Hlavní obsah
 

Miniaturní elektronická bonsaj funguje jako nabíječka a lampička v jednom

Spojování rozličných funkcí do jednoho předmětu je jedním z trendů moderního designu. Pokud je takový objekt navíc i hezký a jeho výroba ekologická, má velkou šanci, že se skutečně objeví na trhu. Všechny zmiňované vlastnosti má projekt nazvaný Electree mini mladého francouzského designéra Viviena Mullera, který se snaží získat peníze na spuštění jeho sériové výroby pomocí serveru Indiegogo.

 
Miniaturní elektronická bonsaj funguje jako nabíječka a lampička v jednom

Inspiraci našel Francouz v bonsajích. Právě do tvaru malého stromu se rozhodl vytvarovat nabíječku zachycující sluneční energii ve svých devíti „listech” tvořených drobnými jako film tenkými a pružnými solárními panely. Čtvercové listy je možné natáčet do všech směrů, díky čemuž každý stromek může mít neomezené množství podob.

Stačí postavit elektrický stromeček na sluníčko a už může nabíjet.

Foto: Vivien Muller

Médiem, do nějž se zachycená energie ukládá, jsou klasické tužkové a mikrotužkové baterie, tedy typy AA a AAA, které lze pak využít například v dálkových ovladačích. Bonsaj působí už v základní podobě velice dekorativně. Po vyjmutí z „květináče” ji lze ovšem ještě doplnit dvěma malými užitečnými moduly, které její funkce rozšiřují dál.

Články se nabíjejí v základně stromečku, do středové jamky se pak vkládá buď modul pro nabíjení přes USB port, nebo modul s LED diodami.

Foto: Vivien Muller

Modul s LED diodami promění stromeček v roztomilou lampičku vydávající jemné ambientní světlo. Protože solární panely fungují zároveň jako světelná čidla, lampička se sama automaticky rozsvítí, jakmile množství okolního světla klesne pod určitou úroveň. Barva vydávané záře záleží na natočení bonsaje.

Doplněn modulem obsahujícím LED diody se bonsaj promění v malou lampičku´měnící barvy podle toho, jak je natočena.

Foto: Vivien Muller

Druhý modul obsahující USB port umožňuje nabíjet ve stromečku nejrůznější elektronická zařízení, jako například chytrý telefon nebo chytré hodinky.
Stromeček je vyroben z recyklovaných plastů a kromě solárních panelů, jež mají původ v USA, bude celý produkován ve Francii.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků