Hlavní obsah
Majitelka vybírala veškeré zařízení tak, aby ladilo s charakterem kamenného domku. Foto: Archiv čtenářky

Rekonstruovaný domek majitelka zařídila jen nábytkem z druhé ruky

S výsledky rekonstrukce svého malého domku se nás rozhodla seznámit čtenářka Gabriela, která bydlí nedaleko Brandýsa nad Labem. Při zařizování se vyhýbala řetězcům s moderním nábytkem jako čert kříži. Její láskou jsou totiž staré kusy, které mají svou duši a historii.

Majitelka vybírala veškeré zařízení tak, aby ladilo s charakterem kamenného domku. Foto: Archiv čtenářky
Rekonstruovaný domek majitelka zařídila jen nábytkem z druhé ruky

Hlavním důvodem rekonstrukce domku byla instalace podlahového vytápění v celém interiéru. Znamenalo to vykopat podlahy ve všech místnostech, a to do hloubky 30 cm.

„Stěny mi tu na mnoha místech visely ve vzduchu. Věřte, že to nebyl hezký pohled,“ říká čtenářka. Nakonec se ale vše v pořádku povedlo.

Majitelka novou fasádu neplánuje, pouze štít chce nechat obložit dřevem. Dům jí takto připomíná staré rybářské domky v Řecku.

Foto: Archiv čtenářky

Dům je kamenný, postavený z pískovce, což se majitelce nesmírně líbí.

„Připomíná mi staré rybářské domky v Řecku. Jen ty modré okenice chybějí,“ říká na vysvětlenou, proč neuvažuje o nové fasádě. Pouze štít chce obložit dřevem.

Kuchyňský ostrůvek měl být původně z cihel. Kvůli velké váze je ale nakonec pouze z ytongu.

Foto: Archiv čtenářky

„Vždy, když jsem viděla nějaký starý, ošklivý domek, zatoužila jsem po něm, protože jsem už viděla, jak bych ho proměnila a zútulnila, jak by byl za chvíli celý zelený květinami. Nakonec jsem takový našla a splnila si svůj sen,“ vypráví paní Gabriela.

Foto: Archiv čtenářky

K zútulnění přitom nepoužívá sériově vyráběného moderního nábytku, ale vybírá si jednotlivé kusy po bazarech. Za levný peníz se jí často podaří najít pěkné a kvalitní kusy, které si pohotově sama restauruje, nebo třeba alespoň nalakuje. Příkladem je dvojice modrých skříněk vařenek v obývacím pokoji.

„Původně jsem je chtěla natřít spíše šedomodrou barvou, která by přesněji ladila k sedačce, ale v obchodě mi namíchali jiný odstín. Nejdříve jsem z toho neměla velkou radost, ale nakonec se mi líbí právě to, že jsou tak hezky výrazné,“ popisuje čtenářka.

Bylo radostí vidět, jak si jednotlivé kusy nábytku sehnané po všech koutech pěkně dohromady sedly.

Foto: Archiv čtenářky

Pro velkou hnědou skříň jela sama s přívěsem do Chrudimi, původní majitel už pro ni neměl žádné využití. Když mu po čase poslala fotografii ze svého bytu, aby viděl, jak hezky zapadla do nového prostředí, měl upřímnou radost, že skříň bude i dále sloužit.

V koutě, mezi sedačkami, stojí starý mycák na jeden lavor. Nyní slouží jako úložný prostor.

Foto: Archiv čtenářky

„Mezi sedačkami, i když to není na první pohled tak dobře vidět, je starý mycák pro jeden lavor. Ty se zase tak často nevidí. Já ho dostala od paní, od které jsem si kupovala jednu z vařenek. Neměl šuplík, ale to mi vůbec nevadilo. Teď je v něm proutěný koš a slouží jako úložný prostor,“ pochvaluje si majitelka domu.

V koupelně čtenářka zkombinovala obklady v šedé a tyrkysové barvě.

Foto: Archiv čtenářky

Všechny kusy nábytku měla čtenářka během rekonstrukce uložené v garáži. Když pak všechno přivezli a rozestavili na svá místa, užasla, jak si to k sobě pěkně sedlo. Jak říká, bylo to jako sen.

Terasa přede dveřmi vznikla jako překvapení od přítele, když byla čtenářka na několikadenní návštěvě u syna.

Foto: Archiv čtenářky

Zajímavým prvkem obývacího pokoje spojeného s kuchyní je varný ostrůvek, který si stejně jako celé zařízení domu Gabriela nejprve nakreslila a pak teprve krok za krokem realizovala.

Ostrůvek měl být původně cihlový. Ovšem, jak se ukázalo vzhledem k již položenému podlahovému vytápění, nebyla tato možnost realizovatelná.

Majitelka tedy sáhla po náhradní variantě. Ostrůvek je postaven z lehčího ytongu a pouze polepen cihlovými pásky.

Starou vanu našla čtenářka jednou před prácí. Využila ji jako malé zahradní jezírko.

Foto: Archiv čtenářky

K příjemným překvapením, jež domek skrýval, patří zazděné malé okno v obývacím pokoji za gaučem. Když je majitelka objevila, zajásala.

Jednak místnost získala další dávku denního světla a jednak se jí okno s původním obloukem nesmírně zalíbilo. „Vypadá spíše jako obraz,“ lebedí si.

Velké množství zeleně - to byl hlavní směr úpravy zahrady.

Foto: Archiv čtenářky

Druhým překvapením byly dřevěné trámy ve stropě, které byly v době koupě zakryty. Majitelka v rámci rekonstrukce nechala strop obnažit, trámy obrousit a strop znovu pořádně zaizolovat.

Trámy ovšem ponechala na vrchu, aby je bylo vidět a vzhled místností se opět přiblížil tomu, jak jej někdejší stavitel domu zamýšlel.

Když čtenářka dům kupovala, byla zahrádky zavezená sutí. Původní majitel ji hodlal využívat jen jako příjezdovou cestu ke garáži. To nehodlala připustit.

Foto: Archiv čtenářky

Čtenářka domek obývá s přítelem, psem a trojicí koček, její dospělý syn už bydlí sám.

Stavba má dispozici 3+kk. Propojený obývák s kuchyní doplňuje ještě ložnice a dětský pokoj. Příjemným bonusem jsou kůlna a velká půda.

Také domy před rekonstrukcí se nabízejí na Sreality.cz

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků