Renovovaný pokoj splnil očekávání majitelů i potřeby kočičích mazlíčků
Manželé žijí v domě společně se dvěma kočkami a nedávno se jim narodilo miminko. Právě příchod potomka se stal příležitostí pro změnu v jejich životě, která spočívala v proměně jejich bydlení.
Kromě cestiček pro kočky bylo třeba do místnosti zakomponovat i prvky určené primárně pro malého potomka.
Foto: Masahiko Nishida/Fuji-Shokai
Interiér je laděn do příjemné kombinace bílé, přírodního dřeva a medové barvy.
Foto: Masahiko Nishida/Fuji-Shokai
Hlavní obytná místnost jejich domova je rozčleněna na kuchyňskou, jídelní a obývací zónu a nabízí hezký výhled na jezero Biwa.
Architekti ji ve svém návrhu pojali jako prostor, kde se snoubí nejenom zájmy obou dospělých lidí, ale kde bude zároveň dost příležitostí pro zábavu a pohyb dvou kočičích obyvatel domu a také kde bude moci vyrůstat nejmladší člen rodiny. Pracovně tedy projekt nazvali „Kočky, nábytek a rostliny”.
Mladí manželé přivítali narození potomka jako impuls k proměně svého bydlení.
Foto: Masahiko Nishida/Fuji-Shokai
Zohlednění potřeb doslova všech obyvatel bytu je patrné například na umístění nábytku. Architekti logicky předpokládají, že právě po jeho povrchu povedou kroky koček, proto je záměrně umístěn na zdech a u zdí. Jednotlivé kusy jsou od sebe zároveň tak daleko, aby mezery mezi nimi byly pro kočky pohodlně překonatelné, případně je propojují police.
Kočky tak získaly vlastní vyvýšené trasy, které se neprotínají s těmi lidskými, které vedou středem místnosti. Pravděpodobnost škobrtnutí o zvíře při jakékoli cestě je tak chytře minimalizována.
V části bytu jsou poličky záměrně sestaveny tak, aby po nich bylo možné procházet a bay z nich bylo dobře vidět na dění v kuchyni. Tedy, pokud jste kočkou.
Foto: Masahiko Nishida/Fuji-Shokai
Dřevěný nábytek také slouží jako prostor, kde jsou umístěny četné květiny. Ve většině případů jsou uloženy tak, aby se kolem nich mohly mrštné kočky protáhnout a neshodily je.
Ve stejném stylu, jako je hlavní místnost, navrhli architekti majitelům také koupelnu.
Foto: Masahiko Nishida/Fuji-Shokai
Podobně prakticky architekti vymezili ideální prostor pro nezbytnou elektroniku v místnosti. Většina kusů spočívá na zemi. Zde ji jednak žádná z koček nemůže shodit, zároveň se tím uvolňuje místo na nábytku, kam obvykle bývá pokládána.
Půdorys bytu: 1 - obývací část, 2 - kuchyň, 3 - jídelna, 4 - koupelna, 5 - toaleta, 6 - pokoj, 7 - ložnice, 8 - vstup, 9 - balkón.
Foto: Masahiko Nishida/Fuji-Shokai
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.