Hlavní obsah
V centru švédského města Nacka vyroste první tamní výšková budova. Foto: Belatchew Arkitekter (4x)

Nová výšková budova zcela změní tvář dosud nenápadného města

Novou dominantu získá švédské město Nacka, ležící v bezprostřední blízkosti východního okraje Stockholmu. Dům nazvaný Discus pro město navrhli architekti ze studia Belatchew Arkitekter a jejich dílo je u místních pod velkým drobnohledem. Oprávněně. Bude to totiž úplně první výšková budova v obci a bude stát v jejím centru.

V centru švédského města Nacka vyroste první tamní výšková budova. Foto: Belatchew Arkitekter (4x)
Nová výšková budova zcela změní tvář dosud nenápadného města

Stavba, která zcela změní dosud poklidnou tvář města, je první výškovou budovou v obci. Podle dosavadních plánů má mít 30 podlaží, na nichž nabídne rychle se rozvíjejícímu městu 450 až 500 bytů.

Kromě nich v budově tvořené dvojicí nestejně vysokých věží, spojených v základně, naleznou místo také obchody a samozřejmě veřejně využitelná prostranství. Jedním z důležitých prvků pak bude napojení na místní stanici metra na úrovni přízemí.

Nový dům bude mít třicet podlaží a rychle se rozvíjejícímu městu nabídne 450 až 500 bytů.

Foto: Belatchew Arkitekter

S žádostí o návrh budovy se na švédský ateliér obrátili zástupci developerské společnosti Sveafastigheter Utveckling. Návrh domu je v tuto chvíli hotov a z vizualizací se zdá, že by stavba mohla být dřevěná.

Použití konkrétních materiálů na konstrukci se ovšem ve skutečnosti ještě zvažuje. Jak ale sdělil Novinkám David Lerdell ze studia Belatchew Arkitekter, je možné, že právě dřevo by mohlo být v budově, tvořené třicítkou nestejně tvarovaných podlaží, nějak zastoupeno.

Starosta města Mats Gerdau si pochvaluje, že dům bude obklopen spoustou zeleně a zároveň sám dodá centru punc modernosti i hravosti. „Výškové budovy přitahují spoustu pozornosti, a proto musí být vzrušující už na pohled. Tato budova bude reprezentovat Nacku, stane se jejím symbolem, a proto chceme, aby to byla stavba odvážná. A to, dle našeho soudu, Discus je,” chválí projekt Nina Åmanová, městská architektka Nacky.

Discus se stane novým oreintačním bodem v centru města Nacka, se vstupem do metra v přízemí.

Foto: Belatchew Arkitekter

Na oplátku architekti velmi oceňují odvahu představitelů města. „Nacka je vizionářské město, které se nebojí zkoušet nové městské struktury a kombinovat tradiční zástavbu s výškovými budovami,” říká mimo jiné Rahel Belatchewová, zakladatelka architektonického studia.

Model budoucího objektu

Foto: Belatchew Arkitekter

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků