Hlavní obsah
Podzemní byt má jedinečnou atmosféru, na níž mají lví podíl přiznané cihlové zdi a klenuté stropy. Foto: Archiv čtenáře (9x)

Majitel proměnil nevyužívané sklepy v příjemný byt

S rekonstrukcí sklepního prostoru a jeho proměnou v byt o dispozici 3+1 se nám rozhodl pochlubit čtenář Libor. Tam, kde dříve bývalo pouze uhlí, je v současnosti zajímavé bydlení.

Podzemní byt má jedinečnou atmosféru, na níž mají lví podíl přiznané cihlové zdi a klenuté stropy. Foto: Archiv čtenáře (9x)
Majitel proměnil nevyužívané sklepy v příjemný byt

„Dříve byly ve sklepě jednotlivé kóje s uhlím anebo jen haraburdím, které jsem odvozil na skládku. Poté jsem začal osekávat zteřelé omítky a zjistil jsem, že klenby a stěny jsou v tak pěkném stavu, že je možné je očistit a vyspárovat,“ píše na úvod Libor.

Kuchyň zbývá ještě dovybavit, jak poznamenává Libor. Už nyní je ale zřejmý lehce industriální styl, který pro ni zvolil.

Foto: Archiv čtenáře

Stropy a zdi majitel očistil a obrousil až na cihlu (kámen) a vše pak pečlivě vyspároval.

Foto: Archiv čtenáře

To, co zní jednoduše, ale tak snadné v praxi nebylo. Jak majitel podotýká, při náročné práci se musel postupně rozloučit se čtyřmi vrtačkami a desítkami ocelových kartáčů. Když skončil s hrubou prací, nastal čas spárovat.

„Byla to mravenčí práce, bylo třeba vyspárovat každou cihlu, každý kámen,“ popisuje čtenář s ujištěním, že se takový přístup ale vyplatil. Spáry mohl rovnou pohodlně využít pro rozvody elektřiny a internetu.

Majitel zvolil pro výmalbu odvážnou paletu barev.

Foto: Archiv čtenáře

Možnosti přirozeného osvětlení bytu byly vzhledem k jeho umístění omezené. Čtenář se proto musel hodně spolehnout na energeticky nenáročná svítidla a LED pásky.

Foto: Archiv čtenáře

„Některé stěny jsem předsadil sádrokartonovou konstrukcí, v koupelně jsem ji pak předezdil ytongovou příčkou. V této místnosti jsem také nechal položit obklady trochu zešikma, aby byly jiné, než má každý,“ vypočítává Libor provedené úpravy, které zvládl buď zcela sám, nebo s pomocí šikovných přátel a synovce.

Odborné firmy přišly ke slovu až v momentě, kdy bylo třeba instalovat rozvody plynu, vody, topení a elektřiny. Ani jedno v původních sklepních prostorách totiž nebylo. Do suterénu vedly pouze odpady, které dokonce sahají ještě hlouběji, pod úroveň Liborova bytu.

V místě, kde byly běžné sklepní kóje s uhlím a haraburdím, je v současnosti plnohodnotný, stodvacetimetrový byt.

Foto: Archiv čtenáře

„Nakonec z toho vznikl plnohodnotný byt 3+1 o velikosti 120 m2. Ve všech místnostech jsou nainstalována energeticky nízko náročná světla nebo LED diodové pásky,“ upřesňuje způsob osvětlení suterénního bytu majitel Libor.

Fialové obložky vzbuzovaly možná mezi Liborovými známými zpočátku rozpaky. Do bytu ovšem pěkně zapadly a čtenář za ně sklízí zasloužený obdiv.

Foto: Archiv čtenáře

Ložnici si majitel navrhl v kombinaci klidných barev, šedé a zelenkavé.

Foto: Archiv čtenáře

Aby dojem podzemních prostor co nejvíce potlačil, rozhodl se při malování a volbě doplňků použít odvážnější barevnou paletu.

S velkými pochybnostmi se ve svém okolí setkal zejména při úvaze o fialových obložkách dveří. Jak ale poznamenává, když je doopravdy instaloval, byl z nich každý unešený.

Minimalisticky zařízenou koupelnu ozvláštňují šikmo orientované obklady na zdech.

Foto: Archiv čtenáře

Celá rekonstrukce a zařízení nového domova zabraly našemu čtenáři půl roku.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

„Samozřejmě, že vše šlo zadat firmě, ale to bych se připravil o radost z vlastní výstavby i z desítek náročných situací, které jsem musel vyřešit. Popravdě, je tam i trocha chlapské ješitnosti i pýchy, že nejsem úplný lempl a umím si něco udělat sám,“ uzavírá svůj dopis Libor.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků