Hlavní obsah
Kromě teraca v předsíni jsou všude položeny nové dubové parkety ve velkém měřítku (18 x 90 cm), upravené olejovým voskem do tmavšího odstínu. Foto: www.modernibyt.cz

Malý byt dříve sloužil bance, dnes je z něj domov mladé architektky

Malý byt v nejvyšším patře pražského domu z roku 1938, postavený z vyzděného železobetonového skeletu s prostornou terasou, který kdysi sloužil výhradně bance, se stal prvním vlastním domovem architektky Markéty Bromové a jejího manžela. Nevšední dekorací jsou dvě kovové obkládačky z pražského metra, které manželé dostali jako svatební dar stejně jako vytoužený dalekohled.

Kromě teraca v předsíni jsou všude položeny nové dubové parkety ve velkém měřítku (18 x 90 cm), upravené olejovým voskem do tmavšího odstínu. Foto: www.modernibyt.cz
Malý byt dříve sloužil bance, dnes je z něj domov mladé architektky

V přízemí žižkovského domu byla vždy banka s trezory a vším, co k ní patří. Tak je tomu dodnes. V nižších patrech domu jsou byty s rozlohou sto metrů čtverečních, kde dřív bydleli ředitelé a vlivné firemní osoby, a výš, v malých bytech, bydleli úředníci z banky v nižším postavení v hierarchii společnosti.

Za posuvnými dveřmi v chodbě je praktická komora. Vešla se sem ještě lavice z korku, originální dubové věšáky různých průměrů a parkuje tu kolo.

Foto: www.modernibyt.cz

Z dnešního pohledu jde o paradox. Nejvyšší patro, které je ustoupené a díky tomu mají byty i velkou terasu, je nyní považováno za velký bonus bydlení v Praze.

Jídelní stůl (170 x 80 cm) cm je zhotovený na míru a doplněn židlemi Wiesner-Hager, které získaly ocenění Red Dot Design Award, a ikonickými židlemi Ton č. 14, které s manželi prošly nejedním nájemním bytem.

Foto: www.modernibyt.cz

Čím vás byt zaujal?

Od školy jsme stále žili v nájemních bytech a vždy jsme byli nuceni k nějakým kompromisům. Zpravidla po dvou letech jsme se pak stěhovali jinam.

Tento byt jsme kupovali za přijatelnou cenu a vnímali jsme jeho potenciál. Měli jsme možnost kompletně ho přetvořit, představoval výzvu.

Z obývacího pokoje je možné vyjít na prostornou terasu, která trochu supluje zahrádku a je na ní venkovní posezení s grilem. Prostor zdobí solitérní křeslo Acapulco.

Foto: www.modernibyt.cz

Díky typu nosné konstrukce jsme nemuseli zápasit se zachováním nosných příček apod. Také nás zaujala patnáctimetrová terasa s pěkným výhledem na střechy domů a do zeleně. V domě je i výtah.

Nábytek je z překližky borovice natřené černým olejovým voskem v kombinaci s černými 3 mm silnými kovovými pláty. Místy jsou použity kožené úchytky. Součástí sestavy kuchyňského nábytku je i pračka.

Foto: www.modernibyt.cz

Malé množství denního světla se dostane nadsvětlíkem i do koupelny, která je vybavena sprchovým koutem a je zde umístěný i klozet.

Foto: www.modernibyt.cz

Jak moc se odlišoval váš přístup k tvorbě vlastního interiéru od práce na projektech vašich zákazníků?

Pro nás s manželem, který je také architekt, to bylo právě o to poznání složitější, protože si umíme představit možnosti daného prostoru a bezpočet řešení, která skýtá. Ve hře bylo snad dvacet variant dispozičního uspořádání interiéru. Klient má zpravidla jasnější zadání, kterému se snažím přizpůsobit.

Knihovna, vytvářející v interiéru nápadnou grafickou strukturu a zhotovená podle autorského návrhu architektky Markéty Bromové, plynule navazuje na kuchyňskou sestavu skříněk a pokračuje do společenského prostoru.

Foto: www.modernibyt.cz

Bylo nám jasné, že máme malý byt, který potřebujeme bezezbytku účelně využít. Nechtěli jsme například zbytečné dveře, ale věděli jsme, že i malý prostor nabízí mnoho možností.

Nakonec nás usměrnila konstrukce samotného domu, která přibrzdila náš rozlet. I tak ale došlo ke zcela razantnímu bourání a změně, protože byt byl velmi špatně řešený.

Z ložnice kompletně vybavené nábytkem zhotoveným na míru včetně lůžka (160 x 200 cm) s úložným prostorem vede přímý vstup do koupelny.

Foto: www.modernibyt.cz

Do 47 m2 byly vtěsnány tři místnosti. To ale nebyl původní stav domu, takto byt upravil někdo z našich předchůdců.

Nyní prostor připomíná kostku, do níž je vložená koupelna. Ta rozděluje byt na kuchyň, obývací pokoj s jídelnou a ložnici, která je za komínem. Koupelna je průchozí. Umožňuje vstup z ložnice i z protější strany, z kuchyně. Když sedíme s návštěvami u stolu, tak do koupelny vstupují z kuchyně a nechodí přes ložnici.

Díky zajímavě rámovanému výklopnému oknu do světlíku a také díky umístění bytu v nejvyšším patře proniká do ložnice denní světlo.

Foto: www.modernibyt.cz

Co jste od bytu očekávali?

Svobodu! Konečně jsme si mohli byt upravit podle našich představ. Samozřejmě každý máme svůj pohled, ale ukázalo se, že uvažujeme podobně. Finální návrh je pak v základu moje práce se vstupy a dílčími řešeními od Lukáše.

Staré umyvadlo dostalo originální kovovou konzolu vyrobenou ve studiu Master & Master, je z domu po babičce stejně jako obkládačky, které ležely mnoho let ve sklepě v krabicích. Skvěle, ale zcela náhodně doplnily tyrkysovou výmalbu koupelny.

Foto: www.modernibyt.cz

Shodli jste se?

Ano. Jsme naladěni na stejnou notu. Vzájemně se respektujeme i v naší práci. Oba jsme zde chtěli uplatnit prvky typické pro tento dům.

Například jsme odhalili nosný sloup, část žebrového stropu a zachovali litinové radiátory a podlahu z teraca. Nepotřebný kus této podlahy vyřezaný z kuchyně jsme použili místo vaničky ve sprchovém koutu.

Koupelna tvoří jediný dělicí prvek prostoru. Je natřena voděodolnou tmavě tyrkysovou barvou. Barva se objevuje i vně koupelny na kovových dveřích.

Foto: www.modernibyt.cz

Bohužel jsme nemohli využít původní parkety, tak jsme sem položili nové, ale v mnohem větším měřítku. Vyrovnávali jsme se tu s různou úrovní podlah.

Radiátory byly původně bílé, ale natřeli jsme je kovářskou černou barvou. Má drsnější povrch a natírají se jí třeba krby nebo ploty. Také jsou zde nová okna, ale dřevěná a věrné repliky těch původních.

Plán bytu

Foto: www.modernibyt.cz

Vzhledem k stáří domu a období, z něhož pochází, jsme se rozhodli pro užití mramoru. Je součástí kuchyně na pracovní desce i za ní a jsou z něho zhotovené také parapety.

Každý materiál tu má svoji strukturu či svůj dekor – mramor, olejovaná překližka, podlaha, teraco i obnažený betonový strop.

Co si tu nejvíc užíváte?

V létě rozhodně terasu. Pěstuji tady rajčata, grilujeme tu a manžel ji využívá také jako dílničku, má tu i ponk. Protože už mám svoji kuchyň navrženou podle svých představ, začala jsem víc vařit. Baví mě to a pouštím se i do složitějších jídel. Nikdy bych neřekla, že mě bude každý den tak těšit vstávat a pak se zase vracet domů.

Ing. arch. Markéta Bromová
Mezi lety 2002 až 2009 studovala na FUA TUL (Fakulta umění a architektury Technické univerzity v Liberci) v ateliérech prof. Ing. arch. akad. arch. Jiřího Suchomela, prof. Ing. arch. Zdeňka Fránka a prof. arch. Martina Rajniše. Od roku 2003 spolupracovala s architektonickými ateliéry Jiran Kohout architekti, Artikl, SIAL, A-LT Architekti, DaM Architekti. Od roku 2010 vede vlastní ateliér a v roce 2012 se stala členkou ČKA jako autorizovaný architekt. Podstatou její práce je pochopení potřeb a životního stylu klienta. Věří, že důkladná příprava přináší kvalitní výsledky.

 Lenka Saulichová, www.modernibyt.cz

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků