Hlavní obsah
Bivak v údolí svíraném pohořími Visočica a Bjelašnica Foto: Jadran Čilić

První útulnu v pohoří v Bosně a Hercegovině si vyžádali a postavili místní horolezci

Takzvané útulny, neboli chatky umístěné nejčastěji v horách a určené turistům, aby měli kde přečkat nepříznivé počasí, které je na cestě zastihne, anebo i přespat, pokud jsou na delší cestě, se objevují v mnoha evropských zemích. První vyrostla i v pohoří Visočica v Bosně a Hercegovině. Na přání místních horolezců ji navrhli architekti z ateliéru Filter Arhitektura.

Bivak v údolí svíraném pohořími Visočica a Bjelašnica Foto: Jadran Čilić
První útulnu v pohoří v Bosně a Hercegovině si vyžádali a postavili místní horolezci

Drobné, obvykle dřevěné přístřešky pro turisty jsou doménou hlavně skandinávských zemí. Unavený poutník má náhle před sebou místo, kde může posedět v závětří, pokochat se nádherným výhledem, něco pojíst, uvařit si něco teplého k pití, a pokud se sibérie venku protáhne, má kde přespat.

Architektonický oříšek
Útulny, nebo minichatky, chcete-li, jsou pak také zajímavou výzvou pro architektonická studia. Čeká se totiž od nich, že vytvoří návrh příbytku, který na pár metrech čtverečních nabídne vše potřebné - místo k posezení, ke spánku, někdy i s menším vybavením, jako je například malý vařič či rovnou kamínka. Příbytek ale musí být nejenom velmi stabilní, ale zároveň schopný odolávat náročnému podnebí, nezřídka vysokohorského pásma. Chatky bývají navíc umístěné zpravidla v obtížně přístupném terénu. Jejich konstrukce tudíž musí navíc umožňovat přepravu do lokality, kam vede jen pěší stezka, v lepším případě musí být schopna leteckého transportu pomocí helikoptéry.

Chatka nese název Zoran Šimić na počest horolezce a velkého propagátora horolezectví, jenž v roce 2017 zemřel. Bivak je možné objevit na okraji údolí Rakitnica, které vede mezi pohořími Visočica a Bjelašnica, v oblasti Hrebljev Greb. Je to jedno z mála míst, kde turistické trasy protínají kaňon a spojují obě pohoří.

Na tomto místě se pak otevírají nádherné výhledy. Celá oblast se v posledních letech stává čím dál více turisticky atraktivní, a to i díky mnohem lepší dostupnosti po silnicích, jejichž síť zde stále houstne.

Vnitřní prostor je rozdělen do tří výškových úrovní, které jsou současně podlahami, postelemi nebo lavicemi. Dvě protilehlé strany interiéru vytvářejí proti sobě kaskády, na nichž si proti sobě může posedat až devět návštěvníků najednou.

Objem chatky s celkovou plochou podlah 14 metrů čtverečních je pak minimalizován tak, aby v krajině působila co nejméně nápadně.

Výhled z podlouhlého okna připomíná promítání filmu.

Foto: Jadran Čilić

V chatce se pohodlně může usadit až devět lidí.

Foto: Emir Handžić

„Bivak jsme postavili z velmi omezených zdrojů, v obtížných horských podmínkách, ale s obrovským dobrovolným nasazením a spoluprací, které by nebyly možné v ryze komerčním kontextu. Hlavní výzvou při výstavbě byla doprava. Proto jsme pro přepravu stavebního materiálu na místo použili vojenskou helikoptéru,” popisuje hlavní architekt Kenan Vatrenjak.

Ten je ostatně sám horolezcem, takže při práci na projektu mohl zúročit nejenom své profesní zkušenosti, ale také ty horolezecké. Projekt a vybudování chatky si vyžádal místní horolezecký klub Zeljeznicar, jehož členové se na stavbě aktivně podíleli.

Chatka se stane příjemným místem k odpočinku a přečkání nepříznivého počasí pro turisty, kteří čím dál častěji míří do pohoří Vysočica.

Foto: Dženad Džino

Anketa
Už jste někdy v horách na útulnu narazili?
Ano, a dokonce u nás.
28.9 %
Ano, ale v zahraničí.
19.3 %
Ne, ještě ne.
34.7 %
Nechodím po horách.
17.1 %
Celkem hlasovalo 1192 čtenářů.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků