Hlavní obsah

Pozoruhodná vila Viktora Kříže uvnitř hýří barvami

Pozoruhodná vila Viktora Kříže od architekta Karla Řepy byla na tehdejší dobu (počátek 20. století) velmi soudobě dekorována. Nedávná revitalizace odhalila interiéry v béžových a šedých tónech, obytné a komunikační místnosti v sytě červené, modré, zelené a žluté barvě, které korespondovaly s pestře vzorovanými koberci i dochovaným kvalitním mobiliářem a byly chloubou jejího majitele.

Pozoruhodná vila Viktora Kříže uvnitř hýří barvami

Stavba je dílem pardubického architekta Karla Řepy (1895–1963), žáka Josipa Plečnika. Jeho stavby patří k úchvatné domácí architektuře první poloviny 20. století. Architekta řadíme mezi generaci tvůrců, kteří „studovali klasicismus, aby později praktikovali modernismus“.

Mezi Řepovy první realizace patřily dva sousedící rodinné domy (čp. 655 a 814) v klidném zákoutí města na břehu Matičního jezera. Obě stavby jsou vydařenými příklady prvorepublikových středostavovských domů. Jsou jednopatrové a mají sedlové a valbové střechy (jde o "seříznuté" sedlové střechy na dvou protějších stranách, takže voda stéká hned na čtyři strany).

Na fasádách se střídají kombinace omítkových ploch s režným zdivem (to je jen vyspárováno a není omítnuto, protože by omítka jinak byla poškozena). Pozoruhodné jsou i nezastřešené balkony.

Průzkumy odhalily původní barevné řešení

Dům čp. 655 navrhl Karel Řepa v roce 1925 pro pardubického stavitele Viktora Kříže. Pozdější majitelé nechali provést v interiérech restaurátorské průzkumy ke zjištění původního barevného řešení místností.

Jejich výsledky byly víc než překvapivé: zatímco v užitkových prostorách stěny pokrývaly béžové a šedé tóny, obytné a komunikační místnosti prozařovaly syté barevné odstíny červené, modré, zelené a žluté barvy, které korespondovaly s pestře vzorovanými koberci i dochovaným kvalitním mobiliářem (svítidla aj.).

Nejpůsobivěji byla dekorována úzká spojovací chodba s červenými pruhy a schodiště se stylizovaným stromečkovým motivem. Decentní ztvárnění schodiště navrhl, jak se lze odůvodněně domnívat, vynikající pardubický art decový grafik Josef Salavec, který s architektem Řepou od poloviny dvacátých let spolupracoval.

Křížova vila se v roce 2007 stala kulturní památkou. Citlivě vedená revitalizace objektu by mohla být vzorem pro majitele dalších architektonicky zajímavých meziválečných domů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků