Hlavní obsah
Venkovní instalace kompaktního tepelného čerpadla vzduch–voda Vaillant aro Therm. Foto: VAILLANT (2x)

Investice do tepelného čerpadla se vyplatí

S tepelným čerpadlem máme levnější sazbu za elektrickou energii. Protože také spotřebovává méně energie a přitom se neustále zdražuje teplo, investice do čerpadla se v dlouhodobém horizontu vyplatí.

Venkovní instalace kompaktního tepelného čerpadla vzduch–voda Vaillant aro Therm. Foto: VAILLANT (2x)
Investice do tepelného čerpadla se vyplatí

Tepelné čerpadlo funguje na stejném principu jako chladnička (tzv. Carnotův cyklus): odebírá teplo živlům – buď vodě, vzduchu, nebo zemi – a pak vytápí dům.

Tepelná čerpadla se podle zdroje dělí na tři základní typy: kombinaci vzduch/voda, země/voda a voda/voda.

Synco living umí řídit tepelná čerpadla a vyrobí jen tolik tepla nebo chladu, kolik právě v místnosti potřebujeme. Systém umí aktuálně snížit spotřebu energie, vypne všechna světla, zatáhne předokenní žaluzie.

Foto: SIEMENS

První slovo nám sděluje, odkud získáváme teplo, které chceme použít při vytápění. Druhý údaj za lomítkem nás informuje, kde se předává teplo získané z okolí. Vždycky končí ve vodě a vyhřívá pak radiátory, podlahy, venkovní bazény apod.

Přednosti a zápory

Tepelné čerpadlo na principu země/voda má vyšší počáteční investici (nutné jsou vrty), ale úspory nákladů jsou vysoké, až 70 %.

Výhodou je stabilní topný výkon a tichý provoz. Nevyhneme se náročnější instalaci spojené s pozemními pracemi.

Vnitřní jednotka tepelného čerpadla Vaillant geo Therm.

Foto: VAILLANT

Tepelné čerpadlo vzduch/voda nasává vzduch, proto je vnější jednotka umístěná mimo dům, nejlépe na jižní slunné straně.

Výhodou čerpadla je snadná instalace, dobrý poměr cena – výkon. Za silných mrazů může mít ale nižší účinnost, pozor i na hlučnost venkovní jednotky.

Kompaktní tepelné čerpadlo systému země/voda o výkonu až 13 kW. Vestavěný zásobník teplé vody o objemu 162, 175 l, vestavěný elektrokotel 8,8 kW, integrovaný elektroměr pro okamžitý odečet spotřebované elektrické energie.

Foto: STIEBEL ELTRON

Tepelné čerpadlo na principu voda/voda má zdroj tepla v povrchové, podzemní nebo spodní vodě. Jde o nejúčinnější typ tepelného čerpadla, ale podmínkou je vhodný terén k vybudování soustavy studen.

Předností je krátká doba návratnosti a nižší pořizovací náklady.

Novinka: zálohované čerpadlo

Když je výpadek elektrického proudu, tak se zastaví oběhové čerpadlo a voda v trubkách přestane proudit. Pokud majitel nepřestane v kritické situaci topit, může dojít ke zničení kotle i rozvodů.

Zálohované čerpadlo CP201 je při výpadku sítě napájeno přímo z akumulátoru a topný systém může fungovat až 24 hodin denně bez elektřiny. Systém dokáže včas upozornit i na technickou závadu. Cena 3243 Kč.

Foto: JABLOTRON

Firma Jablotron však přišla s nápadem, jak to udělat, aby bez proudu fungovalo i oběhové čerpadlo. Vznikl produkt, tzv. zálohované čerpadlo s názvem CP-201, které je vhodné na ústřední vytápění s kotlem na tuhá paliva, pro systémy topení z akumulační nádrže a pro soustavy solárního ohřevu.

Základem sestavy je úsporné čerpadlo, které používá speciální synchronní elektromotor na 12 V. Při výpadku sítě je čerpadlo napájeno přímo z akumulátoru a nevznikají tak žádné ztráty způsobené převodem napětí. Díky tomu může topný systém fungovat až 24 hodin denně bez elektřiny.

Sestava navíc obsahuje i zálohovaný regulátor směšovacího ventilu. V praxi to znamená, že při výpadku napájení pokračuje nejen cirkulace vody, ale funguje také řízení její teploty na požadovanou hodnotu.

Kompaktní tepelné čerpadlo systému země/voda o výkonu až 16 kW, vestavěný elektrokotel 8,8 kW, vestavěné oběhové čerpadlo zdroje (vrtů nebo plošného kolektoru), integrovaný měřič vyrobeného tepla, velmi tichý provoz.

Foto: STIEBEL ELTRON

Systém provádí kontrolu všech částí a dokáže včas upozornit na technickou závadu (mechanické zablokování čerpadla, poškození senzorů teploty apod.). Závada se hlásí akustickým signálem a zobrazením příčiny na displeji. Na havarijní situaci upozorní i textová zpráva na mobil.

Produkt má nízký příkon a funguje i při výpadku proudu. Cena 6500 Kč. Na jeho vývoji se podílela Technická univerzita v Liberci a v Žilině.

Vyplatí se tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo by mělo mít ve srovnání s jiným zdrojem vytápění adekvátní návratnost. Již při samotném užívání si majitelé chválí komfort a nižší sazbu elektřiny za celou domácnost.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Jestliže plánujete pořídit tepelné čerpadlo, dobře porovnejte produkty z hlediska výkonnosti, návratnosti investice, hlučnosti, ceny a nabízených služeb (servis, záruka apod.)

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků