Hlavní obsah
Typ masivního dřeva, povrchová úprava a struktura určují i styl nábytku, interiéru. Foto: Westwing

Nebojte se imitací dřeva v interiéru, nechte je plně vyniknout

Podlaha, nábytek i obklady stěn jsou ze dřeva, a nikdo se tomu nediví. Masiv milujeme a sáhneme po něm ve chvíli, kdy je náš interiér pocitově studený. Dřevo prostor zútulní, ale pozor! Používejme ho podle zásady – méně je více.

Typ masivního dřeva, povrchová úprava a struktura určují i styl nábytku, interiéru. Foto: Westwing
Nebojte se imitací dřeva v interiéru, nechte je plně vyniknout

Kromě masivu a dýhy jsou na trhu i povedené imitace dřevin. Od těch pravých jsou často k nerozeznání, a navíc nabízejí další praktické vlastnosti.

Skvěle se udržují, jsou cenově dostupnější, nevadí jim kontakt s vodou, jsou odolné vůči poškrábání, mechanickému opotřebení. Řeč je třeba o fóliích na dvířkách nábytku či vinylové podlaze.

Srubový dům Kontio splňuje nároky moderního bydlení, i když jste přitom obklopeni dřevem. Dřevo umí „dýchat“, v interiéru udržuje příjemné klima.

Foto: Kontio

Dřevo na podlaze

Pokrývá velkou plochu a má zásadní vliv na styl a dojem z interiéru. Volba správné dřeviny na podlahu je velmi důležitá. Vnímejme její barvu, kresbu a kombinujme vše s citem.

Atypická dřevěná podlaha v tmavém provedení, materiál přírodní dub wengé hedvábný.

Foto: Quick-step

Výhody: dřevo má při správné péči dlouhou životnost, zachovává si původní vzhled, má skvělé tepelně izolační vlastnosti, je antialergické, nabízí možnost renovace.

Dřevěná podlahová krytina je velmi příjemná na dotek, nabízí mnoho druhů dřevin, povrchových úprav a struktur.

Foto: Kpp

Nevýhody: neošetřenému dřevu vadí prostor se zvýšenou vlhkostí, nesnáší delší kontakt s vodou. Konkrétně měkké dřevo (smrk, borovice) lze snadno mechanicky poškodit. Dřevo stále pracuje, reaguje na výkyvy teplot, může seschnout. Bývá ve vyšší cenové kategorii.

Dřevo a koupelna

Dřevo je příjemné na omak, v prostoru vytváří útulný dojem. Používá se na nábytek, a to klidně i v koupelně! Nemusíte se bát odstřikujících kapek z umyvadla ani páry ze sprchy. Ale jen za určitých podmínek.

Nábytková řada Perola je z poctivého masivního dubového dřeva. Je bez úchytek, otevírá se pomocí dotykového kování push to open. Povrchově je ošetřena proti vodě.

Foto: Dřevojas

Koupelnový nábytek totiž může být i z poctivého masivního dřeva a vše s přehledem vydrží. Jen skříňky musejí být speciálně ošetřeny, aby je nijak neporušila všudypřítomná voda a vlhkost.

Dřevo je krásný materiál a vidět zpracovanou koupelnovou skříňku ze zajímavě rostlého dřeva je radost. Pocit hřejivosti v koupelně s bílou sanitou rozhodně oceníme. Zvláště po ránu.

Koupelnový nábytek Vipp má jednoduché tvary, zaujme precizním zpracováním.

Foto: Le bon

Dřevo v detailu

Nábytek, podlahy a dveře. Zde používáme dřevo velmi často. Ale hodí se i na drobné dekorace a bytové doplňky. Ze dřeva jsou sošky, šperkovnice, rámy obrazů, zrcadel i malé retro rámečky zásuvek a vypínačů.

Dokonce i dveřní kliky, madla a mušle, které hezky oživí plochu dveřního křídla. Kromě pravého dřeva lze volit i zdařilé imitace, které jsou od přírodního k nerozeznání.

Kování Maximal, provedení černý titan. Výplň přírodní dýha, vše na dveřní klice.

Foto: M&T

Určitě vybírejte dekorativní předměty, které dobře ladí s jinou dřevinou. Oblíbené jsou dub, wenge, jasan, ořech nebo buk.

Tip pro vás

Údržba nábytku z masivu či dýhy je náročnější, vyšší je i cena. Na nábytek však lze zvolit fóliovaná dvířka, od skutečného dřeva k nerozeznání.

Toaletní dámský stolek se zrcadlem a šperkovnicí vyrobený z masivního dřeva. Krásný designový kousek, který potěší každý den.

Foto: Bonami

Fólie umí totiž napodobit povrchy mnoha dřevin (dub, buk, borovice, ořech, olše, jasan), a to včetně plastické struktury. Dokonalé přilnutí fólie k ploše dvířek nabízí možnost aplikovat fólii s dřevodekorem i na dvířka s hlubokým frézováním. Docílíme tak rustikálního vzhledu.

Stejně tak lze imitovat i dřevěnou podlahovou krytinu. Někdy se hodí vyměnit ji za materiál, který má praktické vlastnosti (zvládá lépe kontakt s vodou, drápky zvířat).

Oblíbený je vinyl, jenž spolehlivě napodobí dřevo a umí odolat nástrahám rodinného života. Je mimořádně odolný vůči poškrábání, 100% voděodolný, na omak teplý, příjemné je po něm chodit naboso.

Pozor na chyby

Vyvarujte se používání více druhů dřevin, které spolu neladí: dávat k sobě světlé s velmi tmavými, studené odstíny s teplými, volit k sobě výrazné kresby. Zásadou je držet se nejlépe dvou, maximálně tří dřevin.

Na povrchu dveří Master Door lze díky moderní hliníkové konstrukci libovolně horizontálně i vertikálně kombinovat přírodní dýhu s dalšími materiály. Cílem je vytvořit jednotný styl.

Foto: J. A. P.

Interiér, ve kterém se opakuje dub na podlaze, nábytku i stěnách, může začít nudit. Dbejte na zajímavé akcenty, barevné doplňky, nápadité textilie.

Praktické vlastnosti, příznivou cenu a zdařilý dekor nabízejí dvířka T.segment, která mají na svém povrchu odolné LTD lamino. Odolají nárazům, poškrábání.

Foto: Trachea

Dřevo nesmí zahltit místnost a působit dojmem přeplněnosti. Kombinujte ho proto s bílou barvou. Vedle ní masiv vynikne a celkový dojem se odlehčí.

Odborníci doporučují

Světlá dřeva jako jasan, javor a bříza navozují dojem lehkosti, vzdušnosti. Hodí se ke střízlivému, jednoduchému interiéru.

Výraznou kresbu dřeva používejte na menší ploše, dbejte na neutrální pozadí, obezřetně kombinujte s bytovými textiliemi. Navíc platí: čím výraznější prvek, tím dříve se okouká!

Dřeva k sobě musí ladit barevně a kresbou. Nespoléhejte se na katalogy, je třeba vidět reálné vzorky. Využijte možnosti zapůjčení vzorku domů a sledujte ho při různé intenzitě denního i umělého světla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků