Hlavní obsah
 

Nezvykle tvarované rohové okno je chloubou nového luxusního bytu

V bezprostřední blízkosti Bondi, nejznámější pláže australského Sydney, je možné spatřit dům postavený ve 20. letech minulého století ve stylu art deco. V jeho nejvyšším poschodí se ukrývá nový luxusní penthouse. Už na první pohled upoutá stylově tvarovaným rohovým oknem.

 
Nezvykle tvarované rohové okno je chloubou nového luxusního bytu

Cihlový dům stojící na křižovatce dvou ulic, do níž právě svým oknem shlíží, byl původně nižší. Architekti pod vedením Luigiho Rosselliho dostali za úkol navrhnout a přistavět horní podlaží s luxusním dvoupodlažním bytem. Svůj projekt nazvali penthouse s prohnutým oknem (The Bow Window Penthouse).

Tvar okna architekti odvodili od oken používatných na některých historických lodí v kapitánských kajutách.

Foto: Edward Birch

Nejenomže okno svým tvarem umožňuje nádherný výhled, ale zároveň jej autoři pojali jako jemnou reminiscenci oken používaných na některých typech historických lodí v kapitánských kajutách.

Toto „vypůjčení” námořního motivu přišlo architektům zcela logické, vzhledem k bezprostřední blízkosti pláže a oceánu.

Od spodních dvou cihlových podlaží je vrchní nová část vizuálně výrazně odlišena.

Foto: Edward Birch

Při návrhu přístavby téměř sto let starého domu měli architekti dvě možnosti. Buď se mohli snažit o mimikry a vystavět nejvyšší podlaží domu ve stejném stylu, jako je spodní část.

Druhou variantou bylo otevřeně přiznat, že jde o novou část, která ovšem nějakým způsobem na historickou navazuje a blízkým, byť vlastním jazykem ji rozvíjí.

Foto: Edward Birch

Architekti se rozhodli pro druhou možnost. Cihlová fasáda proto v místě rohu jakoby pokračuje do dalšího poschodí, aby zde ještě vytvořila římsu a pak dala definitivně prostor nejprve přiznanému betonu a nakonec plechovým tmavě hnědým obkladům, na něž téměř neviditelně navazuje stínění jednoho ze dvou původně navrhovaných balkónů. (Druhý plánovaný stavební úřad nepovolil.)

Dům byl postaven ve 20. letech minulého století.

Foto: Edward Birch

Nově navržené zastřešení je pojato velmi moderně. Na rozdíl od okolních střech s tradiční krytinou v režné barvě, zvolili architekti bílý vlnitý plech, jenž zakrývá a z jedné strany zcela chrání i půdu obdélníkového tvaru. Na ni navazuje trojúhelníkovitá zastřešená terasa s nádhernou vyhlídkou na pláž a oceán.

Původní podoba domu

Foto: Edward Birch

Návrh nové podoby domu

Foto: Luigi Rosselli

Uspořádání přízemí a prvního patra: 1 - chodba, 2 - foyer před výtahem, 3 - výtah, 4 - jídelna/obývací pokoj, 5 - pokoj, 6 - koupelna, 7 - kuchyň, 8 - garáž.

Foto: Luigi Rosselli

Uspořádání druhého patra: 1 - chodba, 2 - studovna, 3 - výtah, 4 - obývací pokoj, 5 - jídelna, 6 - kuchyň, 7 - balkón, 8 - spíž, 9 - prádelna, 10 - koupelna, 11 - pokoj, 12 - šatna, 13 - toaleta.

Foto: Luigi Rosselli

Uspořádání půdy: 1 - schodiště, 2 - studovna, 3 - koupelna, 4 - společenská místnost, 5 - balkón.

Foto: Luigi Rosselli

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků