Hlavní obsah
 

Jeden z nejbáječnějších stromových domků postavil dědeček šesti vnoučat

Dům na stromě je lákadlem, kterému neodolá žádné dítě. Z tohoto úhlu pohledu je pětašedesátiletý Angličan Terry Meredith z Uley v hrabství Gloucestershire tím nejbáječnějším dědečkem na světě. Na zahradě svého domu totiž postavil úžasný stromový dům, který navíc není ze země vůbec vidět! Zato z něj je výhled daleko do kraje.

 
Jeden z nejbáječnějších stromových domků postavil dědeček šesti vnoučat

Terryho dům není čerstvě postaveným stromovým domkem, jak zkušený pozorovatel usoudí už při prvním pohledu.

Majitel jej ve skutečnosti zhotovil už v roce 2013, nyní ale konečně vypadá tak, jak by správný domek v koruně stromů měl vypadat. Je pěkně ukrytý v husté koruně stromu, který mezitím stihl řádně obrazit, ale výhled do kraje má pořád stejný.

Jen ze země už není skoro vidět. Jeho přítomnost prozrazuje pouze dřevěné schodiště obtáčející kmen vrby.

Zručný truhlář a navíc bývalý elektrikář si zvládl postavit domek sám, s občasnou výpomocí přátel.

Foto: Profimedia.cz

Domek byl před šesti lety ze všech stran vidět.

Foto: Profimedia.cz

Samotný domek je příjemně a zajímavě zařízený. Jeho srdcem je kruhová místnost s lavicí po obvodu, na kterou se usadí i deset lidí.

V centrálním prostoru je pak gril. Lavice mohou sloužit i jako dvě postele, takže je zde možné i přespávat.

Terry Meredith ve svém stromovém domě

Foto: Profimedia.cz

Stromový domek vznikl díky náhodě. Smuteční vrba v rohu Terryho zahrady totiž přerostla a nepříjemně stínila. Proto se ji majitel rozhodl zkrátit na polovinu.

Když pak ale vylezl do koruny, užasl, jaký přenádherný výhled do okolní krajiny odtud je. Chtěl se o tu krásu podělit se svou rodinou a přáteli. A tak začal pracovat na stavbě domku.

Vrba za šest let stačila důkladně obrazit, a tak je domek doslova utopený v její nové koruně.

Foto: Profimedia.cz

Bývalý elektrikář je zároveň zručným truhlářem, proto pro něj nebylo nijak složité domek postavit. Náklady na materiál se vyšplhaly na 8000 liber, což je zhruba 228 tisíc korun.

Stavba domku trvala přibližně osm měsíců. Základní kostra je z arktické borovice a schody z místních dubů a kaštanů.

Z domku je nádherný výhled do okolní krajiny.

Foto: Profimedia.cz

Od samého počátku se ale výhledem z domku kochá nejenom Terry a jeho rodina, včetně šesti vnoučat, ale čas od času se zastaví i někdo zcela cizí a poprosí o možnost podívat se do okolí z výšky.

„Jednou mě například jedna místní paní požádala, jestli by mohla oslavit své čtyřicátiny u nás nahoře v domku se svými přáteli. To mi polichotilo, a tak jsem řekl, že rozhodně ano, pokud se budu smět přidat. Užili jsme si fantastickou noc, na centrálním grilu jsme si pekli steaky a k tomu jsme něco popili,” vzpomíná Terry.

Domek slouží i charitě

Terryho dům leží v kraji, kde se pravidelně konají charitativní akce pořádané královskou organizací RNLI (Royal Navy, Lifeboat Institution) nazvané Výzva pěti vrcholů.

BEZ KOMENTÁŘE: Dědeček postavil vnoučatům na zahradě dům v koruně stromu

Foto: Caters News, AP

Terry pro účastníky těchto pochodů a běhů pokaždé rád zpřístupní svůj stromový dům a nabídne jim občerstvení. Zároveň, pokud chtějí, mohou u něj přispět do sbírky, jejíž výtěžek pak Terry pořadatelům akce pokaždé předává.

„Naprosto miluji možnost podělit se o překrásný výhled, který domek nabízí, s kýmkoli, kdo projeví zájem,” říká jeho spokojený majitel.

Anketa
Máte také stromový domek na své zahradě?
Ano.
5.9 %
Ne, ale plánujeme ho vybudovat.
15.7 %
Ne, a ani ho neplánujeme.
41.2 %
Nemáme hlavně zahradu.
37.2 %
Celkem hlasovalo 102 čtenářů.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků