Hlavní obsah
Regálový systém Rasch - provedení: chrom, široký výběr prvků, individuálně kombinovatelné, různé výšky a šířky, použití pro obytné, obchodní i technické místnosti. Foto: BAUHAUS

Efektivně řešené úložné prostory pojmou vše potřebné

Naše domácnosti ukrývají spoustu věcí, které považujeme za důležité. Bez nich si život neumíme představit, a tak byty praskají ve švech. Proto obytný prostor zbytečně nezatěžujme, ukládejme jen věci funkční a těch ostatních se co nejdřív zbavme.

Regálový systém Rasch - provedení: chrom, široký výběr prvků, individuálně kombinovatelné, různé výšky a šířky, použití pro obytné, obchodní i technické místnosti. Foto: BAUHAUS
Efektivně řešené úložné prostory pojmou vše potřebné

Bez úložných prostor se ale dnes neobejdeme. Potřebujeme mít všechny předměty na dosah, ať už je to oblečení, knihy, nádobí, či přípravky na úklid, o dekoračních předmětech nemluvě.

Zásuvkový díl Alex (1500 Kč) v bílé barvě bude praktickým úložným prostorem v každé pracovně. Zarážky v zásuvkách zabraňují jejich vypadnutí.

Foto: IKEA

V kuchyni vede účelnost

Kuchyň má být navržena tak, abychom v ní pohodlně a přehledně umístili věci používané při vaření a trvanlivé potraviny. Do skříněk ukládáme hlavně kuchyňské nádobí a malé elektrospotřebiče. Je ale také potřeba najít místo pro příbory, utěrky, kuchyňské ručníky a ubrusy.

Kromě toho, že minikuchyňka ve žluté a šedé barvě osvěží interiér, získala úložný prostor navíc díky skříňce s posuvnými dvířky. Všechno koření je tak při vaření pěkně při ruce.

Foto: LE BON

Výčet není malý, a tak využijeme horní police pro předměty, které nepoužíváme každý den. Pro skladování jsou vhodnější uzavřené skříňky než volné police. Hlavně proto, že se v nich předměty nezašpiní mastnou párou.

Na výběr je přemíra kuchyňských linek v různých cenových relacích, takže se dá zvolit praktická sestava skříněk pro velkou i malou kuchyň. Nabízejí se účelně členěné prostory. Snadný přístup k věcem nám umožní spodní skříňky s plnovýsuvy, stejně tak jako vysunovací horní skříňky či drátěné programy, které působí vzdušně.

Praktická kuchyně Creative s dostatečným úložným prostorem v horních i dolních skříňkách je kombinovaná, dvířka z osmivrstvé dýhy imitují štípané dřevo.

Foto: NADOP

Máme-li velkou jídelnu, můžeme vystavovat nejhezčí kusy nádobí ve sklenících nebo otevřených policích a méně atraktivní části výbavy uzavřít.

Ukládáme i v obýváku

Uložené věci v obývacím pokoji slouží spíš k zábavě. Dá se tu vyčlenit místo na knihy, kompaktní disky i na dekorativní předměty.

Dobře poslouží sektorový nebo kusový nábytek, ale rozhodnout se můžeme pro vestavěné skříňky na míru, které využijeme do výklenků členitějších místností.

Na první pohled zaujme skříňkový model Palermo v moderním designu s jednoduchými rovnými liniemi.

Foto: NADOP

Někdy je řešením obývací stěna, do níž se kromě prádla, rodinných fotografií a dokladů vejde spousta věcí pro volný čas. Při hledání vhodného místa pro televizní kout se sedačkou ohlídáme dobrý přístup k zásuvkám.

Ve stísněných prostorech dáme přednost systémům skříněk, kam bez problémů uložíme elektroniku a další potřebné věci. Pečlivým výběrem sestavíme skříňky do velikosti a tvaru, které zaplní vyčleněné místo. Osvědčil se i mobilní nábytek.

Otevřené police či prosklené vitríny jsou ideální třeba pro vystavování obrázků, fotografií a ozdobných a dekorativních předmětů.

Posuvné dveře Elegant v dýze saténový ořech oddělují úložný prostor od jídelního koutu a vkusně se doplňují s knihovnou ve stejném barevném dezénu, lemující stěnu se vstupními dveřmi.

Foto: SAPELI

Tam, kde si to můžeme dovolit, bývá součástí obýváku pracovní kout s knihovnou, což ovšem vyžaduje dobrý přístup ke knihám. Pro tento účel využijeme třeba volně stojící skříň s policemi.

Více úložných prostor získáme např. rozčleněním místnosti nižším nábytkem, kde se skrývají další možnosti ukládání potřebných věcí.

Vhodné jsou i skříňky do výšky. Nemusí to být přímo stěna od podlahy ke stropu, ale subtilní úzké police, disponující spoustou místa, které přitom prostor obýváku pohledově nezatíží.

Šatna a ložnice patří k sobě

Dnes už si většinou nepořizujeme klasickou ložnici. Dáváme přednost velkému dvoulůžku doplněnému samostatnou šatnou oddělenou posuvnými dveřmi, vybavenou šatníky a prádelníky.

Prostorné komody a šatní skříně je možné pořídit v provedení dýha nebo lak, stejně jako dvojlůžko Luisa.

Foto: NADOP

V šatně s automatickým osvětlením se prostor opticky zvětší, zatímco použitím zrcadla místo dveří se zvětší prostor v místnosti.

Každý kus oblečení budeme mít na svém místě s šatníkem Pax, který lze vybavit vlastními doplňky, nebo si lze dokonce navrhnout vlastní šatník v různých velikostech a provedeních.

Foto: IKEA

V malých ložnicích se vyplatí skříně s rohovou šatnou, velkým zrcadlem, poličkami a věšáky.

Tipy pro dětský pokoj

Sem se hodí rohové malé šatny na hračky a na oblečení. Mělká knihovna zútulní prostředí tohoto pokoje. Lze vybudovat pódium na spaní a prostor pod ním využít k uložení věcí.

Skladný koupelnový nábytek

V koupelně je vždy větší vlhkost, s tím už musíme počítat. Tam, kde to jde, nenecháme ani tyto prostory nazmar. Praktickou módou je koupelnový nábytek. Splňuje funkci estetickou, ale nabízí i potřebný úložný prostor.

Koupelnová sestava ze série Q Uno v dezénu ořech je jednoduchá, ale elegantní, s poměrně velkým úložným prostorem pod umyvadlem a v dlouhé skříňce.

Foto: DŘEVOJAS

Super novinkou jsou praktické zásuvky na otvírání Push Open. Dají se otevřít i kolenem, což se v koupelně, kdy máme často mokré ruce, hodí. Dámy ocení vnitřní skrytou zásuvku, která navíc ukryje všechny šminky.

Foto: LE BON

Co a jak budeme v koupelně ukládat? Kosmetické přípravky, úklidové a prací prostředky uložíme do skříněk s dvířky. Poskládané ručníky a osušky přechováváme v otevřených regálech.

V prostorné koupelně si můžeme dovolit kromě dvou skříněk se zabudovaným umyvadlem také otevřené police na ukládání potřebných kosmetických přípravků, v kombinaci přírodní a bílé barvy.

Foto: LAUFEN

Policový regál užijeme v každé místnosti, např. v koupelně je ideální na uložení ručníků a osušek.

Foto: IKEA

Cenné místo v předsíni

Předsíň bereme obvykle jako křižovatku propojující ostatní místnosti v bytě. I tato místnost by měla být účelně a vkusně zařízená.

V panelových domech je většina předsíní vybavena šatnou, kde máme kromě sezónního šatstva i sportovní a zájmové potřeby.

K ukládání věcí jsou vhodné rohy předsíně a také stěny do výšky dveří. Na police s mělkými úložnými prostory využijeme plochu mezi dveřmi.

Mnohem více možností poskytují prostornější předsíně a haly. Sem se hodí třeba stupňovité skříně, které mohou sloužit zároveň jako schodiště do horních skříněk. Využijeme každý výklenek: mělký vybavíme jako skříň ve zdi či osadíme policemi, z hlubokého vytvoříme samostatnou šatnu.

Pro ty, kdo mají v koupelně více místa, se nabízejí za umyvadlem jednoduché úložné boxy z materiálu, kterému nevadí vlhkost. Všechno je tak vždy při ruce a úhledně uspořádané. I vnitřní prostor ve skříňce je obohacen o praktický posuvný box.

Foto: LE BON

V některých rodinných domech se hodí k ukládání věcí prostor pod schodištěm, přestože nemá potřebnou výšku.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků