Hlavní obsah
Okna stavby jsou velmi malá, architekt proto prosvětlil interiéry světlými barvami. Foto: archiv Moon Hoon

V Koreji vyrostl nevšední růžový dům ve tvaru lízátka

Architekt Moon Hoon nechal v Koreji vzniknout opravdu nevšední stavbě, která je inspirována klasickým duhovým lízátkem. Stavba se nachází v jihokorejském městě Giheung-gu.

Okna stavby jsou velmi malá, architekt proto prosvětlil interiéry světlými barvami. Foto: archiv Moon Hoon
V Koreji vyrostl nevšední růžový dům ve tvaru lízátka

Stavba slouží jako rodinný dům pro klasickou rodinu se dvěma dětmi. Děti si na dům rozhodně budou pamatovat. Inspirací se totiž architektům stala jejich oblíbená cukrovinka - lízátko.

Vchod do stavby je řešen velmi jednoduše.

Foto: archiv Monn Hoon

Architekt Moon Hoon se narodil v roce 1968 v Jižní Koreji, až do dospělosti ale žil v Tasmánii v Austrálii. Architekturu vystudoval v Koreji a v USA na prestižní Massachusetts Institute of Technology. Moon Hoon také režíruje krátké filmy, související s jeho architekturou.

Své architektonické studio Moon Bal Sso založil v roce 2001. Architekta baví zkoumat hranice architektury a jiných vědních oborů a vytvářet nevšední stavby. Jednou z nich je i tato budova s nepravidelnými tvary.

Fasáda stavby imituje duhovou barevnost dětské cukrovinky.

Foto: archiv Monn Hoon

Dům má železobetonovou konstrukci a dřevěný rám. Na kovové fasádě stavby "Lollipop house" se efektně střídají růžové a šedobílé proužky. Interiér domu je ale o poznání střídmější.

Interiéru stavby dominuje světlé dřevo, díky kterému působí prostor prostorněji.

Foto: archiv Monn Hoon

Vnitřku domu vévodí točité centrální schodiště. Nechybí dřevěné podlahy a střídmé, jednoduché tapety.

V podkroví nechali majitelé vzniknout herně pro děti a pořídili jim i audiovizuální místnost, kterou ale využívají všichni členové rodiny. V domě nechybí obývací pokoj, kuchyň s jídelnou, ložnice a dětský pokoj.

Vlavo: realizovaný plán domu, vpravo: skica, která dokazuje, že architekt zachoval svůj původní záměr a všechny místnosti propojil dominantním schodištěm.

Foto: archiv architekta Moon Hoona

Do každého pokoje přivádí světlo malý světlík - čtvercové okénko. Dům je prosvětlen hlavně na své nejužší straně, kde najdeme jednak pásové okno a jednak prostornou lodžii.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků