Hlavní obsah
V létě vsaďte na francouzské povlečení v chladných bleděmodrých tónech a třeba i na lehké a prodyšné přikrývky Lyocell od českého Klinmamu, které obsahují lyocellové vlákno, díky kterému dokážou lůžkoviny absorbovat větší množství potu. Foto: Prospanek, KSL Living

Spánek v parných dnech zlepší lehké přikrývky, lněné povlečení a bleděmodrá barva

Usínání ve vedru v nevhodném ložním prádle a pod neprodyšnou přikrývkou rozhodně potřebný odpočinek a relax v noci nepřinese. Máme pro vás tipy, jak si zpříjemnit čas v ložnici ve dnech, kdy se teplota šplhá k tropickému maximu a v místnosti je dusno. Sázkou na jistotu jsou prodyšné a savé deky i povlečení z chladivého materiálu.

V létě vsaďte na francouzské povlečení v chladných bleděmodrých tónech a třeba i na lehké a prodyšné přikrývky Lyocell od českého Klinmamu, které obsahují lyocellové vlákno, díky kterému dokážou lůžkoviny absorbovat větší množství potu. Foto: Prospanek, KSL Living
Spánek v parných dnech zlepší lehké přikrývky, lněné povlečení a bleděmodrá barva

V létě je ideální volit jiný druh lůžkovin než v zimě. Platí to o výplni peřin i o prostěradlech a povlečení. Díky novým materiálům je možné dopřát si kvalitní noční odpočinek i během nejteplejšího léta. Tradiční textil na peřinách pak zpříjemní odpočinek v ložnici i na dotek.

Letním lůžkovinám je vlastní prodyšnost, lehkost, ale především vysoký stupeň absorpce vlhkosti spojený s následným odvodem potu.

Na dovolenou volte lehkou a prodyšnou přikrývku z vlny nebo sáhněte po lněném povlečení v chladných tónech.

Foto: Coast New Zealand, Urbanara

Volit můžete buď klasické prachové výplně, ale s nižší hustotou a s větší velikostí peří, nebo polštáře, které jsou naplněné speciální směsí polyesterových kuliček a polyuretanových tyčinek a přikrývky z dutého vlákna o hmotnosti cca 200 g/m2. Vlákno je lehké, na omak je podobné prachovému peří.

Francouzské lněné ložní prádlo je chladivé na omak, vlákna umožňují proudění vzduchu. Vhod přijde i v Indii ručně vyrobená přikrývka z bavlny, která je určena speciálně na letní noci.

Foto: Bedtonic, Rebecca s Aix Home

Pokud se chystáte na dovolenou do teplejších krajů, můžete si po vzoru středozemních států vystačit jen s lehkými dekami. Vyplatí se sáhnout předně po přírodních materiálech, jako je vlna, bavlna nebo hedvábí, které budou dobře odvádět pot a zároveň udrží teplo.

Přikrývka z novozélandské vlny je lehká, ale má skvělé izolační schopnosti.

Foto: Coast New Zealand

Při výběru péřové přikrývky je důležité dávat pozor na to, aby peří pocházelo z certifikovaných chovů. Vyhnete se zvýšenému riziku alergií na peří. Vyplatí se také dát si pozor i na pevnost vrchního materiálu a zkontrolovat švy.

Prachové peří má schopnost udržet přirozenou teplotu těla vytvořením teplotní bariéry v jeho okolí.

Letní péřové přikrývky mají velmi nízkou hmotnos. Ty z prachového peří neomezují v pohybu a nezpůsobují pocit těžkosti.

Foto: Á la Maison

Teplotu v ložnici můžete snížit i pocitově. Stačí vybrat správnou barevnost. Ideální je kombinace bílé a modré barvy, která působí chladivým dojmem. Modrá totiž připomíná vodu nebo led a bílá zase sníh. Odstíny modré navíc působí uklidňujícím dojmem, což je v ložnici víc než žádoucí.

Ložnice v modrých tónech bude působit uklidňujícím i chladivým dojmem, což v parných dnech oceníte.

Foto: Ikea

Na povlečení se nejlépe hodí měkčený len. Jeho výhodou je, že má mírně sepraný vzhled a drobné opotřebení mu esteticky není nijak na škodu. Lněné vlákno má navíc chladivé a osvěžující vlastnosti. Často se používá jako materiál na letní oděvy, jeho použití pro ložní prádlo je tak nasnadě.

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků