Hlavní obsah
 

Levné ubytování pro studenty - nechť studují a plují

Kodaň patří k nejdražším městům světa, tamní studenti se však neliší nijak od svých kolegů v jiných zemích a městech. Mají hluboko do kapsy a nákladné bydlení si nemohou dovolit. Architekt Bjarke Ingels pro ně proto vymyslel ubytování, které je levné, nápadité a ekologicky ohleduplné. Použil k němu vyřazené přepravní kontejnery, které umístil na vodu, do kodaňského přístavu.

 
Levné ubytování pro studenty - nechť studují a plují

Komplex studentského ubytování nese název Urban Rigger a zahrnuje dvanáct bytů zakotvených u břehů dánské metropole. Jsou sice svými rozměry skromné, všechny jsou ovšem prakticky zařízeny.

„Tyto přepravní kontejnery obkroužily dohromady zeměkouli snad padesátkrát. Teď jsou tady a my je pospojovali dohromady. Máte tu přímý přístup k vodě, která je v kodaňském přístavu čistá, máte tu společnou střešní terasu, střechu se solárními panely, zelenou střechu a samozřejmě jsou tu úžasné, kompaktní studentské domovy,” popisuje architekt.

Trvale udržitelné bydlení 

Jednou z hlavních předností takto navrženého bydlení je jeho trvalá udržitelnost. Architekt využil pouze recyklovaný materiál, energii objekt získává prostřednictvím solárních panelů a také ohřev vody a vytápění je zajištěn prostřednictvím tepelného čerpadla.

Nájem v plovoucím studentském obydlí činí 650 eur, tj. 17 566 korun za měsíc. Pro českého studenta jde o částku, kterou by rozhodně nepovažoval za nízkou, dánský student Alexander Loudrup to ovšem vidí jinak.

„Tím, že bydlíte tady, máte možnost žít velmi zdravým způsobem života. Nejste v centru města, bydlíte u vody, kde je čistý vzduch, a zároveň vás neruší hluk města. Díky tomu se můžete snáze soustředit na svou práci.”

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

První studenti se do nového obydlí začnou stěhovat počátkem října. Vybudování dalšího podobného komplexu se plánuje ve švédském Göteborgu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků