Hlavní obsah
Díky velkému otevření na jedné straně nemají obyvatelé uvnitř domku pocit stísněnosti. Foto: Ábaton

Prefabrikovaný domek pro dva možná neoslní vzhledem, ale účel splní

Madridské architektonické studio Ábaton mají čtenáři Novinek v paměti jako autory proměny staré venkovské stodoly na obytné stavení. Tentokrát přinášíme obrázky jejich nejnovějšího projektu nazvaného ÁPH80, jímž je prefabrikovaný domek pro dva.

Díky velkému otevření na jedné straně nemají obyvatelé uvnitř domku pocit stísněnosti. Foto: Ábaton
Prefabrikovaný domek pro dva možná neoslní vzhledem, ale účel splní

Domek určený především pro nenáročné mladé páry zabírá plochu 27 čtverečních metrů, tedy obdélník o stranách 9x3 metry. Je tak malý, že jej lze naložit na náklaďák a odvézt prakticky kamkoli a téměř kamkoli jej rovnou postavit.

V továrně domeček vyrobí za čtyři až šest týdnů a sestaví během jediného dne. Cena činí 32 tisíc eur, tedy 824 960 korun.

Kuchyňský koutek

Foto: Ábaton

Interiér je stěnami rozdělen do tří zón: na ložnici s dvoulůžkem, obývák s kuchyňským koutem a plně vybavenou koupelnu s toaletou. Díky stěnám – na rozdíl od některých jiných minidomků nebo minibytů – nemají obyvatelé tohoto stavení pocit, že prožívají celý den v jediné místnosti.

Interiér domečku je plný svtěla a působí příjemným, vzdušným dojmem.

Foto: Ábaton

Autoři projektu jsou známí svými ohledy na životní prostředí, a tak i tento projekt navrhli tak, aby jej co nejméně zatěžoval. Jako hlavní stavební materiál domku zvolili dřevo. Je z něj kostra i panely použité na obložení interiéru. Ty jsou konkrétně ze španělské jedle.

Odvětranou fasádu s 12 cm tlustou izolací chrání plášť z cementotřískových desek.

Ložnice je jediným místem, které má své vlastní malé okno.

Foto: Ábaton

Ačkoli je tento domek novinkou, architekti mají připravené již další domečky, které s ním budou tvořit sérii. Zájemci si pak mohou v závislosti na svých potřebách a představách doplnit hlavní „minisídlo” dalšími stavbami.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků