Hlavní obsah
Posuvné dveře do pouzdra výrazně šetří prostor. Do garsonky se jednoznačně vyplatí, třeba mezi předsíň a hlavní místnost nebo k oddělení koupelny. Foto: SOLODOOR

Mladé dvojice začínají obvykle bydlet v garsonce, která má okolo 50 m2. Na jednom místě jsou kuchyň, jídelna, odpočinková část, pracovní a sociální zóna. Kromě toho potřebují uložit spoustu věcí a vše chytře seskládat tak, aby mini byt nepůsobil přeplněně.

Posuvné dveře do pouzdra výrazně šetří prostor. Do garsonky se jednoznačně vyplatí, třeba mezi předsíň a hlavní místnost nebo k oddělení koupelny. Foto: SOLODOOR
O útulnosti garsonky rozhodují detaily

Podlahovou plochu v malém bytě musíme využít na maximum. Proto pořizujeme multifunkční prvky jako rozkládací gauč, vysokou postel se spodními zásuvkami, nábytek s úložným prostorem.

Výhodou je, když ho lze složit, přesunout na kolečkách nebo přechodně zavěsit.

V garsonce přemýšlíme nad každým kusem nábytku. Skutečně ho potřebujeme, nebo nám bude spíše překážet?

Foto: IKEA

Vyplatí se oslovit architekta, který si za jednoduchý 3D dispoziční návrh účtuje od 3000 Kč. Jeho nápady jsou cenné – do uspořádání garsonky zakomponuje naše představy, způsob života a zvyklosti.

My se cítíme i v miniprostoru dobře a jsme rádi i za další výhody garsonek – nízký nájem a málo práce s úklidem.

Vše na míru

Šikovný truhlář umí vyrobit na míru kuchyňskou linku, jídelní stůl, lůžko s úložným prostorem, vestavěné skříně. Díky originálnímu nábytku využijeme každý centimetr a ještě „neseme“ v interiéru jeden styl (sjednocujícím prvkem je stejná podlahová krytina).

To je důležité, protože kompaktnost a jednoduchost působí přehledně, uklizeně, uspořádaně.

Složit, rozložit, zavěsit a snadno přesunout - to je heslo pro všechny garsonky.

Foto: IKEA

Sedací nábytek volíme rozkládací (může přespat návštěva), preferujeme raději dvě menší pohovky než jednu mohutnou rohovou sedačku.

Skříňky raději závěsné a otevřené, prostor je pak vzdušnější a odlehčenější. Dveře prosklené, nejlépe zajíždějící do stěny, protože šetří drahocenné místo.

Nápadů, jak levně vyzdobit stěnu, je dost. Třeba koupí starých vinylových desek za pár kaček.

Foto: IKEA

Úložné prostory jsou alfou a omegou spokojeného bydlení. Pomůže vestavěný nábytek až po strop, výsuvné kontejnery a krabice pod postelí, pracujeme i s háčky, policemi různých materiálů a velikostí. Kombinujeme přitom různé délky, šířky a hloubky.

Detail nás odlišuje

Zajímavý prvek je vítaný, protože díky němu není prostor nudný. Nezbavujme se proto starého ušáku po babičce – vnese do interiéru útulnost a přívětivou atmosféru. Stejně jako krásná lampa, zarámovaný obraz, fotky v dekorativním rámečku, koberečky a polštáře. Je na místě poohlédnout se po retronábytku a zkusit ho svépomocí repasovat.

„Dřevěnou obyčejnou židli nebo malou stoličku lze natřít veselou barvou nebo vylepšit patinou, u komody často stačí vyměnit úchyty,“ říká bytová designérka Pavla Kirschner. Kdo je kreativní, může třeba na inzerát nebo v bazaru objevit skvost za pár korun a mít v garsonce slušný originál.

Nábytek je skladebný, jednoduchý, funkční a variabilní. Police Street délky 110 nebo 55 cm mohou být v odstínu bílé, šedé, v buku či smrku.

Foto: WWW.GAZEL.CZ

Co nemá v malém bytě chybět, je velké zrcadlo. Rozjasní tmavší kouty a opticky zvětšuje.

A pak drobné dekorace: aromatické lampy, difuzéry, svíčky a květiny, např. orchideje. Některé druhy nejsou pěstitelsky náročné, a přitom kvetou i několik měsíců.

Hodně světla, méně barev

Držme se hesla: čím více světla, tím lépe. Stěny vymalujeme v pastelových odstínech, nepoužíváme těžké závěsy, záclony kupujeme průsvitné. Také zainvestujeme do kvalitního osvětlení.

Nestačí jeden lustr uprostřed místnosti – pořídíme několik zdrojů, které logicky vymezí zóny: natáčecí světlo je vhodné k lůžku, bodovky zapustíme do sádrokartonových podhledů, LED pásky vytvoří klidnou atmosféru, polohovatelná lampa je ideální na čtení.

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

„Dnes je trendy pracovat s kontrasty, vzory a barvami. Nebojíme se jich ani v garsonce, stačí ale kreativně vyzdobit pouze jednu stěnu. Když použijeme vodorovné barevné pásy, prostor se opticky rozšíří a místnost získá na dynamice,“ vysvětluje Ladislav Takács, interiérový designer Ikea.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků