Hlavní obsah
Mini spížka v podobě police na desku. Je hnědá, rustikální s patinou. Délka 62 cm, šířka 23 cm. Cena 1700 Kč. Foto: Fler

Jak mít v kuchyni vše při ruce

Komfortní vaření ovlivní nejen zvolené spotřebiče, ergonomie kuchyňské sestavy, ale i možnosti a způsoby ukládání surovin, nádobí. Důležité je mít vše při ruce a přehledně uspořádané. A proto nešetřete na úložných prostorech a důmyslných organizérech.

Mini spížka v podobě police na desku. Je hnědá, rustikální s patinou. Délka 62 cm, šířka 23 cm. Cena 1700 Kč. Foto: Fler
Jak mít v kuchyni vše při ruce

Moderní kuchyně se často projektují do tvaru písmene L nebo U. Hospodyňka má vše na dosah, ale také má v sestavě hned dva kouty. A ty je nutné dobře využít. Stejně jako otevřené police, které lze pro efekt nasvítit, potravinové skříně, spodní zásuvky, jež lze otevírat horizontálně i vertikálně.

Jestliže máte velkorysé prostory, dopřejte si ostrůvkovou kuchyni. Nabízí spodní ukládání, komfortní přístup k plotně z více stran. A nezapomeňte na vestavné spotřebiče, volně stojící omezte na minimum.

Krabice Variera má praktickou rukojeť a hodí se na drobnosti, lze ji dát na pracovní desku i do skříňky. Cena 299 Kč.

Foto: Ikea

Držák talířů je praktický nejen v zásuvce, ale i při přenášení na stůl. Udrží pořádek a zamezí sesouvání nádobí. Průměr je nastavitelný od 18 do 32 cm, výška 14 cm. Cena 1470 Kč/kus.

Foto: Oresi

Horní skříňky

Slouží na uložení předmětů a pomůcek v kuchyni, které obvykle nepotřebujeme každý den. Přesto se důkladně zamyslete nad tím, co do nich uložíte a hlavně: v jaké budou výšce a jakým způsobem se budou otevírat.

Důležité je vyjít z výšky postavy hospodyňky, která se v kuchyni nejčastěji pohybuje. Oblíbený a bezpečný je tzv. výklopný způsob otevírání, zajímavá jsou i rolovatelná žaluziová dvířka.

Otevřené police

Stěnu vyloženě oživí a opticky provzdušní. Máme je ve výšce, kdy jsou ruce lehce zdvižené, a ukládáme do nich vše, co chceme mít stále na očích.

Vyplatí se pořídit prosklené dózy v jedné kolekci a umístit do nich třeba suroviny na vaření: těstoviny, rýži, mouku, cukr…

Rozmanité krabice z pratelného papíru poslouží na ukládání surovin i potravin. Pratelný papír je odolný, pevný, připomíná kůži a na omak textilii.

Foto: Uashmama

Servírovací stolek Risatorp (d/š/v 57/39/86 cm) k ukládání ovoce a zeleniny, která nevyžaduje uskladnění v lednici. Větrá díky ocelové mřížce, lze snadno přesunout. Cena 1790 Kč.

Foto: Ikea

Potravinová skříň

Nahrazuje někdejší malou místnost, spíž, orientovanou směrem na sever. Hospodyňky do ní dříve ukládaly zavařeniny, zeleninu, marmelády.

Moderní spíž v kuchyňské sestavě je vybavena plnovýsuvem, rozmanitými drátěnými koši, které snesou velké zatížení. Nabízí skvělý přístup k potravinám, a to ze dvou stran. Ke všemu se snadno dostanete, nic nehledáte ani nezapomínáte.

Běžnou spíž našich babiček nahrazují potravinové skříně s plnovýsuvem.

Foto: Oresi

Ručně vyrobené skladovací koše Aiko, vhodné na čerstvé pečivo.

Foto: Westwing

Spodní zásuvky

Podle různé hloubky zásuvek do nich ukládáme nádobí, pomůcky a drobné spotřebiče. Zásuvky lze vybavit boxy a nastavitelnými přepážkami, které předměty fixují a organizují.

Oceníte otočný karusel v rohových skříňkách nebo vestavné odpadkové koše s automatickým výsuvem při otevření spodních dvířek pod dřezem.

Odpadkový koš Variera nás naučí třídit odpad, lze nakombinovat různé velikosti. Sklápěcí rukojeť fixuje pytel na odpad a usnadňuje přenášení koše. Objem 2 l, cena 29 Kč.

Foto: Ikea

Spodní rohové skříňky jsou nejméně dostupné. Kdo nechce ohýbat záda, pořídí si otočné karusely. Mohou být kruhové, třičtvrtěkruhové i ledvinkových tvarů. Snesou vysoké zatížení.

Foto: Oresi

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků