlídky realizací Mies van der Rohe Award 2013.

Bytové domy Na Vackově v Praze (UNIT architekti, Jiran Kohout architekti – Zdeněk Jiran, Michal Kohout, David Tichý) Foto: Filip Šlapal
Vybraná česká architektura získala nominace na Cenu Miese van der Roheho 2013

Cenu Evropské unie za současnou architekturu může získat některé z devíti českých architektonických děl. Aspirují na titul nejlepších současných českých staveb v prestižní mezinárodní přehlídce realizací Mies van der Rohe Award 2013.

Na ocenění mohou být nominovány jakékoliv stavby - veřejné či soukromé (bytové domy, muzea, školy apod.). Vítězná stavba by ale měla významně obohacovat některé evropské město.

Zleva: bytový dům s tělocvičnou, Praha 1 (DaM – Petr Burian) a proměna plynojemu na multifunkční sál v Ostravě od Josefa Pleskota – AP Atelier.

Foto: archiv architektů

Bienále soutěžní přehlídky realizovaných staveb se pořádá už od roku 1988. Cílem soutěže je vyzdvihnout přínos evropských architektů. Ze stovek prací vybere odborná mezinárodní porota v Barceloně finalisty – stavby, které jsou pak představeny v katalogu a na putovní výstavě.

Porota následně určí jen jednu stavbu, která se bude pyšnit cenou za současnou architekturu – Mies van der Rohe Award, a jednu stavbu, které udělí Zvláštní cenu pro začínající architekty.

Golf Klub Čertovo Břemeno (Stanislav Fiala z atelieru Fiala + Němec).

Foto: archiv architektů

„Určitě bylo z čeho vybírat, kvalitních staveb vzniklo za poslední dva roky překvapivě hodně. Oproti předchozím rokům bylo ale dokončeno méně veřejných staveb, v širším výběru převažovaly skromnější realizace,“ shrnuje práci odborné poroty její členka, teoretička architektury Karolina Jirkalová.

Tyršův most v Přerově od atelieru Šrámková architekti.

Foto: ČTK

Stavbám realizovaným na českém území nebo českými architekty se v evropské konkurenci poměrně daří, opakovaně se dostaly do finále soutěže. Mezi východoevropskými státy jsou ale podle České komory architektů zatím nejúspěšnější Slovinci a Chorvati.

Revitalizace bastionu u Božích muk v Preza (autoři: Miroslav Cikán, Pavla Melková – MCA atelier, Petr Buš, Pavel Košťálek).

Foto: Miroslav Cikán

„Proč se žádná tuzemská stavba od českého architekta již delší dobu neobjevila ve finále soutěže, je těžké vysvětlit. Možná je to způsobem prezentace, možná tím, že porotci se v tom obrovském množství staveb soustředí především na osvědčená jména a země s tradičně vysokou architektonickou úrovní,“ říká Karolina Jirkalová.

Hvězdárna a planetárium v Brně od Martina Rudiše (Rudiš-Rudiš architektonická kancelář).

Foto: Filip Šlapal

Při nominacích na cenu zvolili autoři i několik staveb, které již byly oceněny v tuzemských soutěžích. Velkým potěšením je, že se do nominací dostalo i dílo od Zdeňka Fránka, které svou čistotou stylu a elegancí připomíná stavby slavného Miese van der Roheho, po kterém je soutěž nazvána.

Kostel v Litomyšli od Zdeňka Fránka.

Foto: archiv architektů

V soutěži se utkají i zajímavé bytové domy, které na první pohled zaujmou svým architektonickým výrazem a snahou architektů maximálně využít drahý městský prostor.

Bytový dům v Praze Na Zatlance (Radek Kolařík architectural workshop).

Foto: archiv architektů

Pokud by soutěž vyhrál některý z nominovaných českých autorů, tak by získal i významné finanční ohodnocení. První cena je totiž spojena s finanční odměnou šedesáti tisíc eur. Zvláštní cena pak vynese autorovi stavby dvacet tisíc eur.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků