Hlavní obsah
Světlo bude do budovy proudit světlíky propojujícími jednotlivé části. Foto: Heatherwick Studio (3x)

Nemocní v anglickém Leedsu se budou léčit v budově připomínající květináče

Pobočky léčebných Maggie´s center jsou často zdařilými budovami, které bodují v různých architektonických soutěžích. Stojí za tím myšlenka, že právě nemocné by měl motivovat k uzdravení i příjemný prostor. Zajímavý design má mít i nové centrum v anglickém Leedsu, které bude připomínat gigantické květináče.

Světlo bude do budovy proudit světlíky propojujícími jednotlivé části. Foto: Heatherwick Studio (3x)
Nemocní v anglickém Leedsu se budou léčit v budově připomínající květináče

Jedna z největších evropských nemocnic pro pacienty s onkologickým onemocněním bude otevřena v anglickém Leedsu. Organizace Maggie´s, která poskytuje bezplatnou podporu pro lidi, kteří žijí s rakovinou, vyzvala architektonické Heatherwick Studio, aby navrhlo nové centrum v rámci nemocničního areálu St. James. Má jít o jednu z největších poboček organizace vůbec.

Architekti se rozhodli vsadit na velké množství zeleně, které má podle nich podpořit léčbu. Chtějí tak vlastně v hrabství Yorkshire vytvořit obytnou zahradu. To se jim podařilo díky architektonickému konceptu, který místo klasické budovy připomíná spíš shluk mnoha různě vysokých gigantických květináčů.

Stavba bude zasazena do klasického městského prostředí.

Foto: archiv Maggie´s Center

Základem zadání projektu je, aby se noví obyvatelé stavby cítili v léčebném ústavu jako doma a neměli pocit, že jsou v nemocnici. Cílem je vytvořit příjemné, neformální a motivující prostředí poskytující dostatek soukromí pacientům i jejich návštěvám.

„Jsme poctěni, že můžeme spolupracovat s týmem Maggie´s na vzniku nového centra. Naším úkolem je, aby vzniklo zvláštní místo, které bude podporovat lidi postižené rakovinou a inspirovat i personál, který s nimi pracuje," uvedl zakladatel architektonického studia Thomas Heatherwick.

Na vrcholu budovy budou prostorné střešní zahrady.

Foto: Heatherwick Studio

„Kvalitní architektura je životně důležitá pro péči. Centra Maggie´s jsou známá pro svůj tvůrčí přístup k designu,” uvedla výkonná ředitelka Maggie´s Laura Leeová.

Heatherwick Studio bylo založeno v roce 1994 a v současné době je jedním z nejvíce experimentujících designérských studií působících v Británii.

I v interiéru mají být pacienti obklopeni zelení.

Foto: Heatherwick Studio

Stavební povolení na novou budovu bylo vydáno letos v červenci. Velká Británie se tak dočká další přírodou inspirované stavby. Studio Heatherwick je ostatně velkým příznivcem zeleně v městském prostoru, je také autorem vizionářského zatravněného mostu s názvem Garden Bridge. [celá zpráva]

Přinášení zeleně do městského prostředí na střechy nebo fasády domů je stále populárnější. V nizozemském městě Almere mají  třeba stavbu, která ukrývá garážová stání s fasádou pokrytou květináči.

Na stavbu je zajímavý pohled i v noci - do garáží je skrz pláty zvenku vidět.

Foto: Jeroen Musch

Za pozornost stojí i dům od vietnamského studia Vo Trong Nghia Architects. Stojí v Ho Či Minově Městě. I ten je vlastně shlukem velkých obytných květináčů. [celá zpráva]

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků