Hlavní obsah

Vila Vendelína Máchy od Kotěry byla uzpůsobena životu kulturní elity

Bohatě secesně dekorovaná vila Vlasta mecenáše umění Vendelína Máchy uměleckého ducha nezapře. Autorem její architektonické podoby je totiž Jan Kotěra, jehož stavby patří v Čechách k těm nejlepším, jaké v tuzemsku vznikly. Seznamte se s osudem jedné z nejzdařilejších staveb vilového bydlení, která byla plně uzpůsobena kulturnímu společenskému životu.

Vila Vendelína Máchy od Kotěry byla uzpůsobena životu kulturní elity

Objednavatelem vily „Vlasta“, vzniklé dostavbou staršího domu v letech 1902-1903 podle projektu zakladatele české moderní architektury Jana Kotěry, se stal majitel velké pekárny na Arbesově náměstí v Praze-Smíchově Vendelín Mácha, mecenáš umění a příslušník pražské intelektuální společnosti U dlouhého stolu.

Vedle spisovatele Jiráska, vynálezce Křižíka, cestovatele Kořenského nebo architekta Roštlapila bychom v této společnosti našli tři příznivce mladého Jana Kotěry - advokáta Leopolda Katze, který získal profesuru na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, divadelního režiséra Jaroslava Kvapila a historika umění Karla B. Mádla, který v časopisu Volné směry Kotěru uvítal jako spasitele české architektury.

Vykladači Kotěrova díla, počínaje Mádlem, se shodli v názoru, že právě Máchova vila v Bechyni představuje Kotěrovo dílo nejvíce poučené anglickou vilovou architekturou. Vliv Angličanů se tu projevil v malebnosti spojení mezi starou a novou částí domu.

Knihy - hlavní dekorace interiéru

O vymoženostech anglického bydlení měl však především promlouvat interiér Máchovy vily. Můžeme hádat, že Mácha chtěl ve svém sídle hostit členy své stolní společnosti a rozmlouvat s nimi o svých intelektuálních zájmech, v první řadě o svém knihomilství.

Takovým schůzkám měla sloužit především veliká knihovna v přízemí Kotěrovy přístavby: rozlehlý, pilíři členěný prostor s krbem ve výklenku.

Zachované architektonické detaily vnitřku se podobají nejranějším Kotěrovým stavbám, spodním interiérům Peterkova domu na Václavském náměstí v Praze a vile inspektora Františka Trmala v Praze-Strašnicích.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků