Hlavní obsah
Výrazné a syté barvy dodávají pohárům na zdání lacinosti a vyvolávají dojem, že materiálem je plast. Foto: Novinky

Poháry a džbány v duchu lehce středověkého retra v kolekci Born in Bor

Zajímavé designérské duo z Nového Boru - Jakub Janďourek a Ota Svoboda navrhlo zajímavé kolekce, které nezapřou naivistického ducha. Inspirací jim byla religiozita a sklo jako středověký luxusní materiál, který je v jejich vizi dnes často velmi levným materiálem.

Výrazné a syté barvy dodávají pohárům na zdání lacinosti a vyvolávají dojem, že materiálem je plast. Foto: Novinky
Poháry a džbány v duchu lehce středověkého retra v kolekci Born in Bor

Sklářská dílna Borninbor byla založena v roce 2008 v Novém Boru a produkuje designérsky zajímavé předměty do domácnosti ze skla, které mají vždy působit trochu naivisticky a amatérsky.

Borninbor navazuje na sklářskou historii města Nový Bor, které se nejvíce proslavilo právě sklářským uměním. Právě sklo z Nového Boru je základem zachování sklářské tradice, která je na severu Čech dlouholetá a od konce 19. století získává věhlas dodnes.

Ruční práce je na pohárech vidět na první pohled.

Foto: Novinky

Autory kolekce jsou fanatici ruční práce se sklem. Nové designérské nápady rovnou uvádějí do výroby, nenavrhují, nekreslí ani nemodelují, ale rovnou vyrábějí. Na prvním místě je pro ně tvořivý duch a na návrzích je to vidět. Jejich sklo je vtipné a na designu je jasně vidět nadsázka, se kterou autoři k navrhování přistupují.

Skleněné poháry s plastovým efektem působí naivisticky

Nejnovější hravou kolekcí je sada nápojového skla PVC 09 inspirovaná tradičními středověkými tvary číší, pohárů a džbánů. Návrhy mají plastový efekt a jsou naivisticky dekorovány.

Poháry jsou dekorovány aplikacemi ve tvaru lebek.

Foto: Novinky

Skleněný materiál byl podle autorů kdysi luxusem, dnes může vyvolávat zdání levnosti spotřebního materiálu. Autoři se snažili tento posun v hodnocení materiálů v průběhu historie reflektovat.

Součástí kolekce jsou i poháry a džbány v romantickém provedení.

Foto: Novinky

Barevný plastový efekt na pohárech tak působí dojmem levných plastových hraček pro děti. Toho je dosaženo přehnanou barevností a zdobností.

Lustry mají jasný naivistický nádech a hýří barvami.

Foto: Novinky

Působivá je kolekce Born in Bor, která navazuje na tradici českého sklářství. Hlavním tématem kolekce bylo letos barokní a lehce středověké retro.

Křišťálové objekty slouží pro domácí bohoslužbu

Zaujme i série Svatobor, skupina křišťálových objektů pro domácí bohoslužbu - pokojové i cestovní monstrance, nádobky na svěcenou vodu a jiné dózy. Kolekce je soupravou domácích votivních předmětů z křišťálu.

Kolekce naivistických votivních skleněných předmětů.

Foto: Novinky

Nápadité sklářské výrobky sklářského tandemu pracujícího s klasickými technikami rozhodně patří k tomu nejzajímavějšímu, co české sklářství letos nabídlo. Kolekce byly představeny na letošním Designbloku.[celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků