Hlavní obsah
Díky otevřené knihovně působí prostor vzdušným dojmem, příjemnou atmosféru sem vnáší také klidný výhled z okna. Foto: www.modernibyt.cz

Střídmost a elegance vládnou originálnímu bytu v centru Prahy

Až při hledání bytu si manželé uvědomili, že by nemusel být jen pouhou investicí. Mohli by ho mít k vlastní potřebě. Bydlí totiž kousek za Prahou a občas se jim hodí přespat v centru, což by koneckonců tu a tam využila i jejich téměř plnoletá dcera.

Díky otevřené knihovně působí prostor vzdušným dojmem, příjemnou atmosféru sem vnáší také klidný výhled z okna. Foto: www.modernibyt.cz
Střídmost a elegance vládnou originálnímu bytu v centru Prahy

Jaké jste měli při hledání požadavky?

Přáli jsme si byt v historickém centru Prahy. O velikosti jsme neměli jednoznačnou představu, vždy záleželo na konkrétních prostorách. Jen já jsem od začátku chtěla terasu.

V úzké chodbě musela architektka najít místo i pro věšák. Navrhla sestavu obsahující zrcadlo, prostor pro odkládání kabátů i kabelky.

Foto: www.modernibyt.cz

Ale ta tu přece není...

Požadavky jsme během hledání hodně měnili. Někde chyběl výtah, jinde byl zase vstup do domu jak z hororu, roli hrál i výhled z okna… Muselo zkrátka vše do sebe zapadnout, abychom si řekli, že to je skutečně ono.

Do nevelkých bytů se hodí dveře z čirého skla. Opticky totiž místnosti oddělují, ale zároveň vnášejí denní světlo do prostor bez oken.

Foto: www.modernibyt.cz

Nakonec jste našli...

Nikam jsme nespěchali, což byla výhoda. Nicméně byt, který jsme nakonec koupili, jsme viděli už na začátku. Tenkrát jsem ho odmítla právě kvůli tomu, že nemá terasu. Jenže když jsme viděli další byty a porovnali je, nakonec vyhrál.

Proč?

V domě je recepce, což je praktické z bezpečnostního hlediska, výtah, byt je přiměřeně velký, s pěkným výhledem, je tu klid a samozřejmě nám vyhovuje polohou.

Jídelní stůl a židle s područkami z proslulé dílny firmy Ton

Foto: www.modernibyt.cz

Už byl zařízený, když jste ho objevili?

Ne, spolupracuji na jedné realizaci s firmou Design by Donlić, takže jsem jejich služby využila i k řešení tohoto bytu.

Jak původně vypadal?

Dispozice je původní, ostatně s tím se moc dělat nedalo. Koupelna i kuchyň už byly zařízené, takže jsme se podřizovali jejich vzhledu. Zkraje architektka Dombková navrhla na podlahu lité betonové stěrky, ale ty mi připadají moc studené. Nechali jsme tady proto původní parkety napuštěné voskem.

Pracovna je zařízená ve stejném duchu jako celý byt.

Foto: www.modernibyt.cz

Dále jsem si přála menší jídelní stůl, protože byt se využívá opravdu jen příležitostně. A židle s područkami. Nemám ráda barevné stěny, proto je celkové ladění bytu střídmé, preferuji jednoduchost a eleganci.

To vypadá, jako byste práci architektky ani nepotřebovala…

Ne, ne, její přínos je velký. Chtěla jsem tu například velkou šatní skříň. Nebylo možné dát ji jinam než do obývacího pokoje. Naštěstí právě díky schopnosti paní architektky začlenit ji do prostoru tu nijak nevyčnívá. Také řada nábytku pochází z její dílny. Navíc má přání vždy zohlednila, to znamená, že našla vhodný kus a já jsem měla jen poslední slovo.

Ložnici zútulňuje lihový krb od firmy Planika.

Foto: www.modernibyt.cz

Je tu něco, co byste chtěla změnit?

Kdyby nebyla už hotová koupelna, pak bych určitě preferovala místo vany sprchový kout. A také bych asi jinak vyřešila umístění pračky. Nyní je schovaná v předsíni ve vestavěné skříni, která by se mohla využívat spíš pro pověšení bund a kabátů. Ale to jsou detaily, které bych řešila, teprve kdybychom tu chtěli trvale bydlet. Ale to bychom potřebovali víc místa. Museli bychom koupit sousední byt a oba prostory spojit.

Přestože zařízení koupelny patřilo k základnímu vybavení, jsou tu zařizovací předměty ze známé designérské dílny Alessi.

Foto: www.modernibyt.cz

Máte to v úmyslu?

Zatím ne, k našim účelům bohatě stačí stávající velikost. Ale kdo ví, třeba to v budoucnu ještě zvážíme.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků