Hlavní obsah
Na kamenném domě zaujme okno ve východním štítu, které je hlavním zdrojem přirozeného světla v podkroví. Foto: Petr Hloušek, Právo

Kamenný dům získal nové podkroví, hlavní slovo dostaly starožitnosti

Kamenné stavení v Brdech koupila investorka koncem roku 1988. Tehdy si dům vyžádal zásadní rekonstrukci, která trvala šest měsíců. Střecha podkroví ale dostala moderní izolaci teprve nedávno.

Na kamenném domě zaujme okno ve východním štítu, které je hlavním zdrojem přirozeného světla v podkroví. Foto: Petr Hloušek, Právo
Kamenný dům získal nové podkroví, hlavní slovo dostaly starožitnosti

Majitelka domu postaveného do tvaru písmene L zachovala jeho základní kompozici. Radikální změny proběhly především na půdě a v prostorách, kde dříve byla hospodářská zvířata. Stavení totiž mělo kromě obytných částí také stodolu se seníkem a chlívek vedle ložnice.

Originální jídelní sestavu osvětluje starožitné závěsné svítidlo.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Proměny a nové využití

Dnes jsou v přízemí domu světnice, ložnice, dvě koupelny a sauna, v patře pak světlé vzdušné podkroví se zachovanými krovy a trámy.

Do všech těchto místností se vstupuje z hlavní chodby, do prostorného podkroví musíme po dřevěných schůdcích nahoru. Světnice a ložnice zůstaly na svých původních místech.

Ve světnici stojí dva kredence restaurované místním truhlářem. Na peci za kamny si rádi zdřímnou domácí i návštěva.

Foto: Petr Hloušek, Právo

V místech, kde pobývala hospodářská zvířata, je chodba se saunou a jedna z koupelen. V prostoru seníku bývalé stodoly se dnes nachází dětský pokoj.

Pod šikminou navazuje kolmo na podkroví, které prošlo největší proměnou. Nově se může pochlubit originálním oknem ve štítu na východní straně a střešní tepelnou izolací. Podlahu podkroví drží ocelové nosníky, tzv. íčka, podlahová krytina je smrková.

Průhled podkrovím přes jeho sníženou střední část s barem. Koberce většinou pocházejí z Turecka, podlaha je smrková.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Z původní půdy zůstaly zachovány krovy a dvě úrovně podlahy – pochozí část centra podkroví je o stupínek níže, než je tomu u zbývajících prostor, čímž se stává ohraničeným útočištěm pro společenské posezení u krbu, kvůli kterému vznikl nový komín.

Jídelna v biedermeierovském stylu pod proskleným štítem ve východní části podkroví.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Tepelný komfort v podkroví ale dlouho neodpovídal představám majitelky, což napravila nedávno provedená rekonstrukce střechy, kdy bylo potřeba navýšit tloušťku tepelné izolace střešního pláště a zároveň zachovat podchozí výšku a viditelnou konstrukci krovu.

Biedermeier v podkroví

Při zařizování podkroví dala majitelka podobně jako v celém domě průchod své vášni pro starožitnosti, věrnosti věcem a nábytku, které používali její předci. Díky tomu zde převažuje atmosféra klidu a krásy, vyzařující z drobných užitných i dekoračních předmětů a zařízení.

Netypická boční okna vpouštějí přirozené světlo do středové části podkroví.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Pod velkým oknem ve štítu se nacházejí pracovní koutek a jídelní sestava v biedermeierovském stylu. Vedle krásného čalouněného nábytku stojí klavír, u nosného sloupu nalezneme dámský budoár, u stěny pohovku s egyptskými motivy na potahu sedáku i opěráku.

Do podkroví vstupujeme po schůdcích a hned na uvítanou tu jsou masivní komody a tisk obrazu Madonny ve starožitném rámu.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Zdi pod šikminou ve vstupní části podkroví zdobí obrazy krajinek. Vstup do dětského pokoje kopíruje napojení střech hlavní a vedlejší stavby.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Snížené střední části dominuje na míru postavený bar, s částmi z jedné waleské hospody, včetně stylových sklenic a dávkovačů alkoholu. Bar a jeho vybavení připomíná majitelčiny přátelské kontakty v Anglii podobně jako vitrážové stolní lampy a závěsná lampa značky Tiffany.

Světnice a ložnice

V kuchyni dominují klasická kachlová kamna s pecí. Slouží k vaření, pečení, postarají se o příjemné sálavé teplo. Na peci si obyvatelé domu rádi zdřímnou.

Světnice připomíná staré dobré časy tak, jak zůstávají v našich vzpomínkách. Stojí tu dva nově mořené kredence po předcích, dřevěný stůl s čalouněnými židlemi a pohovkou.

Ani v ložnici nechybí nábytek po předcích, na stěnách nalezneme jejich fotografie.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Letmý pohled na výzdobu světnice nestačí, oči nemají šanci hned napoprvé zachytit řady dekoračních talířů, hrnků a dalších drobounkých i větších předmětů na policích. Nechybějí staré nádoby na cikorku, kafemlýnky, kořenky, pivní půllitry.

Na stěně visí dobové natahovací hodiny, ze stropu mezi přiznanými trámy zase stylová svítidla. Zdi bohatě zdobí nejrůznější dekorace a obrazy. Všechny předměty a výjevy na obrazech jsou přitom v souladu pohodou, která z nich vyzařuje.

Útulný dětský pokoj vznikl v prostoru seníku bývalé stodoly.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Ze vstupní chodby dál od světnice se dostaneme do menší ložnice. Takřka celý její prostor vyplňuje manželská postel s nočními stolky a skříní, poctivý nábytek z 20. let minulého století. Vitrážové závěsné svítidlo dodává místnosti hřejivou atmosféru.

Údaje o stavbě

Kamenný dům, tloušťka zdí 100 cm

Obytná plocha: 200 m2

Přízemí: světnice, 2 koupelny + WC, ložnice, sauna v chodbě

Podkroví: obytná část a dětský pokoj

Vytápění: tepelné čerpadlo vzduch/vzduch, radiátory, kachlová kamna, krb 

Kamínka, která dům vytápěla před instalací radiátorů, nyní slouží jako záloha při výpadku elektřiny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků