Hlavní obsah
V retro stylu je koupelnová skříňka, která má mnoho zásuvek a úchytů různých tvarů. Šikmé nožičky nás vtáhnou do minulosti, na venkov k naší babičce. Foto: Dřevojas

Proč milujeme retro

Milovníci retra se mají! Nábytek z počátku minulého století je v kurzu a výrobci se jím stále inspirují. Má oblé tvary, kvalitní materiály a vrací nás do nostalgických vzpomínek.

V retro stylu je koupelnová skříňka, která má mnoho zásuvek a úchytů různých tvarů. Šikmé nožičky nás vtáhnou do minulosti, na venkov k naší babičce. Foto: Dřevojas
Proč milujeme retro

Každé období má své typické tvary, barvy, vzory, osobnosti a design, který je s ním spojován.

Za retro styl se obecně považuje období zhruba 20 let zpátky, u nás si ho ale nejčastěji spojujeme s 50. až 80. lety minulého století.

Stojací lampa Lusito Tripod má leštěnou kovovou objímku, stabilní základnu z masivního dubového nebo ořechového dřeva a decentní stínidlo. Cena 7990 Kč.

Foto: Lusito

Jsou komfortní a krásná. Jednoduchá kavárenská křesílka vytvoří v obývacím pokoji čtecí koutek. Šikovná jsou i do haly nebo větší předsíně. Cena 9000 Kč.

Foto: Fler

Retro kousky lze sehnat v bazaru, na staré půdě nebo i u kontejneru. Vyplatí se je zrestaurovat u specialisty (namořit, povrchově upravit, očalounit) a dát jim v moderním interiéru čestné místo.

Kdo nemá štěstí na cenný kousek, může si pořídit nový nábytek, který se retrem zdařile inspiroval.

Objevíte-li na půdě či u kontejneru staré křeslo, neváhejte a zrenovujte ho! Díky novému čalouněnému potahu a ošetřenému dřevu nábytek znovu prokoukne.

Foto: Fler

Od Halabaly po bruselský styl

Za ikonu českého nábytkářství se považuje Jindřich Halabala (1903–1978). Jeho design je dnes velmi ceněný, více než ve své době. Autor vycházel z funkcionalismu, ale snažil se, aby nábytek byl také pohodlný a krásný.

Detail hraje velkou roli. Keramický vypínač a zásuvka v bílé barvě navodí správnou retro atmosféru.

Foto: Obzor

Navrhoval křesla, stolky, židle a významně ovlivnil vzhled českých meziválečných a poválečných domácností. Typickým znakem jsou oblé tvary, kombinace dřeva a chromu, výrazné barvy a geometrické vzory.

V retro stylu je koupelnová skříň Bonbon, která má připomínat čokoládovou pralinku. Zaoblené hrany, tmavé kožené úchytky na dvířkách. Navazuje na robustní nábytek z počátku 20. století.

Foto: Le Bon

Dveřní rozetová klika, jemně propracovaná a kovaná. Vynikne na jednoduchých dřevěných dveřích. (vlevo); Decentní okenní klička upoutá naši pozornost. (vpravo)

Foto: M&T

Za stálici designu se považuje i nábytek v bruselském stylu. Název dostal po světové výstavě EXPO 58, která probíhala v belgickém Bruselu. Stolky a skříňky jsou na elegantních nožkách. Materiál: kombinace dřeva a barevného umakartu.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků