Hlavní obsah
Tepelné čerpadlo Logatherm WPL AR vzduch/země má pokročilou regulaci výkonu, díky níž se lze okamžitě přizpůsobit potřebě topného systému. Vykazuje vysoký topný faktor COP 4,1, nízká hlučnost, možnost chlazení. Foto: Bosch Termotechnika

Vybíráme tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo výrazně ušetří náklady na energie. Nejsme totiž závislí na monopolních dodavatelích a jejich cenách. Částka, kterou zaplatíme jako vstupní investici, se nám navíc brzy vrátí. Zvláště, když se zapojíme do druhé vlny kotlíkové dotace.

Tepelné čerpadlo Logatherm WPL AR vzduch/země má pokročilou regulaci výkonu, díky níž se lze okamžitě přizpůsobit potřebě topného systému. Vykazuje vysoký topný faktor COP 4,1, nízká hlučnost, možnost chlazení. Foto: Bosch Termotechnika
Vybíráme tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo je sofistikované zařízení. Kromě komfortního vytápění domu ohřívá i vodu, některá tepelná čerpadla pracují zároveň i jako klimatizace.

Kompaktní invertorové čerpadlo vzduch/voda WPL 25 s regulací výkonu pro venkovní instalaci. Použitelné pro režim vytápění, chlazení a přípravu horké vody. Lze kombinovat s termickými solárními kolektory. Díky nízké hlučnosti je vhodné do husté zástavby.

Foto: Stiebel Eltron

Výběr správného tepelného čerpadla ovlivňuje více faktorů. Podstatná je třeba tepelná ztráta domu, typ topného systému, který využíváme (podlahový, radiátory), charakter lokality, v níž bydlíme. Se vším nám poradí odborný projektant: určí správný typ a výkon čerpadla, spočítá jeho návratnost.

Tepelné čerpadlo Nibe 2120 funguje v režimu vzduch-voda. Zahrnuje topení, ohřev teplé vody a chlazení. Má kompaktní rozměry a maximální účinnost.

Foto: Nibe

První krok

Při výběru se nikdy neorientujeme podle nízké ceny, ale preferujeme seriózního dodavatele. Také je důležité, aby samotný prodej navazoval i na odbornou montáž a uvedení do provozu.

Venkovní jednotka tepelného čerpadla na principu vzduch-voda se vyrábí z kvalitního nerezového materiálu.

Foto: Acond

Zeptáme se rovněž na záruční a pozáruční servis, na to, jak se ovládá regulace, zajímat by nás měla i hlučnost čerpadla. Cenový rozdíl mezi jednotlivými tepelnými čerpadly je i sto tisíc, ale za kvalitu je dobré si připlatit.

Levnější čerpadla, která se podbízejí cenou, mají obvykle vyšší spotřebu elektřiny a provozní náklady. Zpravidla cena za tepelné čerpadlo začíná na částce 200 000 Kč, ale koncová cena je individuální, protože vždy jde o řešení na míru.

Tepelné čerpadlo země/voda k vnitřní instalaci dosahuje topného faktoru (COP) až 5 (čím vyšší je topný faktor, tím levnější je provoz). Je dodáváno v šesti výkonových stupních od 4,8 do 17 kW pro vytápění. Vybaveno modulem pro pasivní chlazení.

Foto: Stiebel Eltron

Typy čerpadel

Tepelné čerpadlo vzduch/voda je v našich podmínkách rozšířenější, montuje se až v 70 % případů. Umístění je snadné, nenáročné na stavební úpravy.

U nízkoenergetických domů lze využívat i teplo odpadního vzduchu z rekuperačního systému. Nevýhodou je závislost na venkovní teplotě, menší účinnost a vyšší hlučnost.

Tepelné čerpadlo Altherma pracuje na principu vzduch-voda. Velká úspora energie, rychlejší vytápění než při klasickém topném systému. Stabilní teplota v létě i v zimě.

Foto: Daikin

Tepelné čerpadlo voda/vzduch se vyplatí v horské oblasti, kde je nízká teplota vzduchu. Teplo se získává ze země s pomocí zemního kolektoru nebo zemního vrtu. Čerpadlo má delší životnost a nižší spotřebu elektřiny. Nevýhodou jsou vyšší stavební náklady.

Stacionární tepelné čerpadlo Nuos pracuje při teplotě vzduchu –5 až do 42 °C. Má tichý chod, displej pro snadné ovládání.

Foto: Ariston

Kam s ním?

Spokojenost s čerpadlem se odvíjí od jeho umístění. Hlídejme, aby vzdálenost mezi zásobníkem teplé vody (bojlerem) a koupelnou byla co nejkratší, aby se voda zbytečně neochlazovala v trubkách.

Dále se zamyslíme nad možnou hlučností. I tiché čerpadlo je v noci slyšet, proto ho neinstalujeme do blízkosti ložnice, pracovny, dětského pokoje.

Centrální rekuperační jednotka s integrovaným kompaktním čerpadlem systému vzduch/voda s funkcemi větrání, vytápění, ohřev vody, chlazení a s možností připojení solárního systému. Určeno pro nízkoenergetické domy.

Foto: Steibel Eltron

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků