Hlavní obsah
Nízkoenergetická dřevostavba přirozeně dýchá, má difuzně otevřenou fasádu, zvnějšku ji chrání provětrávaná fasáda. Foto: Petr Horník, Právo

Moderní dřevostavba šetří rodinnou pokladnu

Na okraji Benešova postavil před třemi lety projektant Martin Bursík pro svou čtyřčlennou rodinu nízkoenergetickou dřevostavbu, která nezanedbatelně šetří rodinnou pokladnu.

Nízkoenergetická dřevostavba přirozeně dýchá, má difuzně otevřenou fasádu, zvnějšku ji chrání provětrávaná fasáda. Foto: Petr Horník, Právo
Moderní dřevostavba šetří rodinnou pokladnu

Velkorysá dřevostavba má sklep s úložnými prostory zabudovaný ve svahu. V přízemí se nachází garáž a obytné místnosti, v prvním patře pak jsou pokoje na spaní a vstup na půdu, v níž by teoreticky v budoucnu mohly být také obytné pokoje.

Když stavba dýchá

Montovaná stavba, jejíž konstrukci tvoří panelový systém, byla hotová na klíč během šesti měsíců. Ze stavebních materiálů dům tvoří zejména dřevěný rám z KVH profilů, 30cm tepelně zvuková izolace a plošné materiály na bázi dřeva: OSB deska, která slouží jako parobrzda, a Rigidur.

Vedle hlavního vchodu do domu je garáž pro dva vozy.

Foto: Petr Horník, Právo

Stavba má tzv. difuzně otevřenou fasádu, zvnějšku je opatřena provětrávanou fasádou. Mezi fasádou a izolací je vzduchová mezera umožňující směrem ze spodní části vzhůru odvětrávání vlhkosti vzniklé v domě a prošlé stěnou. Při oslunění pak odvětrává teplý vzduch z povrchu. V zimních měsících obyvatelé domu využívají rekuperaci, která zajistí čerstvý vzduch bez otevírání oken. Na léto ji ale vypínají, otevírají okna nebo při velkých vedrech využívají klimatizační jednotku.

NÍZKOENERGETICKÝ RD
Montovaný, podsklepený
Zastavěná plocha: 168 m²
Užitná plocha: 269 m²
Obytná plocha: 154,3 m²
Přízemí: garáž pro dva vozy, chodba, WC, koupelna, úklidová místnost pod schodištěm, kuchyň, spíž, jídelna s obývacím pokojem, pracovna.
První patro: ložnice se šatnou, dva hostinské pokoje, dva dětské pokoje se šatnou, WC, koupelna.

Za domem jsou skalky s květinami a bazén.

Foto: Petr Horník, Právo

Rodinný dům má i difuzně otevřenou střechu. Majitel domu vyprojektoval nadkrokevní tepelnou izolaci z dřevovláknité desky Inthermo. Ze spodní strany jsou krokve pobity OSB deskami, aby tvořily parobrzdu.

Vzduch v podkroví a v prvním patře se díky nim v čase nejintenzívnějšího svitu nepřehřívá. Prohřátí desek trvá zhruba sedm hodin a získané teplo se následně uvolňuje až ve večerních chladnějších hodinách. Kvůli odhlučnění přízemí a prvního patra je mezi patry betonová výplň.

U vchodu do kotelny je tepelné čerpadlo, u vchodu do domu z terasy se za muškáty skrývá klimatizační jednotka.

Foto: Petr Horník, Právo

Roční účet za teplo: 8000

Energetickou úspornost velkého domu podporuje nejen použitý materiál, ale i kvalitní izolace (včetně na míru zhotovených dřevěných oken s dvojskly a dveří) a orientace obytných místností na jih.

Zatímco v tomto směru najdeme ve zdech okna velká, na severní straně domu, kde jsou v přízemí garáž a nad ní šatna jako součást ložnice, okna chybějí. Místo střešních oken se majitel domu rozhodl raději pro vikýře, aby se vrchní patro nepřehřívalo. Sluneční svit je tak optimálně využit pro tepelnou pohodu v interiéru.

Majitelé se rozhodli pro okna v dřevěných rámech. Také terasa je dřevěná - modřínová.

Foto: Petr Horník, Právo

Tímto výčtem však úsporné kroky ještě nekončí. Také díky vlastnímu tepelnému čerpadlu (voda–vzduch) a solárním kolektorům na ohřev užitkové vody pro domácnost i bazén přináší dům ročně nemalou úsporu – při průměrné zimě za teplo zaplatí 8000 Kč.

Záložní varianty pro teplo

Rodina se ohledně vytápění může spolehnout na podlahové teplovodní topení v přízemí a na krb s teplovodní vložkou v obývacím pokoji. Krbová vložka funguje jako záložní varianta pro případ výpadku elektrického proudu. Majitel domu také zvažuje do budoucna využití fotovoltaických panelů pro výrobu elektřiny. Nahoře v obytných pokojích jsou radiátory, jimiž se případně doladí teplo stoupající z přízemí díky podlahovému vytápění.

Obývací pokoj s krbem a průhledem do kuchyně oddělené zatahovacími dveřmi.

Foto: Petr Horník, Právo

Přírodní interiér

Dřevěné materiály v domě dominují, od modřínové terasy, z níž můžeme vstoupit do domu francouzským oknem, po nábytek v obývacím pokoji i v kuchyni, který byl vyrobený na míru.

Na rozdíl od montovaných dřevostaveb preferujících okna v plastovém rámu se majitelé domu rozhodli pro okna ze dřeva, i za cenu občasné péče o jejich rámy. Do prvního patra vede schodiště s kovovým zábradlím a skleněnou výplní. Sklo je nerozbitné a vybrané zejména proto, aby děti nelákaly horizontální příčky k lezení v nebezpečné výšce nad schody. Vedlejším efektem skla je jeho průhlednost, takže na chodbě je dostatek světla z oken v přízemí.

Uprostřed kuchyně je ostrůvek s přípravnou plochou a digestoří.

Foto: Petr Horník, Právo

Interiér v barevném ladění využívá zemitých odstínů hnědé až po žlutou, béžovou a nazlátlou, takže působí hřejivě a útulně.

NÍZKOENERGETICKÝ VERSUS PASIVNÍ DŮM

Nízkoenergetické domy jsou stavby s roční měrnou spotřebou energie menší než 50 kWh/m².

Pasivní stavby spotřebují energie méně než 15–20 kWh/m². Běžná novostavba si vezme průměrně 100 kWh/m² tepla.

Malá energetická náročnost spočívá např. ve výběru kvalitní izolace, těsnění oken a dveří, v izolaci střechy, orientaci stavby velkými okny na jih.

Schodiště se skleněnou výplní propouští světlo do chodby a chrání před pádem z boku dolů.

Foto: Petr Horník, Právo

Dispozice domu

Hlavním severním vstupem vedle vjezdu do garáže se dostaneme do zádveří s vestavěnou skříní. Vstupní chodba je spojena s garáží dveřmi.

V další chodbě vpravo jsou pak po stranách koupelna, WC, spíž a úložná místnost pod schodištěm z druhé strany. Přímo před návštěvníkem se pak rozprostře výhled do prosvětleného obývacího pokoje s průchodem na terasu a zahradu na jihozápadní straně.

V prvním patře jsou dva dětské pokoje zařízené podle představ svých malých obyvatel.

Foto: Petr Horník, Právo

Vpravo je zatahovacími dveřmi nenápadně oddělená kuchyň s ostrůvkem na vaření uprostřed a s odkládacími a přípravnými plochami pod okny. Vodovodní baterie s dřezem je vedle okna, aby šlo snadno otevírat. Výhodou umístění dřezu mimo okno je i to, že voda neodstřikuje na sklo. Po stranách stojí skříně na nádobí a americká lednička. Obývací pokoj je určen k relaxaci u krbu a televize, splývá s jídelní částí, která ho spojuje s kuchyní. V přízemí se nachází i pracovna.

V prvním patře jsou naproti schodišti dva dětské pokoje, úložná místnost, hostinský pokoj na jedné straně a WC i koupelna na druhé. Na opačné straně domu je pak ložnice a další, dosud ne úplně využívaný pokoj.

Do přírodních tónů je laděn celý interiér, včetně koupelny.

Foto: Petr Horník, Právo

Při projektování domu bylo myšleno i na možné vytvoření dvougeneračního domu, takže do patra jsou přivedeny instalace ze spodní kuchyně.

Z garáže podobně jako ze zahrady lze projít po vnitřním schodišti do sklepa, v němž jsou akumulační nádrž k tepelnému čerpadlu, akumulační nádrž k solárnímu systému, bojler, centrální vysavač a závlaha.

V domě nejsou zbytečné skříně, vedle ložnice najdeme šatnu se zasouvacími dveřmi.

Foto: Petr Horník, Právo

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků