Hlavní obsah
Schodiště propojující obě podlaží zdánlivě levituje v prostoru. Subtilní zábradlí tvoří zároveň jeho závěsnou konstrukci. Foto: Isabel Langeová, Matteo Zen, Stephanie Thatenhorstová

Letní dům, kde není klimatizace potřeba

Letní dům v malebné krajině italského venkova je novostavbou, která otevřeně navazuje na místní tradici. Přestože dokonale naplňuje současné nároky na komfort i estetiku, málokdo by poznal, že tu stojí teprve necelé dva roky.

Schodiště propojující obě podlaží zdánlivě levituje v prostoru. Subtilní zábradlí tvoří zároveň jeho závěsnou konstrukci. Foto: Isabel Langeová, Matteo Zen, Stephanie Thatenhorstová
Letní dům, kde není klimatizace potřeba

Investoři získali povolení k nové výstavbě v Toskánsku poté, co původní ruiny na pozemku nebylo možné zachránit a musely být zbourány. Vznikl tak projekt Il Percorso, jehož autory jsou architekti Isabel Langeová, Matteo Zen a Stephanie Thatenhorstová, která navrhla interiér.

Projekt tvoří hlavní budova o rozloze 400 m2 s bazénem a jedna menší stavba sloužící jako technické zázemí a úložný prostor, zasazená do kopce za domem.

Aby se majitelé vyhnuli instalaci klimatizace, vnější stěny domu tvoří cihly s kamenným obkladem a korkovou izolací. Na střeše vedlejší stavby je fotovoltaický systém dodávající energii tepelnému čerpadlu.

Vstupní prostor a technická místnost jsou orientovány v zadní části domu, která je od té obytné oddělena kamennou zdí.

Foto: Isabel Langeová, Matteo Zen, Stephanie Thatenhorstová

Jednoduchý obdélníkový tvar obytného domu vychází z architektury typických toskánských statků, jeho estetický ráz určuje fasáda z přírodního kamene a rozměrná okna s ocelovými rámy a dřevěnými okenicemi.

Dlažba terasy a opláštění bazénu je z toskánského travertinu, interiéru dominuje trámová konstrukce stropu a střechy s černě lakovanými ocelovými nosníky, kaštanové dřevo, benátský štuk a nezbytný kámen.

Zemité tóny, přírodní materiály a výrazné struktury dohromady tvoří kultivovanou estetiku zrcadlící místní kulturu pevně svázanou s okolní přírodou i současné trendy v oblasti interiérů.

Foto: Isabel Langeová, Matteo Zen, Stephanie Thatenhorstová

Zemité jsou také odstíny vestavěného i volně stojícího nábytku, které příjemně narušuje pouze jemný akcent v podobě modrých jídelních židlí nebo zeleného kusového koberce. Klidná atmosféra místa se tak přirozeně odrazila také uvnitř domu, který se stal dokonalým zázemím pro letní odpočinek.

Klidná atmosféra místa se přirozeně odrazila také uvnitř domu, který se tak stal dokonalým zázemím pro letní odpočinek.

Jana Polomová, www.modernibyt.cz

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků