Hlavní obsah
Rostislav Švácha je autorem ikonické knihy s názvem Od Moderny k funkcionalismu. Foto: ČKA (Jakub Potůček), archiv

Poctu České komory architektů letos získal Rostislav Švácha

Česká komora architektů se letos rozhodla udělit Poctu významnému českému teoretikovi architektury Rostislavu Šváchovi, který se nebojí svými názory přispívat k vývoji architektury v Čechách. Slavnostní ceremoniál proběhl spolu s udělením Pocty za rok 2012, kterou byl oceněn architekt David Kopecký in memoriam.

Rostislav Švácha je autorem ikonické knihy s názvem Od Moderny k funkcionalismu. Foto: ČKA (Jakub Potůček), archiv
Poctu České komory architektů letos získal Rostislav Švácha

Odborná komise oceněného vybírala z celkem osmnácti nominací. Pětičlenná porota se pak shodla, že dvaašedesátiletý Rostislav Švácha je uznávaným českým historikem moderní architektury, který má vliv i v zahraničí. Hodně Šváchových prací je překládáno do cizích jazyků a jeho články o české architektuře vycházejí v prestižních zahraničních architektonických publikacích, což významně podle ČKA přispívá k šíření dobrého jména české architektury ve světě.

„Platí to jak pro jeho výklad meziválečné architektury, tak pro reflexi současné tvorby. V jeho analýzách architektury se vždy výrazně uplatňuje pronikavá interpretace díla v širších kulturně-sociálních souvislostech i jeho jasný názor na poslání architektury,“ uvádí ve zdůvodnění své volby odborná porota.

K nejvýznamnějším pracím Rostislava Šváchy patří knihy „Od moderny k funkcionalismu. Proměny pražské architektury první poloviny 20. století”  a ”Lomené, hranaté a obloukové tvary”.

śvácha je autorem designově zajímavých publikacích.

Foto: archiv

Švácha působí i jako pedagog. Porota ocenila i jeho aktivity v současné architektuře.

„Zvlášť záslužná je pak veřejná angažovanost ve sporech o konkrétní zásahy v českých a moravských městech, kdy neváhá opustit teoretizující akademickou rovinu a vstoupit do vichrů přímé společenské konfrontace. Zároveň se angažuje v organizacích, jako jsou Klub Za starou Prahu a sdružení Za krásnou Olomouc, kde se mu daří skloubit snahy o ochranu historického dědictví s prosazováním soudobé kvalitní tvorby v historickém prostředí,“ zdůvodnila porota.

Švácha je proti likvidaci cenného havířovského nádraží

Jedna z posledních kauz, ke které se tento historik architektury vyjádřil, je například ostře sledovaný osud nádraží v Havířově. Jde o krásnou památku ve vzácném Bruselském stylu, jejíž osud je stále nejistý.

Nádraží dominují výrazné hodiny v klasickém designu 60. let.

Foto: o.s. Důl architektury

V poslední době se zasazoval i o zachování architektonicky kvalitního domu na rohu pražského Václavského náměstí a Opletalovy ulice, na kterém se podílel i architekt Bohumír Kozák.

Rostislav Švácha před domem na rohu pražského Václavského náměstí a Opletalovy ulice, jemuž akutně hrozí demolice.

Foto: Petr Hloušek, SALON, Právo

Rostislav Švácha je držitelem řady dalších prestižních ocenění. Loni získal Cenu Ministerstva kultury za architekturu. Součástí udělení Pocty ČKA je i finanční příspěvek ve výši 50 000 Kč na vydání knihy nebo studijní pobyt, který by podpořil vědeckou činnost oceněného.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků