Hlavní obsah
Jedním teráriem nechal Tony prochvátat mýtického sasquatche. Foto: Profimedia.cz

Terárium s výjevy z Hvězdných válek jako neotřelá dekorace

Skoro by se chtělo říci, že dekoračním prvkem interiéru může být v současnosti už opravdu kdeco. K těm rozhodně roztomilým a zajímavým patří na zakázku vytvářená terária, která nabízí Američan Tony Larson. Jeho terária nejsou ovšem určena k chovu ještěrek nebo obřích šneků, přesto všechna jako by žila svým vlastním životem.

Jedním teráriem nechal Tony prochvátat mýtického sasquatche. Foto: Profimedia.cz
Terárium s výjevy z Hvězdných válek jako neotřelá dekorace

Tony vytváří krajinky v teráriích různých tvarů z kamínků, pěny, suchého mechu a dalších neživých materiálů, takže jeho produkty nevyžadují od majitele pražádnou péči. Jejich jediným účelem je potěšit jeho oko a duši.

Dvojice medvídkovitých Ewoků, obyvatel planety Endor. I tento výjev je z filmové ságy Hvězdné války.

Foto: Profimedia.cz

K velmi častým námětům patří výjevy z filmové ságy Star Wars (Hvězdné války). Obzvláště vděčným tématem jsou až zenové kompozice mistra Yody v lesích planety Dagobah. Stejně hezky vyhlížejí i malí medvídkovití Ewokové, ti jsou pro změnu umístění do lesů planety Endor. A samozřejmě, v Tonyho nabídce nechybí ani miniatura robota R2-D2 v písčité pustině planety Tatooine.

Postavička mistra Yody z Hvězdných válek je zakomponovaná do lesnatého prostředí představujícího planetu Dagobah.

Foto: Profimedia.cz

Pro Tonyho kreace je charakteristická veliká přesnost, detailní propracovaní všech prvků a originalita. Krajina žádného díla se nepodobá jiné. Ke každé přistupuje s novými nápady a novou dávkou pečlivosti. Velmi často mají jeho „krajinky ve skle“ jasný duchovní podtext. Ať jde o zenové zahrady, nebo repliku ruin sochy starověké bohyně, Buddhovu sochu v lesích, miniaturu Stonehenge anebo cestu vedoucí k vrcholku tajemné hory. Ze všech na diváka vane nepřehlédnutelná dávka spirituality.

Také sochy Moai z Velikonočních ostrovů jsou vděčným námětem. I tato jedna, uzavřená v malé sklenici, má pohled charakteristicky upřený kamsi do dáli. Že by také vyhlížela návštěvníky z cizích světů?

Foto: Profimedia.cz

Ovšem protože nejen duchovnem živ je člověk, Tony svá díla prodává přes internetový obchod, a to za částky od necelých 2500 korun za kus. Zájemcům nabízí, že si sami mohou určit, co chtějí v teráriu mít, dokonce si mohou dodat i svou vlastní postavičku, jíž by rádi do terária umístili, a v neposlední řadě si mohou také nechat zakomponovat na spodní stranu pod kamínky nějaký vzkaz, nebo třeba jen své jméno.

Je to kýč nebo umění? To si asi musí rozhodnout majitel, který si terárium u zručného Američana objedná. Co třeba taková miniatura Stonehendge? A což teprve ji ještě nechat doplnit minipostavičkou nějakého druida?

Foto: Profimedia.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků