Hlavní obsah

Zahradní nářadí je pro každého zahrádkáře či chataře nezbytností. Údržba zahrady si žádá to nejlepší nářadí. K práci potřebujeme rozmanité vybavení – od drobných jednoduchých pomůcek až po složité elektrické stroje a zahradní nářadí. Kvalitní zahradní technika je pro naši zahradu základ.

Moderní technika usnadní péči o zahradu

 

Jaké nářadí se určitě hodí 

Zahradní drtič (tzv. štěpkovač) likviduje veškerý rostlinný odpad ze zahrady. Vedle drcení větví skvěle slouží i při likvidaci trávy, listí, odřezků živého plotu či stonků květin. Štěpkováním zužitkujeme zbytky rostlin. Drtiče se liší výkonem, mobilitou i velikostí odpadního koše.

Křovinořezy usnadní péči o porosty. Při výběru sledujeme počet vibrací na rukojeti, hmotnost a ergonomické zpracování.

Zahradní postřikovače využijeme při pohodlném rozptylování kapaliny na větší plochy. Zádový postřikovač usnadňuje péči o větší zahrady nebo sady. Postřikovač může mít teleskopickou tyč, která nám dovolí velký akční rádius práce.

Elektrický provzdušňovač trávníku poslouží při odstraňování mechu a travní plsti. Pomůže vodě a živinám dostat se snadno až ke kořenům trávníku.

Sekačka patří na každou zahradu, kde je trávník. Její výběr závisí na dostupnosti elektrické energie, v úvahu bereme i terén a velikost pozemku. Vybírat budeme mezi motorovými, rotačními, strunovými či vřetenovými sekačkami.

Sypací vozíky se postarají o rovnoměrné sypání hnojiva na trávník. Jsou vhodné pro menší i rozsáhlé plochy, ale je nutné zvolit správný model.

Vertikutátor pomůže připravit zanedbaný trávník pro nový osev. Správný stupeň vertikutace volíme manuálním nastavením. Vertikutátor by měl být snadno ovladatelný s dostatečným výkonem.

Vysavače/foukače uplatníme více na podzim při hrabání listí, ale využijeme je také při jarních pracích spojených s úpravou trávníku.

Zahradní nůžky elektrické, mechanické, motorové či aku nám pomohou v péči o živý plot i nízké křoviny. Musí dovolovat jemnou a přesnou práci, nebo mít dostatečnou sílu na stříhání tlustších větví.

Zahradní vozíky oceníme při drobném úklidu a sbírání zahradních odpadků, plevele, trávy nebo smetí. Důmyslná konstrukce vozíku umožňuje snadný pohyb. Vozíky jsou zároveň hygienické.

Práci s půdou nebo kompostem a trávou usnadní lopaty, rýče, vidle a hrabla, na dřevo si pořídíme kvalitní pilu a sekeru.

Z drobného nářadí obvykle potřebujeme hrábě, kypřiče půdy, lopatky, motyčky, plečky, sázecí kolíky a spoustu dalších praktických pomocníků.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků