Hlavní obsah
Rodinné domky v Harlowu zaujaly svou jednoduchostí. Foto: RIBA

Ve finále prestižní architektonické soutěže RIBA je už jen šest staveb

O nejvyšší architektonické vyznamenání od Královského institutu britských architektů „2013 RIBA Stirling Prize” bojuje už jen šest výjimečných staveb. Mezi nimi jsou moderní obytné komplexy i zrekonstruované ruiny někdejšího hradu.

Rodinné domky v Harlowu zaujaly svou jednoduchostí. Foto: RIBA
Ve finále prestižní architektonické soutěže RIBA je už jen šest staveb

Pět architektonických děl ze šesti finálových je od architektů, kteří zatím toto ocenění nezískali. Je to pro ně úspěch, v soutěži totiž bylo zastoupeno například i dílo od proslulé architektky pocházející z Iráku Zahy Hadid, která v předchozích ročnících dostala cenu hned dvakrát za sebou.

Vyhraje stavba, která bude mít vynikající design a význam na vývoj architektury a zastavěné prostředí. Šanci mají letos v únoru dokončené domky v Harlowu od Alison Brooks Architects, které zvyšují laťku kvalitní architektury v předměstských sídlištích.

Architekti volili střídmé přírodní barvy a snažili se maximálně využít volného prostoru.

Foto: RIBA

Ve finále se ocitl i prostorný bytový komplex od londýnského ateliéru Hawkins/Brown a studia Egret Wests s vnitřní plochou 27 928 m². Stavba zachovává charakter původního betonu a obsahuje řadové apartmány.

Zářivé barevné panely mají pastelové tóny a v interiérech je jen minimum příček. Byty tak působí světlým a optimistickým dojmem.

Bytový komplex s názvem Park Hill.

Foto: Daniel Hopkinson, Peter Bennett

Jedním z nejzajímavějších projektů od Witherford Watson Mann Architects je rekreační dům vzniklý z trosek hradu z 12. století. Jde o nový odvážný postoj k obnově nevyužité památky a zajímavé využití nefunkční ruiny.

Hrad Astley byl cilivě zrekonstruován.

Foto: J. Miller, Landmark Trust

Ve finále je i povznášející duchovní prostor od architektonického studia Niall Maclaughlin s typicky britským zpracováním. Detailně vypracovaná kamenná fasáda a odolné dřevo v interiéru poskytují jeden z nejlepších příkladů řemeslné kvality.

Kaple biskupa krále Edwarda.

Foto: RIBA

Nový, velmi živý veřejný prostor od Grafton architects v Limericku zase vznikl pečlivou konstrukcí a umístěním nových budov. Dramatické a jednoduché stavby vznikly v omezeném a skromném rozpočtu.

Fakulta medicíny a koleje v irském Limericku.

Foto: Denis Gilbert

Ve finále je i gigantická stavba od Heneghan Peng Architects. Velké návštěvnické centrum slouží i jako prostor k setkávání a obsahuje tak i kavárny. Vnitřní prostor vznikl z betonové konstrukce s řadou světlíků a volných prosklených prostor, které umožňují nechat přirozené světlo vstoupit hluboko do středu budovy.

Do nejlepší šestky se probojovala i velká zvýšená silnice.

Foto: Hufton+Crow

"RIBA Stirling Prize se uděluje budově, která je největším příspěvkem k evoluci architektury. Nikde není zapotřebí více čerstvého myšlení než v oblasti bydlení. Velká Británie je poškozena špatnou kvalitou domů, ve kterých lidé nechtějí žít, ale nemají  jinou možnost, takže jsem potěšena, že v letošním užším výběru soutěže jsou i dva úžasné a velmi originální bytové projekty," sdělila Angela Brady, prezidentka RIBA.

Porotci navštíví všech šest staveb, aby do 26. září vybrali vítěze, který bude ohlášen v Central Saint Martins na King Cross. Roli bude hrát i schopnost stavby zaujmout a potěšit obyvatele a návštěvníky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků