Hlavní obsah
Dřevěný kompostér (smrk) o rozměru 100 x 100 x 70 cm, tlakově impregnovaný, cena 599 Kč. Foto: Hornbach

Kompostér šetří starosti i peníze

Platíte za odvoz biologického odpadu a zároveň nakupujete drahý kompost? I v té nejmenší zahradě se najde místo pro šikovný kompostér, který pomůže s likvidací biologického odpadu. Ten můžete dále využít na hnojení záhonů a rostlin.

Dřevěný kompostér (smrk) o rozměru 100 x 100 x 70 cm, tlakově impregnovaný, cena 599 Kč. Foto: Hornbach
Kompostér šetří starosti i peníze

Náklady na pořízení kompostéru nejsou vysoké. Vybudovat jej můžete svépomocí, nebo si pořídit již hotový. A samotná údržba je velice snadná.

Pravidla pro kompostování

Výběr kompostéru – můžete si ho udělat sami, třeba z vysloužilých palet. Jeho životnost bude ale omezená, protože dřevo v kontaktu s kompostem začne rychle tlít. Stejně tak i jeho funkčnost a obsluha nebudou tak komfortní jako u plastových kompostérů.

Moderní kompostéry se vyrábějí z kvalitních plastů, odolných vůči povětrnostním vlivům a UV záření. Mají víko, aby do kompostéru nepršelo. Nemají žádné dno, aby dovnitř z půdy mohly pronikat živé organismy – žížaly, které urychlují tlení. Otvory ve stěnách do kompostu může pronikat vzduch, který rovněž urychluje proces tlení.

Kompostér plastový na 320 l, černý, má jednoduchou montáž bez použití nářadí, poklop se zajištěním proti větru, je odolný proti UV záření a povětrnostním vlivům, rychlé kompostování díky cirkulaci vzduchu, cena 689 Kč.

Foto: Hornbach

Co patří do kompostu – jen organický odpad, jehož obsah by měl být různorodý, aby se mu dobře dařilo.

V kompostéru tak můžete zpracovávat posečenou trávu, shrabané listí nebo drť z drtiče větví, stejně tak odpad z domácnosti, jako jsou slupky ze zeleniny a ovoce.

Rozhodně do něj nedávejte kosti, pecky a slupky z tropického ovoce, plevele ani kočičí či psí exkrementy ani jakýkoli chemický odpad.

Kompostér z profilovaného žárově zinkovaného plechu má dlouhou životnost a nemění tvar. Rohové sloupky o síle 1,5 mm, příčky 1 mm, objem 704 l, rozměr š. 91,d. 91, v. 85 cm, cena 2798 Kč.

Foto: Limes

Kompostování – odpad vkládejte vrchní stranou, po nějaké době můžete spodními dvířky odebírat kvalitní zeminu bohatou na živiny. Jakmile kompostér nastartujete, po celou sezonu se o něj prakticky nemusíte starat. Vlastně jen vrchem přidáváte odpad a dole odebíráte kvalitní hnojivo, které využijete na celé zahradě. Odpadá náročné přehazování kompostu.

Navíc šikovně ukrytý kompostér v keřích v zahradě nijak nepřekáží ani nezapáchá. Nejenže vyřeší starosti s likvidací biologického odpadu, ale zároveň ušetří naši peněženku od nákupu drahých substrátů a hnojiv.

Agro urychlovač kompostu je kompostovací preparát na bázi přírodních užitečných mikroorganismů, jehož nosným prvkem je zeolit, který kompost i provzdušňuje, cena 129 Kč.

Foto: Hornbach

Využití kompostu – na každé zahradě, hodí se také při rekultivacích a zúrodňování půdy. Ocení jej všechny plodiny, jak ovocné stromy či keře, tak okrasné keře nebo květiny.

Kompost lze využít v zahradě i na balkoně, hlavně při pěstování zeleniny, ale i rostlin, keřů a stromů.

Foto: Hecht

Může se vám hodit na Zboží.cz:

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků