Hlavní obsah
Vila s adresou: Dvořákova 3, Olomouc Foto: Miroslav Sychra

Vila redaktora Willibalda Müllera byla malebným domovem ve stylu střízlivé neorenesance

Žurnalista Willibald Müller žil v Olomouci, kde sám založil a řídil literární a vlastivědný měsíčník Moravia. Ve městě si také nechal postavit hezký jednopodlažní dům, stylově kombinující střízlivou neorenesanci s dřevěnými detaily obnažených zakončení sedlové střechy. Stavba dobře zapadla do lokality, ve které jsou i podobné domy.

Vila s adresou: Dvořákova 3, Olomouc Foto: Miroslav Sychra
Vila redaktora Willibalda Müllera byla malebným domovem ve stylu střízlivé neorenesance

Novinář Müller získal zaměstnání v místní studijní knihovně a také se později stal jejím ředitelem. Publikoval historické monografie, životopisy a romány, sbíral lokální pověsti.

Byl aktivní v kulturním životě a zapojil se i do komunální politiky. Především jako jeden z těch, kdo chtěli ve městě po vídeňském vzoru vybudovat moderní obytnou čtvrť.

Nákres dokládá původní podobu stavby.

Foto: Archiv publikace Slavné vily Olomouckého kraje

Ke konci 19. století vznikla olomoucká pobočka vídeňské Společnosti úřednické čtvrti, která koupila pozemky na Nové Ulici západně od historického centra. Stavitel Johann Aulegk území rozdělil na devět čtvercových a trojúhelníkových bloků určených pro rodinné a činžovní domy.

K nejstarším domům vybudovaným v režii Společnosti patřila i vila Willibalda Müllera. Podobně vypadaly i vily v sousedství. Majitel si pak nechal na štít obrácený do ulice vytvořit erb s ozdobným monogramem WJM.

Místnosti ve vile měly rozumné rozměry.

Foto: Archiv publikace Slavné vily Olomouckého kraje

Projektant domu Aulegk patřil k rozvětvené stavitelské rodině, která v 19. a na začátku 20. století působila v Olomouci, Uničově a Šternberku. Typová obydlí se v Úřední čtvrti nestavěla dlouho. Touha stavebníků po reprezentaci vedla k jejich nahrazení většími, členitějšími a stylově různorodějšími objekty.

Willibald Müller vlastnil dům krátce. Majitelé se poměrně často střídali. Později se část objektu začala pronajímat k podnikání a zbývající obytné prostory se začaly rekonstruovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků