Hlavní obsah

Tonetka, židle, kterou potkáte v nejedné domácnosti se vyrábí už půl druhého století. Truhlář, který ji navrhl a který ji propůjčil své jméno by dnes na ni byl velmi hrdý, zapsala se do dějin designu. Její výroba byla tehdy převratná, tato židle vznikla a vzniká z ohýbaného dřeva. A že dřevo nepraskne dokázal už sám její tvůrce tím, že svého času ji házel z Eiffelovy věže, aby dokázal její kvalitu.

Tonetka - židle, která přežila pád z Eiffelovy věže

Dřevo, ze kterého je tonetka vyrobena je namáčeno, změkčováno, pak je tvarováno – ohýbáno, usušeno a nalakováno. Postup je podobný jako třeba při pletení košíků z proutí, i zde je třeba proutí nejdříve namočit, aby se stalo pružným

.: Tonetka před restaurováním.foto:Aukro.cz

U výroby židlí je to samozřejmě proces pracnější a namáčení trvá déle. Díky tomuto chemicko–mechanickému procesu ale mohla tonetka vzniknout.

.: Zrestaurovaná tonetka pro děti.foto:novinky.cz

Do té doby bylo zvykem, že se nábytek vyřezával z masivního dřeva, mladý výrobce Michael Thonet však nábytek vytvářel z dřevěných tyčí, které kroutil. Thonetovi se poprvé podařilo to, že se dřevo po čase nevracelo do původní podoby, ale zůstalo ohnuté přesně tak, jak si žádala forma.

Výhody ohýbaného nábytku byly veliké

Takový nábytek byl pak levnější, méně materiálu přicházelo nazmar, také byl o dost lehčí. Tonetka je velmi lehká židle, váží cca 3,5 kg. Když se donesla zpráva o jeho vynálezu do Vídně, tak byl záhy na císařském dvoře o jeho práci velký zájem.

Židle sklízela obdiv na světových výstavách a od té doby se stále těší velkému zájmu. Stala se nedílným interiérovým doplňkem mnoha kaváren minulého století, součástí vybavení salónů a našla si své místo u jídelních stolů.

.: Klasický kytarovitý design, s kterým přišel nejprve Thonet, je pro designéry dnešní doby stále inspirativní.foto: archív firem Atrium, Design Duroň, Ikea, Reina a Ton

Tonetka se dnes stále vyrábí ve svém původním klasickém designu. Kromě klasického dřevěného sedáku se setkáme i s tonetkami, které mají klasický polstrovaný sedák, a ten si můžeme pořídit ve velmi trendy barvách nebo si nechat u čalouníka staré sedáky vyměnit za nové, a vybrat si je na některý moderní motiv.

.: Moderní sedák ala zebra.foto:TON

Jedno je jasné, ikony moderního designu z módy nevyjdou a rozhodně se vyplatí do nich investovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků