Hlavní obsah

Současná varšavská architektura na sebe upoutává pozornost

Varšava je městem, které bylo po druhé světové válce ve strašném stavu, díky socialismu v něm vyrostlo množství nevzhledných budov. Jak je na tom Varšava dnes? Na jaké budovy se její obyvatelé rádi dívají? Je jich celá řada a upoutávají pozornost nejednoho cizince a vy se s nimi můžete seznámit.

Současná varšavská architektura na sebe upoutává pozornost

Během posledních několika let prochází Varšava neuvěřitelnou proměnou, investoři se rozhodli změnit tvář tohoto architektonicky nevzhledného města, které bylo vesměs celé zničené za druhé světové války, a tak se Varšava stává jedním z největších stavenišť Evropy.

Moderní budovy většinou vyrůstají v těsné blízkosti socialistických budov, a tak musí na tuto starou zástavbu reagovat. Mnohé z nových budov to však dovedou velmi osobitě.

.: Zajímavá varšavská budova Rondo od architektonické společnosti Skidmore, Owings, & Merrill (SOM), která má s navrhováním mrakodrapů dlouholeté zkušenosti.foto: novinky.cz, katalog současné architektury Varšavy, www.w-a.pl

Na výstavě v pražské Národní galerie můžete obdivovat dvacet projektů a budov a udělat si tak obrázek o tom, jak dnešní Varšava vypadá a kam architektonicky směřuje. K vidění jsou veřejné budovy, komerční objekty i bytové domy. Panely, které budovy prezentují, nabízejí pohled na budovu zvenčí i představují zajímavé detaily, na které by se podle autorů výstavy měla soustředit divákova pozornost.

Co vás čeká a nemine

Vidět tak můžete třeba budovu Velvyslanectví Nizozemského království, burzovní centrum, knihovnu varšavské univerzity, hotel, hřbitov, školu apod. Výstava prezentuje stavby, které byly postaveny z veřejných i soukromých financí. To, že stojí za pozornost dokazuje fakt, že většina z veřejných budov byla vybrána na základě architektonických soutěží.

Výstava se koná v rámci mezinárodního festivalu architektury Architecture Week 2008, který se snažil poutavou formou představit široké veřejnosti moderní a současnou architekturu. Program si také kladl za cíl podpořit i další urbanistický rozvoj města Prahy a také aktivně propagovat českou architekturu.

.: Projekt s názvem Zlota 44 ve Varšavě - obří mrakodrap.foto: www.orcogroup.com

Výstava o architektuře Varšavy probíhá ve Veletržním paláci Národní galerie a můžete si ji prohlédnout až do 2. listopadu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků