Hlavní obsah
Na vánočním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem, který se konal letos v lednu a únoru, výrobci prezentovali bílý trend letošních Vánoc. Foto: Westwing

Koule, figurky a vločky aneb Trendy ve vánočních dekoracích

V souvislosti s Vánocemi často zmiňujeme tradici a pohodu. Také proto se při zdobení interiéru a stromku vracíme ke svým oblíbeným dekoracím, včetně těch, k nimž máme citový vztah.

Na vánočním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem, který se konal letos v lednu a únoru, výrobci prezentovali bílý trend letošních Vánoc. Foto: Westwing
Koule, figurky a vločky aneb Trendy ve vánočních dekoracích

Každý rok vybíráme z papírových krabic koule a figurky, které jsme pod dohledem rodičů věšeli na větvičky stromku už jako malé děti. K tomu přidáme oblíbené dekorace darované v průběhu let našimi blízkými či přáteli.

Nezapomeneme ani na ty, jež jsme si koupili sami pro radost, protože se nám prostě zalíbily. Domácnost v předvánočním čase zdobíme stejnými předměty, sem tam i novými, a přece vždy s mírnou obměnou a v jiné atmosféře.

Co takhle trochu retra? Korálkovou nebo skleněnou hvězdu najdeme v nejedné české domácnosti.

Foto: Glassor

Trend hand made

Vánoce patří hlavně dětem. Vždy je potěší, když se na stromku, na svátečním stole nebo na parapetu zaskví ozdoba jejich vlastní výroby.

Dětské dekorace z německého porcelánu vypadají jako malované krajky. Kolekce My Christmas Tree značky Villeroy & Boch. Cena od 390 Kč.

Foto: Luxury table

Stačí málo - oranžová koule z pomeranče a hřebíčku, špalíčky celé skořice svázané stuhou a s badyánem přichyceným v místě uzlíku. Nejmenší děti mohou asistovat při nanášení fóliových samolepek na okenní sklo.

Hvězdu z bílé příze omotané kolem pevné konstrukce zdobí badyán. Cena 209 Kč.

Foto: Fler

Nálepka na okenní sklo s názvem podle lidové písničky Čížečku, čížečku stojí 167 Kč.

Foto: Fler

Přirozeně vypadají pletené, háčkované či slaměné hvězdičky a vločky, plstěná zvířátka s flitry, různě aranžované šišky, kaštany a skořápky oříšků, které jsme sesbírali na podzim. To vše může mít na stromku své místo jako připomínka společně strávených chvil i snahy přispět k pohodové atmosféře.

Vánoční srdce Merry připomíná, že máme být láskyplní. Materiál dřevo, tkanina. Cena 299 Kč.

Foto: Westwing

Tvorba vlastních dekorací samozřejmě vyžaduje čas a zručnost. Netroufáme-li si, zakoupíme je ve specializovaných e-shopech. Vánoční trhy často nabízejí originální výrobky z chráněných dílen, jejichž koupí zároveň přispějeme na pomoc potřebným.

Kouzlení s látkou - plněné skořápky vlašských oříšků (29 Kč/kus) a textilní polštářkové figurky (set za 549 Kč).

Foto: Fler

Foto: Fler

Návratu k tzv. hand made výrobkům a k přírodě přeje letos i komerční trend, takže jich spoustu najdeme i v kamenných obchodech.

Pletené figurky jsou blízké dětem. Materiál dřevo, tkanina. Sada čtyř ozdob Folk za 369 Kč.

Foto: Westwing

Bílá a fialová 2017

Nabídka barev a stylů vánočních kolekcí je každý rok v obchodech pestrá, vždy však jeden styl a barvy převládají. V letošním roce jsou to dvě barvy - ledově bílá a sytě fialová.

Bílá barva, stříbro a éterické víly jsou charakteristické pro Vánoce 2017.

Foto: Westwing

Bílá je barvou nevinnosti, nepopsaného listu, nového začátku. Někdy ji doplňují lehké pastelové tóny třeba mátové, modré. Stříbrné motivy na skleněných baňkách připomínají sněhové vločky a ledové kresby na skle, které umí vykouzlit pouze mráz.

V módě jsou ledově bílé baňky a zdobení pírky. Sada Joy, 599 Kč/3 kusy.

Foto: Westwing

Fialová značí zklidnění, uvolnění. Prospívá intuici a fantazii. Připomíná duchovní rozměr vánočních svátků. Podporuje zájem o druhé, napomáhá také obrácení do sebe, vede k rozvaze o vlastní osobě. Přepychově působí ve spojení s bílou a se zlatou barvou.

Skleněné koule v odstínech fialové barvy letos připomínají duchovní podstatu Vánoc.

Foto: Glassor

V módě jsou také ozdoby s flitry, posypané třpytivým práškem, barevnými sklíčky, tyčinkami a kuličkami, doplněné pírky. Vedle v posledních letech populárních andílků-zvonků se objevují éterické víly a veselí skřítci.

Evergreenem v českých domácnostech jsou červená, modrá, bílá, zlatá nebo stříbrná v případě řetězů.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:

Česká tradice

Cizinci u nás rádi kupují klasické ručně foukané a malované sklo. Figurky medvědů, sněhuláků, tučňáků, andílků, pejsků a kočiček, autíček, zvonky, baňky ve tvaru rakety a oliv, srdce, špice v retro stylu, to vše najdeme u tradičních výrobců ozdob, např. u výrobních družstev Slezská tvorba Opava a IRISA Vsetín.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků