Hlavní obsah
 

Obec architektů ocenila nejoriginálnější pražskou rozhlednu Doubravku

Ocenění Grand Prix architektů neboli Národní cenu za architekturu letos získalo několik významných českých staveb. Jednou z nich se stala rozhledna Doubravka od architektonického ateliéru Martina Rajniše. Působivá rozhledna vyrostla v Praze nedaleko Černého Mostu. Na její stavbu bylo použito velké množství odolného akátového dřeva.

 
Obec architektů ocenila nejoriginálnější pražskou rozhlednu Doubravku

Cenu mohou získat architekti, projektanti a výtvarníci. Soutěž organizuje profesní sdružení Obec architektů a jejím cílem je vyzdvihnout nejlepší architektonickou práci dokončenou v uplynulém roce.

Doubravka se nachází v lesoparku Čihadla na pražském Černém Mostě.

Foto: Archiv Grand Prix architektů, Aleš Jungmann (4x)

Autory rozhledny s tvarem tříbokého jehlanu jsou Martin Rajniš, David Kubík, Tomáš Kosnar a Sven Nevlida. Rozhledna má na výšku zhruba dvacet metrů, nejvyšší bod se nachází ve výšce 23,5 metru. Na její vrchol vede bezmála sto schodů. Stavbě dominují tři široké nohy.

Doubravka je v kategorii rozhleden rozhodně nevšední stavbou.

Foto: Archiv Grand Prix architektů, Aleš Jungmann (5x)

Architekt Rajniš je velkým zastáncem přírodních materiálů a staveb, které z přírody pocházejí a v dlouhodobém horizontu se v ní také nenásilně a přirozeně rozplývají.

Součástí rozhledny jsou ale i ocelové výrobky. V konstrukci bylo použito také přes tři tisíce svorníků.

Rozhledna má na vrchu klasický kruhový tvar.

Foto: Archiv Grand Prix architektů, Aleš Jungmann (5x)

Z dálky Doubravka vypadá jako spletená z jemného proutí. Je součástí obnovy lokality Čihadla a stala se symbolem toho, že i městské prostředí může mít efektní přírodní charakter.

Stavba perfetně zapadá do okolního přírodního prostředí.

Foto: Archiv Grand Prix architektů, Aleš Jungmann (5x)

Rozhledna sklidila úspěch ve velké konkurenci. Letos soutěž zaznamenala rekordní účast. Přihlásilo se do ní přes sto šedesát ateliérů s více než dvěma sty projekty realizovanými v České republice mezi lednem 2017 a březnem 2018.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků