Hlavní obsah
Stezka v oblacích v lokalitě Dolní Morava od Zdeněk Fránek Architect and Associates a pražský tunelový komplex Blanka od Metroprojektu Praha, Satry a Pudisu. Foto: archiv soutěže Stavba roku

Jeden z titulů Stavba roku může získat tunel Blanka nebo Stezka v oblacích

Česko má svou patnáctku staveb nominovaných na titul Stavba roku 2016. V soutěži o nejzdařilejší architektonické dílo se bude udělovat opět pět cen. Šanci na zisk titulu má pražský tunel Blanka, Stezka v oblacích v oblasti Dolní Morava nebo třeba Mezinárodní výzkumné laserové centrum ELI v Dolních Břežanech. Stejně jako loni bude oceněna i jedna zahraniční stavba.

Stezka v oblacích v lokalitě Dolní Morava od Zdeněk Fránek Architect and Associates a pražský tunelový komplex Blanka od Metroprojektu Praha, Satry a Pudisu. Foto: archiv soutěže Stavba roku
Jeden z titulů Stavba roku může získat tunel Blanka nebo Stezka v oblacích

Titul získávají stavby, které byly dokončeny na území republiky. Soutěž vyhlašuje Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství ABF. Odborná porota vybrala do užšího kola 15 staveb na českém území a tři zahraniční z 65 přihlášených děl.

Porota navštívila zhruba polovinu přihlášených děl. Hodnotila architekturu, kvalitu stavby i míru spokojenosti uživatelů a přijetí budovy veřejností.

Oproti loňsku byl počet přihlášených staveb o něco nižší. Minulé vítěze si můžete připomenout zde.

Mezinárodní výzkumné laserové centrum ELI v Dolních Břežanech od Iana Bogleho

Foto: archiv soutěže Stavba roku

Udělena bude i cena veřejnosti. Právě nominace staveb odstartovala hlasování veřejnosti o nejlepší Stavbu roku. Hlasovat je možné na stránkách soutěže až do 13. října do 12.00 hodin.

Rezidence Černošice od Šafer Hájek architekti - O. Hájka, P. Lesenského, J. Koníře a J. Šafera

Foto: archiv soutěže Stavba roku

Volit se bude i zahraniční stavba. Loni cenu získala budova společnosti vyvíjející sklo pro stavební, automobilový a interiérový design AGC Glass Building v Belgii.

Titul mohou získat aktuálně dvě stavby z Varšavy - modernizace rychlostní komunikace S8 tvořící průtah Varšavy, nebo Muzeum dějin polských židů. O cenu bojuje i ruský terminál mezinárodního letiště Strigino.

Modernizace trati Tábor – Sudoměřice od Sudopu Praha a archeologický park v Pavlově od Radko Květa

Foto: archiv soutěže Stavba roku

Nominovány na udělení titulu byly stavby bytových domů, komerčních objektů, silniční i železniční tratě, terminál letiště, rekonstrukce historických objektů, ale i nové muzeum, rozhledna nebo sportovní stadion, dokonce i kanalizační sběrač.

Pětice titulů je udělena bez rozlišení pořadí, všechny jsou tedy stejně prestižní. Vítězné stavby také nemají oborové určení.

Byty v Malešicích od O. Hamana, J. Seiferta, P. Jambora, V. Sigmunda, L. Zvědělíkové, D. Nováka, P. Sovy, A. Fefelové, J. Grulicha a rekonstrukce a dostavba stadionu ve Vítkovicích od D. Kotka, Z. Sýkorové a J. Zlámala

Foto: archiv soutěže Stavba roku

„Zvláštností letošního roku je velmi rozmanitý charakter staveb, velká různorodost jejich velikosti a významný nástup systému BIM (Building Information Modeling neboli proces vytváření a správy dat o budově po celou dobu její existence), který byl využit u více než pětiny staveb,” uvedl Jan Fibiger, předseda správní rady Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství a rady programu Stavba roku.

Aplikační centrum Baluo v Olomouci od Miroslava Pospíšila

Foto: archiv soutěže Stavba roku

Soutěž je pro architekty a stavební firmy příležitostí k prezentaci na veřejnosti. Majitelé vítězných budov totiž mohou na stavby umístit prestižní plakety neboli kovové cedulky, které budou kolemjdoucí upozorňovat na architektonickou kvalitu stavby.

Vyhlášení titulů se uskuteční na slavnostním večeru Dnů stavitelství a architektury v pražské Betlémské kapli dne 13. října 2016.

Soutěž má konkurenci v České ceně za architekturu

Pro cenu Stavba roku vznikla v Čechách významná konkurence. Je jí Česká cena za architekturu. Tu vyhlašuje Česká komora architektů, která by chtěla, aby měli příležitost zazářit i mladší architekti, aby ocenění bylo otevřeno pro všechny dobré tvůrce.

Titul bude udělen v druhé půlce letošního roku a bude vyhlášena jen jedna architektonická práce, které se dostane velké pozornosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků