Hlavní obsah
Majitelé si přáli bezúdržbovou zahradu, jednoduché uspořádání rostlin, které k sobě budou ladit. Terasa je z odolného materiálu, dřevoplastu. Bazén se zastřešením rád využívá malý synek. Foto: Milan Malíček, Právo

Útulný dům dýchá pohodou

Otevřený prostor bez stropu v hlavní místnosti, minimum dveří, dostatek denního světla a kontakt s venkovní zahradou. To jsou typické atributy pro moderní dům, který je nadčasový a velmi komfortní.

Majitelé si přáli bezúdržbovou zahradu, jednoduché uspořádání rostlin, které k sobě budou ladit. Terasa je z odolného materiálu, dřevoplastu. Bazén se zastřešením rád využívá malý synek. Foto: Milan Malíček, Právo
Útulný dům dýchá pohodou

Dům má i s garáží 300 m2, dispozice 5+kk. Majitelé ho chtěli částečně do patra, protože na menší pozemek by se rozlehlá stavba nevešla. Jsou ale za to rozhodnutí moc rádi, každý má své soukromí, a navíc dům zdobí zajímavý prvek: otevřená galerie s betonovou lávkou, z níž je vidět na kuchyň s obývacím pokojem.

Z bytu do domu

Majitelé původně bydleli v bytě 3+kk, v klidné lokalitě kousek za Prahou. Byli rádi za dobré spojení s městem a zároveň krásnou přírodou na dosah: nedaleko je Královská obora, cyklostezky, možnost zajímavých výletů.

Stěhovat se tedy nikam nechtěli, ale bylo jasné, že pro rodinu s dítětem bude chybět ještě jedna místnost.

Decentní, elegantní, ale přitom velmi útulný. Tak lze vystihnout interiér, ve kterém se střídají pastelové odstíny šedé, hnědé, bílé a černé s nápaditými dekoracemi a zelení.

Foto: Milan Malíček, Právo

Místnost, která slouží jako pracovna i prostor pro každodenní ranní cvičení.

Foto: Milan Malíček, Právo

Dílem náhody zjistili, že ani ne sto metrů od domu se parceluje pozemek. Neváhali a jeden z nich koupili.

„Původní vlastník chtěl prodat celý pozemek, ale ten byl zbytečně velký. Proto jsme se domluvili, sehnali další kupce a teď jsme všichni dobří sousedé. Většina z nich je právě ze stejného bytového domu,“ vysvětluje s úsměvem majitelka.

Hledání architekta

Majitelé měli poměrně jasnou představu: chtěli moderní dům, hranaté tvary, materiál sklo, beton, dřevo. Přáli si půdorys ve tvaru písmene L, dům futuristický, ale zároveň útulný a komfortní.

Zaujaly je realizace společnosti Gebas atelier, která projektuje moderní domy, s jednoduchou koncepcí, s důrazem na funkčnost, nadčasovost a používání moderních technologií.

Odpočinkový koutek s pohodlným křeslem, plédy a designovou lampou. Báječné místo na čtení.

Foto: Milan Malíček, Právo

V předsíni je místo na úložné prostory i dominantní barevný obraz od mladého umělce, který kreslí obrazy podle fotek.

Foto: Milan Malíček, Právo

„Mně se moc líbily jejich domy, v podstatě jsme ani nedělali velké zásahy do projektu. Jen jsem oproti plánu na papíře chtěla větší spodní koupelnu na úkor chodeb. Změny byly tedy minimální,“ říká hostitelka.

Vkusně a útulně

Majitelka má ráda decentní barvy, tón v tónu, miluje šedé, krémové odstíny i elegantní černou barvu. A protože do domu skrze velká okna přichází hodně slunce, mohli si v hlavní místnosti dovolit materiály tmavšího odstínu.

„V bytě převažovala bílá, ale tady je hodně šedé a tmavší dřevo,“ popisuje hostitelka.

Ložnice manželů je rovněž v decentních odstínech šedé v kombinaci s masivním dřevem. Originalitu prostoru vyzdvihují zajímavá svítidla.

Foto: Milan Malíček, Právo

Syn má v domě svoji vyčleněnou část: dětský pokoj s koupelnou a šatnou. Nábytek je vyroben od truhláře na míru, podlaha snadno udržovatelný vinyl.

Foto: Milan Malíček, Právo

Děti potřebují mít pokoj rozdělený na jednotlivé zóny (odpočinkový, hrací, pracovní). Zde se to povedlo na jedničku!

Foto: Milan Malíček, Právo

Veškerý nábytek je vyrobený na míru (Interiéry Pazour), nechybí velký jídelní stůl, pohodlná sedací souprava a krb, ve kterém se v zimě topí dřevem každý den.

Majitelka dům vybavila decentními prvky v přírodních odstínech a materiálech. Využila dekorace a osvětlení ze zlínského studia Deconcept, dřevěné doplňky, nebála se ani lněných „pomačkaných“ závěsů. Interiér navrhl Ladislav Rendl a na dekoracích se podílel Martin Frank.

V centru je kuchyně

Většina aktivit rodiny probíhá v prostorné kuchyni, která volně navazuje na obývací pokoj. Majitelé si pochvalují zejména linku s ostrůvkem.

„Manžel rád vaří, já zase peču. Často hostím rodinu či návštěvu a všichni se sejdeme vlastně zde a kolem stolu,“ říká majitelka.

Majitelka si pochvaluje ostrůvkovou kuchyň, protože s manželem rádi vaří a ta svým uspořádáním nabízí mnoho úložného prostoru. Nábytek i jídelní sestava je vyrobená od truhláře na míru.

Foto: Milan Malíček, Právo

Dopustit nedá ani na velkou americkou lednici, dřevěný jídelní stůl, který v budoucnu možná pořídí ještě větší, a samostatnou spižírnu, jež poskytuje hodně úložného prostoru.

Zahrada pro relax

Zahrada o velikosti 750 m2 je pro majitele prodlouženým obývacím pokojem. Rádi v ní relaxují a za hezkého počasí si užívají celý den. Nechybí velkorysá terasa z dřevoplastu, ani komfortní bazén se zastřešením, kde malý synek dovádí s kamarády.

Koupelna manželů, v níž je pohodlná sauna pro čtyři osoby. Koupelnový nábytek je vyroben na míru, stěna betonová stěrka.

Foto: Milan Malíček, Právo

Další koupelna je určena synovi a nesmí v ní chybět prostorná vana na vodní hrátky.

Foto: Milan Malíček, Právo

Zahrada je odpočinková, nechybí komfortní venkovní lehátka, v zadní části je venkovní kuchyň s krbem.

Foto: Milan Malíček, Právo

Manželé s přáteli rádi využívají část s venkovní kuchyní a posezením. Kuchyň je vyrobená na míru, kovová. Má v sobě zabudovaný jednoduchý dřez a spoustu úložného prostoru na nádobí, dále dochucovadla a grilovací náčiní ke krbu.

Samotná zahrada je navržena tak, aby nezatěžovala náročnou údržbou. „Nejsem moc na pestré květinové záhony, mám ráda určitý styl a střídání několika barev,“ přiznává majitelka.

Převažují trvalky a zajímavě zbarvené rostliny, které zdobí zahradu ve všech ročních obdobích. Nechybí ani užitková část: malý ovocný sad, rybíz, jahody a ostružiny na zobání přímo z ruky.

Zaujalo nás

V domě jsou perfektně vyřešené úložné prostory. Po celé spodní části chodby je obrovská vestavěná skříň, dostatek místa je v garáži (pro dvě auta i sportovní vybavení), nechybí velká šatna v přízemí a prostorné samostatné šatny.

Slovo architekta

„Majitelé si přáli vzdušný, otevřený, osvětlený dům, který bude zároveň praktický. Jasným specifikem bylo zároveň dostatek technického zázemí ve formě skladů, technických místností a garáže. Dalším požadavkem byl moderní design domu a začlenění krytého posezení s venkovní kuchyní. Jelikož se stavěly dva domy vedle sebe, bylo důležité, aby každá rodina měla své soukromí,” říká Miroslav Gebas.

Technické údaje

Velikost: dispozice 5+kk, užitná plocha 327 m2

Způsob vytápění: podlahové teplovodní vytápění, plynový kondenzační kotel. Dům je plně klimatizován, má rekuperaci (řízenou výměnu vzduchu).

Použitý typ zdiva a izolace: zdivo Porotherm 30 Profi, minerální izolace 200 mm, kamenný obklad

Okna, podlahy: okna hliníková, izolační trojsklo, podlahy: keramická dlažba, vinyl, dřevoplast na terase

Realizace: architektonické studio Gebas atelier architects

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků