Hlavní obsah
Nový rezidenční dům, který začínají stavět v Paříži, bude vypadat jako hromada na sebe naskládaných oblázků. Foto: MAD Architects (7x)

Stavba napodobující hromadu oblázků vytváří vizuální propojení s parkem

První rezidenční budovu v Evropě podle návrhu čínského architektonického studia MAD začínají stavět na okraji Paříže, ve čtvrti Clichy-Batignolles, hned vedle parku Martina Luthera Kinga. Stavba nazvaná Unic, vysoká padesát metrů, vykazuje už na první pohled snadno rozpoznatelné rysy typické pro díla svých tvůrců.

Nový rezidenční dům, který začínají stavět v Paříži, bude vypadat jako hromada na sebe naskládaných oblázků. Foto: MAD Architects (7x)
Stavba napodobující hromadu oblázků vytváří vizuální propojení s parkem

Pro návrh je především charakteristické zakomponování velkého množství zeleně do vzhledu staveb. Koneckonců, nic jiného ani u díla čínských architektů pracujících pod vedením Ma Jen-sunga, jenž rád tvoří podle principů starého čínského umění Šan-šuej, nelze očekávat.

Spodní část budovy, označovaná jako pódium, má převážně prosté lineární tvary, nad ní se ale již zdvihá útvar plný jakoby spontánně se vlnících křivek, z nichž ani jedna nemá stejný tvar jako druhá.

Žádná z teras nemá stejný tavr jako ostatní.

Foto: MAD Architects

Bohatě prosklenou fasádu betonové stavby rozdělují do jednotlivých pater rozličně tvarované přesahy teras a balkónů, jež tu místnosti pod sebou zastiňují, tu naopak ponechávají volný přístup světla do interiéru.

Více než cokoli jiného tak dům z dálky připomíná hromádku plochých oblázků naskládaných na sebe.

Terasy a balkóny lemující všechna podlaží plánují architekti nechat osázet spoustou zeleně.

Foto: MAD Architects

Každé z horních podlaží je o něco málo užší než to pod ním, takže se objekt směrem vzhůru mírně zužuje. Díky tomu zeleň zasázená na jednotlivé terasy bude mít dostatek světla i prostoru, kam růst.

Obyvatelé nejvyšších podlaží budou mít nádherný výhled do okolí, ale i na paříž a Eiffelovu věž.

Foto: MAD Architects

V souvislosti s bezprostředně sousedícím parkem se téměř stírá hranice mezi zónou, kde bydlí lidé, a kde začíná příroda. Jednotlivé elementy v domě se vzájemně prolínají.

Stavba se od okolních budov bude hned na první pohled lišit oblými elegantními křivkami.

Foto: MAD Architects

Obyvatelé nejvyšších pater třináctipodlažní budovy se budou moci těšit nejenom z nádherného výhledu do okolí, ale uvidí i na Eiffelovu věž.

Naopak, spodní patra jsou navržena tak, aby hladce splynula s plánovanou okolní zástavbou a umožnila poklidné propojení s místní infrastrukturou, jako je například přístup na metro, k obchodům, mateřské škole a dalším důležitým místním zařízením.

Spodní část domu umožní jeho obyvatelům snadno propojení s místní infrastrukturou a službami.

Foto: MAD Architects

Stavba, na jejímž projektu čínští architekti spolupracovali i s místními kolegy ze studia Accueil - Biecher Architectes, vyroste na ploše 1033 čtverečních metrů, nabídne 6600 čtverečních metrů plochy. Dokončena by měla být v roce 2018.

Její projekt vzešel jako vítěz veřejné architektonické soutěže, kterou město nad Seinou v minulých letech vypsalo.

PLánek zasazení stavby do okolí

Foto: MAD Architects

Koncept Města Šan-šuej

Město Šan-šuej znamená v překladu Město hor a vody. Jeho koncept představil slavný čínský raketový vědec a konstruktér Čchien Süe-sen už v roce 1980. Znepokojen rostoucím počtem obřích betonových staveb předložil návrh založený na starodávném čínském umění Šan-šuej.

Cílem bylo umožnit lidem, aby žili v městském prostředí, ale zároveň měli možnost navrátit se k přírodě. Tento urbanistický plán dosud nebyl uveden do praxe. Vrátit se k němu rozhodl až současný čínský architekt Ma Jen-sung.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků