Hlavní obsah
Malba na vodní bázi má světélkující odraz písku, je prodyšná, omyvatelná a oblíbená pro nabídku zemitějších odstínů. Foto: Valpaint (3x)

Moderní dekorativní techniky promění běžný interiér v originál

Kdo chce změnu v interiéru, nemusí pořizovat nový nábytek. Stačí využít čtyři stěny, vybrat inspirativní dekorativní techniku, povrchovou úpravu, barevný odstín a finální efekt. Fádní místnost se v tu chvíli vyšvihne mezi kreativní krásky.

Malba na vodní bázi má světélkující odraz písku, je prodyšná, omyvatelná a oblíbená pro nabídku zemitějších odstínů. Foto: Valpaint (3x)
Moderní dekorativní techniky promění běžný interiér v originál

Stěny opatřené některou dekorativní technikou jsou originální, kreativní a vždy fantastické. Nikdy nejsou stejné, výsledný efekt záleží na zvolené technice, použitém materiálu a zručnosti dekoratéra.

Povrch může být v divokých i umírněných barevných odstínech, plastický na omak, nápaditě skvrnitý, žilkovaný, hladký, hrubý, pórovitý či hedvábně sametový. Záleží, co preferujeme.

Některé materiály jsou vhodné do koupelen, kuchyní, protože snesou i zvýšenou vlhkost vzduchu a nevadí jim voda. Jiné jsou dokonale prodyšné a odolné vůči mechanickému poškození.

Strukturovaná stěrka od výrobce Colorificio Veneziano s metalickým měděným povrchem, lze vybírat z pěti metalizovaných vosků (zlatý vosk, stříbrný, měděný, železný a hliníkový).

Foto: Decoritalia

Vlastní realizace trvá podle typu techniky až týden nebo i déle, protože je nutné dodržovat technologické přestávky kvůli zasychání jednotlivých vrstev. Netradiční techniky na zdi jsou pro nás výzvou, hrou, kterou stojí za to vyzkoušet.

Imitace pohledového betonu

Nadčasovost, eleganci a minimalismus nabízí dekorativní technika, která imituje pohledový beton. Výsledkem je dokonalá plocha beze spár, která je odolná vůči mechanickému poškození i proti zvýšené vzdušné vlhkosti.

Marmorino se skládá z mramorového prášku, vápna a přísad. Má skvělou přilnavost k povrchu. Tato dekorativní technika se používala již v antických vilách.

Foto: Decoritalia

„Vzhled povrchu je možný v různých strukturách od hladké po hrubě strukturovaný, třeba zvýrazněný patinou. Podle posledních italských trendů je oblíbená jistá pórovitost s jemně přebroušeným povrchem,“ vysvětluje Robert Lazna, majitel firmy AB Parket.

Meteore je označení pro techniku, která nabízí výraznou, ale přesto univerzální malbu. Je vhodná do moderního současného interiéru, má bohaté barevné přechody metalického a perleťového efektu.

Foto: Valpaint

Finální podobu pohledové stěrce dáme i zvolenou povrchovou úpravou. Může jít o matné sametové lakování s přírodnějším vzhledem, kdy je povrch otevřený.

Stěna může ožít ve stylu džungle. Zvířecí motivy v rozmanitých tónech a plastický dekor, který pocítíme hmatem. To je originální malba s názvem Jungle, která je na vodní bázi.

Foto: Decoritalia

Do koupelny a kuchyně je zase vhodnější povrchová úprava Protect, která je také v matu, ale povrch je hloubkově impregnován proti stálému působení vody.

Dále je možné ošetření speciálním olejem s obsahem vosků, kde se barva zvýrazní ve strakatých přírodních odstínech.

Stěna může ožít ve stylu džungle. Zvířecí motivy v rozmanitých tónech a plastický dekor, který pocítíme hmatem. To je originální malba s názvem Jungle, která je na vodní bázi.

Foto: Valpaint

Oblíbená je i úprava Rustikal, která zvýrazní barevné tahy a póry povrchu a nejvíce dá vyniknout struktuře pohledového betonu.

Stěrka do koupelny

Kromě techniky, která imituje beton, patří mezi oblíbené i pryskyřičné stěrky Elekta, protože je lze bez obav aplikovat do namáhaných prostor (koupelna, kuchyň).

Stěrky jsou praktické (bezespárový povrch) a mají atraktivní designový vzhled. Z odstínů převládají decentní barvy: bílá, šedá a béžová.

„Dekorace lze aplikovat kamkoli, důležitá je příprava podkladu. Ten by měl být pevný, soudržný a u některých technik i dokonale hladký,“ vysvětluje Kateřina Dvořáčková z firmy Decoritalia.

Velatura Venezia je perleťová omyvatelná dekorativní omítka. Nanesením na bílý či matný povrch dosáhneme rozmanitých efektů, lze patinovat, stínovat. Aplikuje se na hrubé i hladké omítky štětcem, válečkem, houbou, kusem látky, papíru apod.

Foto: Decoritalia

„Nabízíme zajímavé techniky jako benátský štuk, imitaci betonu, mramoru, kamene, Travertino, Marmorino, perleťové stěrky, pryskyřičné stěrky na podlahy i stěny, dekorativní malby. Spousta z nich ani nemá jméno, vznikly díky požadavkům architektů a designérů,“ dodává ještě odbornice z firmy Decoritalia.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků