Hlavní obsah
 

Stavební inženýr zachránil mangovník tím, že si na něm postavil dům

Centrem pozornosti kolemjdoucích i turistů se v Čitrakůtu v indickém Rádžastánu stal čtyřpodlažní dům, který si majitel postavil na 80 let starém mangovníku. Jeho stavba strom zachránila před pokácením.

 
Stavební inženýr zachránil mangovník tím, že si na něm postavil dům

Celková plocha domu činí necelých 280 čtverečních metrů a pyšní se dvěma ložnicemi, jídelnou, kuchyní, knihovnou a dvěma toaletami. Výhled do okolí je možný ze dvou balkónů.

Nápad na jeho stavbu se zrodil v hlavě 73letého stavebního inženýra Kula Pradeepa Singha v červnu roku 1991. Ten jej pak i během pouhých šesti měsíců postavil. „Nový rok jsme už oslavovali tady,” vzpomíná majitel.

„Tohle místo bylo porostlé zhruba čtyřmi tisíci stromy. Byly tu mangovníky, kvajávy (ovocné stromy - pozn. red.), morušovníky. Ale protože místní farmáři měli z plodin malý výdělek, prodali své pozemky kolonizátorům. Pokácení stromů se zdálo být příliš složité, a tak jsme navrhl, že by prostě mohli ten pozemek přesázet jinými stromy. To by ale stálo 22 000 liber (cca 650 tisíc korun),” řekl Kul Pradeep Singh v rozhovoru pro agenturu AP.

Kolonizátoři pak vedli s místními obyvateli další dlouhé debaty o tom, co by chtěli s pozemky a hlavně stromy na nich dělat. Tou dobou přišel pan Singh s dalším nápadem, a to postavit na stromech domy. Kolonizátoři jeho nápadu ovšem nedůvěřovali. Chtěli vidět, jak by bylo možné takový dům postavit.

„Vždy jsem byl o důležitosti stromů přesvědčen. Nejsou jen zdrojem kyslíku a ovoce, jsou rovněž důležité kvůli regulaci podzemních vod. V hinduismu hrají velmi důležitou roli. Je naší povinností se o ně starat. Toto byla má příležitost prokázat jejich význam,” pokračoval Singh.

Aniž by musel jedinou větev odříznout, nebo jakkoli jinak vybraný mangovník poškodit, vybudoval bývalý státní zaměstnanec dům na dvou základních principech - aerodynamice a synchronizaci s pohyby větví. „Dům je tvořen pouze pláty oceli a celulózy. Systém je takový, že když vítr pohne větví, pohnou se spolu s ní i zdi. Zároveň jsem věnoval zvláštní pozornost tomu, abychom nijak neomezili růst větví,” vysvětluje Singh.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Řečeno tradičním názvoslovím, dům za dobu své existence už prošel i stavebními úpravami. Bylo třeba změnit jeho dispozici. Inženýr v něm se svou ženou žil nakonec pět let. Poté se kvůli práci přestěhovali do jiného města. Dům tak využívají s rodinou a přáteli už jenom jako víkendový.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků