Hlavní obsah
Spolchemie v Ústí nad Labem byla nejvyšší výškovou budovou v Československu. Foto: Marie Bartošová, Spolchemie (4x)

Nejstarší český mrakodrap v expresionistickém stylu se nakrátko otvírá veřejnosti

Pokud vás zajímají výškové budovy a jejich historie, můžete navštívit nejstarší český mrakodrap, kterým je správní budova ústeckého Spolku pro chemickou a hutní výrobu - Spolchemie. Veřejnost má příležitost prohlédnout si tuto vzácnou administrativní stavbu u příležitosti Dnů evropského dědictví ve dnech 3. a 4. září 2016.

Spolchemie v Ústí nad Labem byla nejvyšší výškovou budovou v Československu. Foto: Marie Bartošová, Spolchemie (4x)
Nejstarší český mrakodrap v expresionistickém stylu se nakrátko otvírá veřejnosti

Dny evropského dědictví jsou akcí, která každoročně v září otevírá brány nejzajímavějších a výjimečných památek. Letos padla volba na jednu z nejmonumentálnějších budov v expresionistickém stylu u nás, která svými tvary navazuje na tradice severoněmecké gotické architektury.

Budova působí přísným a tvrdým dojmem. Je 44 metrů vysoká a má deset pater. Je tvořena předně skeletovou železobetonovou konstrukcí s vyzděným obvodovým cihelným pláštěm. Vznikla roku 1930 a její exteriér se podařilo zachovat v takřka původním stavu.

Cílem architekta bylo, aby interiéry působily luxusním dojmem.

Foto: Marie Bartošová (Spolchemie)

Vchodovou část budovy navrhl německý architekt Max Hans Kühn. Projekt vytvořila drážďanská firma s libereckou pobočkou Lossow und Kühne, ve které architekt působil.

Německá architektura měla ostatně na severočeská města dlouhodobě velký vliv, tato stavba není výjimkou.

Budovu zdobí sochy od Huga Lederera představující vědu, chemii, obchod a práci jako symboly fungujícího a prosperujícího podniku.

Foto: Marie Bartošová (Spolchemie)

Ve vstupní hale nechybí několik kusů původního osvětlení. Prostoru dominuje centrální schodiště, které je lemované originálním zábradlím a vitrážovými okny.

Za pozornost stojí i jeden z posledních funkčních českých výtahů - páter nosterů, který stavbě dodává na atmosféře a připomíná staré časy.

Interiéry byly na svou dobu hodně moderní. Pohled schodištěm má rysy funkcionalistrických staveb.

Foto: Marie Bartošová (Spolchemie)

Chemička nabídne prohlídku svého sídla s komentovaným výkladem, včetně prohlídky technické knihovny zachycující historii chemie v Rakousku-Uhersku a českých zemích. Navštívit je možné i předešlé ředitelství se zachovalými freskami v těsném sousedství mrakodrapu.

Zájemci si mohou vybrat delší variantu prohlídky s odborným komentářem bývalého zaměstnance a znalce historie chemičky Jiřího Orta. Kratší verzí prohlídky návštěvníky provedou současní zaměstnanci.

Budovu je možné navštívit ve dnech 3. a 4. září 2016 od 10 do 16 hodin na adrese Revoluční 1930/86, Ústí nad Labem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků