Hlavní obsah
Ulice Godwin Road v Margate Foto: Alex Chinneck a Stephen O'Flaherty

V britském Margate mají dům se sjíždějící fasádou

Osmadvacetiletý britský designér Alex Chinneck dokončil svůj dosud nejambicióznější projekt. Z opuštěného domu vytvořil neobyčejné dílo, lákající pozornost laické i odborné veřejnosti. Po odstranění původní čelní fasády ze čtyřpatrového domu v ulici Godwin Road v Margate nechal na jejím místě vytvořit novou, která jako by sjížděla dolů.

Ulice Godwin Road v Margate Foto: Alex Chinneck a Stephen O'Flaherty
V britském Margate mají dům se sjíždějící fasádou

Dům v části města zvané Cliftonville jedenáct let nikdo nevyužíval, a tak chátral. Alexovi se podařilo přemluvit městské radní, aby mu na něm povolili vytvořit instalaci, pro niž vymyslel hravý název připomínající dětskou písničku Hlava-ramena-kolena-palce – „From the knees of my nose to the belly of my toes“.

Nová fasáda působí dojmem, jako by sjížděla po stěně domu dolů.

Foto: Alex Chinneck a Stephen OFlaherty

Nová fasáda dosahuje pouze pod úroveň nejvyššího patra budovy, jehož prázdnota a zanedbanost zůstala divákovi zcela odhalena. Od úrovně podlahy čtvrtého patra jako by celá zeď sjížděla po domě dolů na dvorek a při tom se prohýbala. Včetně cihel, oken a dveří.

Tak, jak se ohýbá fasáda nad zemí, ohýbají se i cihly a okna i dveře.

Foto: Alex Chinneck a Stephen OFlaherty

Příprava a vytvoření této iluzorní kreace, připomínající divadelní kulisu, trvaly Alexovi rok. Jeho práce byla o to těžší, že nešlo o dílo na základě vnějšího zadání, ale o projekt vznikající čistě z jeho vlastního popudu. První půlrok tedy strávil hledáním britských stavebních firem, které by mu pomohly dodáním materiálu, výrobou potřebných částí anebo kompletací na místě.

Dům byl po jedenáct let opuštěný. Nová instalace má pomoci jej znovu nechat ožít.

Foto: Alex Chinneck a Stephen OFlaherty

Autor nechal záměrně odhalené vrchní patro, aby bylo vidět, jak až moc je tristní stav panuje uvnitř domu.

Foto: Alex Chinneck a Stephen OFlaherty

Jeho snaha se vyplatila a obyvatelé Margate se mohou od začátku letošního října až do konce října příštího roku pyšnit jednou z nejzajímavějších fasád v celé Británii. Lze předpokládat, že během této doby se najde zájemce o další využití domu. Ostatně, právě to a podpora regenerace celé městské části jsou hlavním cílem projektu.

Alex Chinneck se svým zatím největším dílem - sjíždějící fasádou.

Foto: Jenny Lewis

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků