Hlavní obsah
Dispozice umožňuje rodině trávit spolu více času, i když se věnuje každý jiné činnosti. Interiér je otevřený dětské tvořivosti – digestoř je využívána na zavěšení obrázků a magnetků z výletů, křídový nátěr za ostrůvkem slouží ke kreslení a psaní. Foto: www.modernibyt.cz

Očekávání dalšího potomka si vyžádalo změnu, řešila se během letních prázdnin

Třípokojový byt v Bratislavě obýval mladý pár se dvěma dětmi dlouhých deset let. Přestože po celou tu dobu všichni vnímali, že jim zcela nevyhovuje, impulsem k zásadní rekonstrukci se stal až pátý člen rodiny toho času na cestě. Architekti z What architects?! tedy dostali jasné zadání a absolutní důvěru, ale také šibeniční termín – vše se muselo stihnout během letních prázdnin…

Dispozice umožňuje rodině trávit spolu více času, i když se věnuje každý jiné činnosti. Interiér je otevřený dětské tvořivosti – digestoř je využívána na zavěšení obrázků a magnetků z výletů, křídový nátěr za ostrůvkem slouží ke kreslení a psaní. Foto: www.modernibyt.cz
Očekávání dalšího potomka si vyžádalo změnu, řešila se během letních prázdnin

Základy domu byly postaveny ještě před revolucí, po níž však celá realizace na dlouho zamrzla. Bratislavský podnik, který dům tehdy získal do vlastnictví, šel brzy do konkurzu a projekt od něj koupil developer. Ten konečně stavbu dokončil, ale šlo mu přitom hlavně o to rychle a s co nejnižšími náklady (a tedy nepříliš kvalitně) dům dostavět a jednotlivé byty co nejdráž prodat.

Ve vstupním prostoru bytu je z důvodu praktičnosti použitá samonivelační podlahová stěrka Mapei Ultratop odolná proti oděru.

Foto: www.modernibyt.cz

Bylo zde proto hodně umělých materiálů a ani dispoziční řešení nebylo pro plynulý každodenní život rodiny příliš praktické. Čtyřčlenná rodina toto pociťovala od začátku, na druhou stranu jim vyhovovala velkorysá rozloha bytu 100 m2 s lodžií 8 m2 a lokalita v blízkosti centra Bratislavy. Když bylo jasné, že budou potřebovat další dětský pokoj, rozhodli se pro rekonstrukci.

V lokalitě Dlhé Diely už měla celá rodina vytvořené určité vazby, takže zde chtěli zůstat. Chvíli sice zvažovali koupi nového bytu, ale v okolí jsou dostupné převážně výrazně menší byty nebo naopak ty o mnoho větší, což jim připadalo zbytečné.

Čalouněné jídelní židle jsou z kolekce New Merano, kterou pro českého výrobce Ton navrhl Alex Gufler.

Foto: www.modernibyt.cz

Navíc by jim v takovém bytě výrazně stouply náklady na provoz domácnosti, takže podstoupit proces rekonstrukce vycházelo přes veškerou časovou i finanční náročnost stále jako to nejlepší řešení.

Nový začátek

Oba manželé jsou vysokoškolsky vzdělaní ve velmi specifických oborech. Uvědomují si proto hodnotu profesionality a ani na chvíli neuvažovali, že by nové řešení svého domova vymýšleli sami.

Vestavěný nábytek zde doplňuje několik designových solitérů tvořících barevný akcent, např. odkládací stolky Around nebo lampa Unfold od dánského výrobce Muuto.

Foto: www.modernibyt.cz

Jejich kamarádi si v té době nechali zrekonstruovat interiér od architektů z ateliéru What architects?! a realizace je nadchla natolik, že se rozhodli je také oslovit.

„Práce architektů nám připadala velmi moderní a progresivní a o svém bydlení jsme uvažovali stejně. Potřebovali jsme třípokojový byt přestavět na čtyřpokojový, nestačilo tedy jen vyměnit parkety a vystěrkovat stěny. Věřili jsme, že když byli architekti schopní tak dobře proměnit výrazně menší byt, udělat to samé s naším stometrovým pro ně bude snadné,“ vysvětluje majitel, který nechal architektům v podstatě volnou ruku.

Prioritou kromě vytvoření další místnosti byl dostatek úložných prostor a výměna převažujících umělých materiálů za přírodní. Interiér měl odpovídat současným nárokům a možnostem, měl být energeticky co nejméně náročný, zároveň útulný a uživatelsky příjemný.

Podlahu z dubových velkoplošných parket a obklady z dubové olejované dýhy harmonicky vyvažují bílé plochy skříní, vestavěné knihovny, navazujících kuchyňských úložných prostor a kuchyňského ostrůvku z MDF desky.

Foto: www.modernibyt.cz

„Jednoduše měl být vše, co předtím nebyl,“ uzavírá investor. Projekt probíhal od přípravy až po realizaci v časové tísni, která však pravděpodobně prospěla schvalování konceptu. Investoři přistoupili na radikální řešení vybourat všechny vnitřní příčky a začít úplně od začátku.

Do volného prostoru architekti umístili servisní box skrývající toaletu, koupelnu, spíž a část kuchyňského vybavení. Čtvrtý, nový pokoj nahradil původní kuchyň s jídelnou.

Původně masivní rámy prosklení lodžie s nepraktickým umístěním otevíracích částí nahradili architekti hliníkovými, které působí subtilněji. Pás obložení bílými smrkovými deskami na stropě a podlaze obytného prostoru protahuje lodžii až do interiéru.

Foto: www.modernibyt.cz

„Tyto nové prvky jsme přiznali obkladem z olejované dubové dýhy, která na jedné straně zvýrazňuje v bytě to nejdůležitější a navíc skrývá dveře do nových místností. Kolem těchto vložených prvků se nachází obytný prostor s kuchyní, jídelnou a dvěma dětskými pokoji. Na přání klientů byl stejně rozdělený obytný prostor, v jehož rámci je záměrně předimenzovaná jídelní část s rozměrným kulatým stolem na úkor obývací části, a to proto, aby rodina trávila většinu času společně za stolem tak, jako tomu bylo dříve,“ doplňuje architekt.

Dlouhodobá perspektiva

Protože ani jeden z majitelů se necítí mít nějaké speciální vlohy ohledně interiérového designu, spolehli se plně na úsudek architektů, na jejich prostorové vidění a cit pro barvy i u těch nejmenších detailů a vůbec toho nelitují.

Většinu nábytku včetně obkladů stěn, všech skříní i postele z masivního dubu s olejovou povrchovou úpravou vyrobilo na míru truhlářství Huliman.

Foto: www.modernibyt.cz

Samozřejmě po celou dobu spolupráce mezi nimi probíhal dialog, architekti vždy nabídli více možností řešení a u každého vysvětlili jeho výhody, na investorech pak bylo jen si vybrat to, co nejvíce odpovídá jejich potřebám. Díky tomu nemuseli sami obíhat žádná studia a showroomy, listovat katalogy a dlouze se zaobírat výběrem materiálů, nábytku, barev...

Podél celé západní strany fasády, která je zde nejvíce prosluněná, architekti umístili pás obložení z bílých smrkových desek na stropě a podlaze. Tato plocha má být rozšířením lodžie přímo dovnitř bytu a poskytuje pohodlné sezení na rozkládací pohovce, kterou vestavěli do dříve nevyužitého rohu.

Je zde také dostatek místa na pokojové květiny a ukrývá i sprchu v místě původní komory, která patří k ložnici rodičů. Původně masivní rámy prosklení lodžie s nepraktickým umístěním otevíracích částí vyměnili za hliníkové, které jsou mnohem subtilnější.

Keramické obklady v koupelně jsou z kolekce Pool od výrobce Rako, sanitární keramiku Duravit doplňují baterie Hansgrohe.

Foto: www.modernibyt.cz

Základ vybavení tvoří úložné prostory vyrobené na míru. Skříně lemují celé dvě stěny od jednoho konce ke druhému, a protože jsou v bílé barvě, vizuálně působí jako posunutí stěny do prostoru. Díky tomuto řešení je zde dostatek místa k ukládání a zároveň minimum nábytku, takže byt působí otevřeně a vzdušně.

Převažující bílá barva také tvoří kvalitní neutrální pozadí pro obklady z dubové dýhy. Prostor rozjasňují drobné barevné akcenty na doplňcích a stejnou funkci zde plní hřbety knih v otevřené knihovně.

Litá polyuretanová podlaha ve výrazném žlutém odstínu vede až do sprchového koutu.

Foto: www.modernibyt.cz

Původně standardní a nepříliš kvalitní interiér, který nedokázal uspokojit potřeby této konkrétní rodiny, zvládli architekti za pouhé dva měsíce proměnit v čistý, praktický a půvabný prostor, ve kterém jsou všechny použité materiály konečně kvalitní.

Je tak velmi pravděpodobné, že další rekonstrukci zde provedou až děti investorů.

Tomáš Krištek (*1986, Brezno), Ondrej Kurek (*1986, Žilina)
Mladé architektonické studio založili Tomáš s Ondrejem jako čerství absolventi Fakulty architektury STU v Bratislavě. Pracují převážně samostatně, ale také spolupracují s dalšími kolegy na projektech různých velikostí a typu. Převažuje u nich však téma bydlení, ať už v bytě, domě nebo bytovém komplexu.

Jana Polomová, www.modernibyt.cz

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků